Konferencja WWDC 2016: koniec OS X, Siri na Makach i jeszcze lepsza współpraca różnych urządzeń

Konferencja WWDC 2016 da się podsumować jednym słowem: integracja. Apple po raz kolejny pokazuje, jak w mistrzowski sposób zamknąć użytkowników w złotej klatce.

  1. Czym Apple zastąpiło OS X?
  2. Czy Siri działa na komputerach?
  3. Co pokazał Apple w czasie WWDC 2016?

Ekosystem, głupcze!

Lata lecą, a narzekanie na Apple jest niezmiennie modne. Tegoroczna konferencja WWDC nie pozostawia jednak złudzeń, że – czemu nie zaprzeczą chyba nawet najwięksi malkontenci – firma z Cupertino mistrzowsko i mądrze buduje i udoskonala swój ekosystem.

Choć złośliwcy nazywają go niekiedy rezerwatem, to użytkownicy sprzętów z nadgryzionym jabłkiem mają powody do zadowolenia. Nowości zaprezentowane przez Apple’a zapowiadają się po prostu bardzo dobrze, wyglądają na przemyślane i prawdopodobnie w znaczący sposób ułatwią użytkownikom życie.

Koniec OS X

Zacznijmy jednak od zmiany symbolicznej: Apple rezygnuje z OS X. Nie chodzi tu jednak o porzucenie rozwijanego od piętnastu lat systemu (nie licząc prac prowadzonych jeszcze przez firmę NeXT Steve’a Jobsa), ale o zmianę jego nazwy i ujednolicenie stosowanej przez firmę terminologii.

Swoją nazwę OS X, wywodzący się z systemu NeXTStep, zawdzięcza temu, że gdy Apple przejął firmę NeXT wraz z tworzonym przez nią oprogramowaniem, komputery z nadgryzionym jabłkiem pracowały pod kontrolą rozwijanego w Cupertino Mac OS 9. Nazywając jego następcę, zastosowano rzymską dziesiątkę, czyli właśnie znak X.

OS X wraz z dodatkowymi numerami i nazwami własnymi to już jednak przeszłość. Apple ogłosił, że nowy system będzie nosił nazwę macOS, dopasowując się tym samym do pozostałych platform, czyli iOS, tvOS i watchOS, który doczekał się uaktualnienia do wersji 3.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Integracja urządzeń i usług

Sama zmiana nazwy to jednak detal w porównaniu z zaprezentowanymi nowościami. Można je podsumować krótko: Microsofcie i Google’u, patrzcie i uczcie się, jak powinien działać ekosystem – czyli różne, działające wspólnie urządzenia i usługi.

Zaznaczymy coś na laptopie? Wkleimy na iPhonie. Kupimy coś, siedząc przed komputerem? Transakcję autoryzujemy czytnikiem linii papilarnych w telefonie. Będąc w podróży każemy Siri przypomnieć o czymś do zrobienia w domu? Głosowa asystentka przypomni nam o tym za pośrednictwem komputera. Tak, Siri trafiła w końcu również na Maki, a do tego potrafi coraz więcej, w tym jeszcze lepiej wyłapywać pytania, wynikające z kontekstu rozmowy i sytuacji, w jakiej znalazł się użytkownik.

Jeszcze więcej wygody

Oglądając konferencję nie sposób oprzeć się wrażeniu, że złota klatka, w której Apple zamyka swoich użytkowników wcale nie jest taka straszna. Do tego z roku na rok powiększa się, obejmując kolejne obszary naszego życia, czego świetnym przykładem – poza wspomnianymi wyżej gadżetami czy protokołem Apple HomeKit – może być choćby CarPlay, czyli nakładka na samochodowy system pokładowy. Fakt, może wciąż nieidealna, ale dla użytkowników o wiele bardziej przyjazna, niż rozwiązania dostarczane przez producentów aut.

Patrząc na kierunek, pokazany w czasie konferencji WWDC 2016, przyszłość wydaje się jasna: to jeszcze większa integracja, obejmująca nie tylko – jak na razie – elektroniczne gadżety, ale cały świat wokół nas. Rozumie to Google, wprowadzając swój protokół Google Cast, rozumieją zapewne inni, wielcy gracze, ale po raz kolejny to Apple ma pomysł na to, jak jeszcze bardziej ułatwić użytkownikowi życie. I jeszcze bardziej przywiązać go do swoich produktów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Niesamowite myszki dla niepełnosprawnych Jaskinia gracza: miejsce, z którego nie chcielibyśmy wychodzić Jak wysłać poufnego maila? Zadbaj o prywatność w Internecie! Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Skriware: drukarka 3D i dedykowany sklep z modelami 3D. Wydrukujesz je jednym kliknięciem! Fitbit Alta: sportowa opaska z ekranem OLED Goclever Bulb Colour Sound – żarówka LED RGB z głośnikiem Bluetooth Gadżety na Dzień Dziecka. Co kupić dziecku w prezencie? Jak śledzić EURO 2016 na smartfonie? Oto najlepsze aplikacje dla kibica LG Action Cam LTE: sportowa kamera zrobi streaming z wyprawy i przypilnuje domu LG G5 i inne smartfony LG spełniają światowe standardy bezpieczeństwa. Może z nich korzystać nawet FBI Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol? Daydream: mobilny system wirtualnej rzeczywistości Google'a Google Assistant: asystent głosowy, który rozumie kontekst wypowiedzi Inteligentny głośnik Google Home: domowe centrum zarządzania Jak działa elektryczny samolot? LG G5 - zobacz przykładowe zdjęcia zrobione najnowszym flagowcem LG

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Icaros: przyrząd do ćwiczeń fizycznych podczas gry w VR