Żołnierzu - hełm kontrolujący myśli włóż!

DARPA opracowuje właśnie supernowoczesny hełm, który pozwoli zwiększyć efektywność żołnierzy na polu bitwy. Staną się oni odważniejsi, a ich organizm lepiej zniesie odniesione rany. Brzmi to jak przyszłość, której nie chcę poznać.

DARPA
DARPA
Krzysztof Cyło

DARPA opracowuje właśnie supernowoczesny hełm, który pozwoli zwiększyć efektywność żołnierzy na polu bitwy. Staną się oni odważniejsi, a ich organizm lepiej zniesie odniesione rany. Brzmi to jak przyszłość, której nie chcę poznać.

W przedsięwzięciu nie chodzi wcale o to, aby móc zdalnie sterować żołnierzami, niczym postaciami w grze strategicznej. Opracowywany hełm wpłynie jednak na sposób zachowania osoby go noszącej, a także jego świadomość. Emitowane fale ultradźwiękowe mogłyby zredukować odczuwany stres, zwiększyć czujność i zdolność skupiania się na wykonywanej czynności. Najciekawszym jednak skutkiem jest oszukanie mózgu do tego stopnia, by odniesione rany były mniej odczuwalne.

Obraz

Badania przeprowadza Stanowy Uniwersytet w Arizonie. Jedną z osób odpowiedzialnych za projekt jest dr William Tyler, który powiedział:

Aby przeciwdziałać wymienionym ograniczeniom człowieka [m.in. strach, odczuwanie bólu], nasze laboratorium opracowało technologię wykorzystującą impulsy ultradźwiękowe do zdalnego lub bezpośredniego stymulowania obwodów mózgowych, bez konieczności wykonywania operacji. Odnotowaliśmy głęboką penetracją fal, dotarły one nawet do przestrzeni podkorowej mózgu.

Z jednej strony mamy do czynienia z przedsięwzięciem, które potencjalnie może wnieść sporo dobrego w dziedzinie neurologii. Z drugiej jednak - wypowiedź Williama Taylora wywołuje ciarki na plecach. Czy kontrolowanie umysłów żołnierzy sprawdzi się w prawdziwym świecie, czy pozostanie jedynie pomysłem na fim sci-fi? - o tym przekonamy się pewnie niebawem.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.