Zobacz, dlaczego pijące psy są takimi flejtuchami [wideo]

Zastanawialiście się kiedyś, jak psy piją wodę i dlaczego robią wokół siebie taki bałagan podczas tej czynności? Dzięki temu filmowi z aparatu rentgenowskiego możecie zobaczyć szczegółowo cały proces i uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Pijący pies
Pijący pies
Piotr Dopart

Zastanawialiście się kiedyś, jak psy piją wodę i dlaczego robią wokół siebie taki bałagan podczas tej czynności? Dzięki temu filmowi z aparatu rentgenowskiego możecie zobaczyć szczegółowo cały proces i uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Jak wynika z badania opublikowanego w magazynie Journal of the Royal Society Biology Letters, psi sposób picia wody z miski bardzo przypomina ten, który stosują koty, jednak najlepsi przyjaciele człowieka mają dużo większe problemy z precyzją ze względu na budowę szczęki. Alfred Crompton z Harvard University, naukowiec prowadzący badanie nad piciem u psów, mówi:

To tylko tak wygląda, jakby psy nabierały wody na wgłębienie w języku. W rzeczywistości piją dokładnie jak koty, tyle że strasznie niechlujnie.

Psy i koty zanurzają język w płynie po to, żeby wywołać rozprysk i powstanie pionowej kolumny wody, która następnie jest zamykana w pysku i przełykana. Podobna technika picia tłumaczona jest wspólnym ewolucyjnym przodkiem psów i kotów. Te pierwsze mają jednak zazwyczaj dłuższe pyski, co oznacza większą ilość miejsc, którymi może uciekać pity płyn - stąd okolice psiej miski potrafią wyglądać jak podnóże wodospadu Niagara.

Odkrycie, że psy i koty są dużo bardziej do siebie podobne było możliwe dzięki zastosowaniu kamery rentgenowskiej - przy użyciu zwykłego rejestratora bardzo łatwo jest wyciągnąć błędne wnioski ze względu na sposób, w jaki psy zawijają język na podobieństwo "łyżki":

Źródło: Wired

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.