Apple CarPlay - czas na... samochód dokujący dla iPhone'a?

Apple CarPlay
Apple CarPlay
Źródło zdjęć: © apple.com/ios/carplay/
Jacek Klimkowicz

04.03.2014 18:23, aktual.: 05.03.2014 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że użytkownicy sprzętu Apple'a nie lubią rozstawać się ze swoimi iZabawkami (ze względu na oferowane przez nie funkcje, rzecz jasna). Nie stronią też od kupna fajnych gadżetów, by elektronicznym jabłkom żyło się lepiej. Inwestują w pokrowce, dedykowane iAkcesoria, stacje dokujące... Ale dla niektórych to za mało. Na szczęście już niedługo lista pozycji obowiązkowych wydłuży się o kolejną pozycję - samochód z systemem CarPlay.

Apple CarPlay to system stworzony z myślą o użytkownikach iPhone'ów. Będzie on implementowany w wybranych modelach samochodów m.in. takich marek, jak Ferrari, Mercedes, Volvo czy Honda. A w zasadzie już jest, bo pierwsze auta korzystające z dobrodziejstw zmodyfikowanej platformy IOS zostaną zaprezentowane już w tym tygodniu podczas targów Geneva Motor Show. Oczywiście wspierane są tylko odpowiednio nowe, wyposażone w złącze Lightning, modele iPhone'ów (czyli 5, 5S i 5C), pracujące pod kontrolą systemu IOS w wersji 7.

Apple CarPlay
Apple CarPlay© https://www.apple.com/ios/carplay/

Przejdźmy jednak do meritum: na co pozwoli system Apple CarPlay? Oczywiście na korzystanie z innowacyjnych funkcji iSmartfonów podczas jazdy. Na pewno dostępny będzie asystent głosowy Siri, który został przeprojektowany tak, by sprawdzał się w typowych scenariuszach podczas jazdy samochodem. Będzie można też korzystać z najdokładniejszych i najbardziej aktualnych map Apple'a. Dzięki nawigacji zakręt po zakręcie, uwzględniającej panujące na drodze warunki, właściciel iPhone'ów na pewno dotrą do celu przed użytkownikami innych systemów nawigacyjnych.

Apple CarPlay
Apple CarPlay© apple.com/ios/carplay/

Oczywiście nic nie będzie stało na przeszkodzie, by iPhone stał się rdzeniem samochodowego systemu audio i cieszył uszy, odtwarzając muzykę. Będzie można również w międzyczasie dzwonić i odsłuchiwać wiadomości nagrane na poczcie głosowej czy wysyłać wiadomości tekstowe do znajomych. To wszystko rzecz jasna bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi. Asystent Siri wszystkim się zajmie, wystarczy wydać stosowne komendy lub podyktować wiadomość. Krótko mówiąc, samochód dokujący do iPhone'a to zdecydowanie bardziej użyteczny gadżet niż zwykła stacja dokująca.

Apple CarPlay
Apple CarPlay© apple.com/ios/carplay/

Szkoda tylko, że na razie dostępność aut z systemami Apple CarPlay będzie ograniczona. Początkowo ten niezbędnik dla właścicieli iPhone'ów pojawi się w zaledwie 13 krajach, m.in. w USA, Japonii, Francji, Korei czy Hongkongu. W Polsce, niestety, nie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sprowadzić Hyundaia z Apple CarPlay od zachodnich sąsiadów i zacząć w pełni wykorzystywać potencjał iTelefonu także u nas.

Apple CarPlay
Apple CarPlay© apple.com/ios/carplay/
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)