Zmiana etykiet energetycznych w UE. Nowe oznaczenia już się pojawiają

Chociaż przepisy zaczną obowiązywać oficjalnie od 1 marca 2021 roku, to producenci dostosowują się do nadchodzących zmian. Na kupowanych produktach od listopada mogą pojawić się nieznane wcześniej oznaczenia.

Zmiana etykiet energetycznych w UE. Nowe oznaczenia już się pojawiają
Adam Bednarek

Obecnie wszystkie sprzęty mają najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli: A+, A++ czy A+++. Unia Europejska postanowiła to zmienić, chcąc zachęcić producentów do innowacji.

Według nowych przepisów, dzisiejsze A+++ zajmie miejsce C, natomiast kolejne to jedynie G i F. Siedmiopunktowa skala będzie oznaczona literami od A do G.

Jak podkreśla Radosław Maj - reprezentujący organizację stowarzyszającą większość producentów i importerów AGD w Polsce APPLiA - produkty z metką C, D lub E nadal będą ekologiczne, bo zmienia się opis, a nie sama ocena jakości urządzenia.

Obraz

Po co więc to całe zamieszanie? Nie w każdej kategorii będą modele w klasie A lub B. Unia liczy na to, że producenci będą musieli się wykazać, żeby awansować do najwyższej klasy. Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV.

Zużycie energii nie zawsze będzie podawane w skali rocznej, ale np. na cykl prania. Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online. Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy – np. obrazujące wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody.

Do marca 2021 r. to stara etykieta jest tą właściwą – dodaje Radosław Maj - ale producenci od listopada już załączają nową etykietę do urządzenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.