10 fascynujących faktów na temat poczty elektronicznej

10 fascynujących faktów na temat poczty elektronicznej

Poczta elektroniczna - co o niej wiesz? (Fot. Flickr/Coletivo Mambembe/Lic. CC by)
Poczta elektroniczna - co o niej wiesz? (Fot. Flickr/Coletivo Mambembe/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
28.01.2011 20:33, aktualizacja: 14.01.2022 14:10

Zapewne każdego dnia korzystasz z e-maila. Ta przydatna, sieciowa usługa ma już niemal 40 lat!  Poczta elektroniczna to jednak nie tylko porty, protokoły, szyfrowanie i serwery ;). Zastanawiałeś się kiedykolwiek, co wiesz na jej temat? Przedstawiamy ciekawostki, związane z e-mailami.

Co to jest poczta elektroniczna?

Poczta elektroniczna (e-mail) to metoda wymiany wiadomości pomiędzy użytkownikami w sieci komputerowej. Dzisiaj najpowszechniejszą formą jest wymiana emaili poprzez internet, jednak nie zawsze tak było. Poza tekstami możemy z jej pomocą przesyłać zdjęcia, multimedia, linki oraz inne pliki.

Jaka była treść pierwszego e-maila?

Bardzo często w historii sieciowej komunikacji powiela się błędną opinię, że treść pierwszego e-maila tworzyły znaki QWERTY lub QWERTYUIOP. Nie jest to prawda. Jak twierdzi Ray, wysyłając e-mail wpisał „coś w rodzaju QWERTY” – czyli po prostu jakikolwiek ciąg znaków.

Chodziło o przetestowanie nowej usługi a nie o przesłanie komunikatu, dlatego treść pierwszego e-maila była dla jego twórcy zupełnie nieistotna.

Skąd wzięło się określenie SPAM?

Początkowo SPAM oznaczał mielonkę wieprzową firmy Hormel Foods. Producent konserw pierwotnie nazywał je Hormel Spiced Ham, jednak marketingowcy doszli do wniosku, że potrzebna jest lepsza nazwa. SPAM jest zatem skrótem, powstałym ze słów Spiced Ham lub Shoulder Pork and Ham.

Pierwowzorem użycia słowa SPAM we współczesnym znaczeniu jest skecz Monthy Pythona, w którym klient, pytający w restauracji o różne dania dowiaduje się, że w każdym znajdzie trochę mielonki ;). Prawdopodobnie do tej właśnie sytuacji nawiązał ktoś, nazywając wszechobecne w Sieci śmieci SPAM-em.

Często narzekamy na SPAM, ale zapomnianą ofiarą tego zjawiska jest twórca nazwy – firma Hormel Foods. SPAM używany jest przez wiele firm jako cześć nazwy serwisu internetowego lub oprogramowania. Producent konserw próbował wprawdzie bronić swojego znaku towarowego w amerykańskim sądzie, jednak przegrał proces.

Jakie jest najpopularniejsze hasło do kont pocztowych?

Użytkownicy angielskiej wersji Gmaila kojarzą SPAM nie tylko z uciążliwą pocztą, ale również z rozwojem kulinarnym ;). Wystarczy wejść w zakładkę „SPAM”, aby znaleźć przepis na danie z mielonką.

Wśród propozycji Google’a można znaleźć takie specjały, jak Spam Confetti Pasta, Spam Hashbrown Bake, Spam Fajitas czy Spam Vegetable Strudel.

Od 2004 roku alfabet Morse’a został uzupełniony o znak @, wyrażany następującą kombinacją kresek i kropek: . - - . - .

Jak poprawnie zapisać słowa e-mail?

Nikt nie zaprząta już sobie głowy pochodzeniem słowa – mówić czy pisząc "e-mail" nie odwołujemy się przecież w myślach do „electronic mail”. Dlatego pojawiają się pierwsze próby wprowadzenia – jako obowiązującej formy – pisowni „email”.

Na razie, jako pierwszy, zrobił to portal Yahoo!, jednak najprawdopodobniej jest tylko kwestią krótkiego czasu, gdy za jego przykładem pójdą inni. Ciekawe, z jak dużym opóźnieniem na ten trend zareaguje Rada Języka Polskiego ;).

Jakie serwisy mailowe są największe?

Jedynym odstępstwem jest Gmail, który, choć zaoferował swoją pocztę dopiero w połowie poprzedniej dekady, szybko zdobył uznanie internautów. Jak wygląda podział polskiego rynku?

Jak w różnych krajach nazywany jest znak @?

Ponadto w żadnym alfabecie znak @ nie występował w imionach i nazwach własnych, co było gwarantem uniknięcia pomyłek przy tworzeniu i podawaniu adresów.

Jak wiadomo, co kraj to obyczaj – logiczne „at”, wymyślone przez twórców e-maila, w różnych krajach zaczęło żyć własnym życiem, a lokalna nazwa nawiązuje zazwyczaj do kształtu @. W Polsce @ nazywany jest małpą. Jakie ciekawe określenia małpy funkcjonują w innych krajach?

  • Holandia: apestaart – małpi ogon
  • Finlandia: miau, miumau, miuku, miukumauku – dźwięk naśladujące miauczenie ;)
  • Włochy: la chiocciola - mały ślimak
  • Rosja: собака – pies
  • Czechy: zavináč – rolmops
  • Grecja: παπάκι - kaczątko
  • Węgry: bejgli – rogalik lub kukac - robak
  • Szwecja: elefantöra - ucho słonia
  • Dania: grisehale - świński ogon

Ponadto w wielu krajach obok nazwy potocznej istnieje również określenie „handlowe at”.

Kiedy pierwszy e-mail został wysłany z przestrzeni kosmicznej?

Hello Earth! Greetings from the STS-43 Crew. This is the first AppleLink from space. Having a GREAT time, wish you were here… send cryo and RCS! Hasta la vista, baby… we’ll be back!

Brzmi znajomo? Nic dziwnego, w 1991 roku Terminator 2 zrobił wrażenie na widzach na całym świecie.

Jaka postać z kreskówki padła ofiarą hakerów w realnym świecie?

Kojarzycie adres chunkylover53@aol.com? Używał go najlepszy ojciec w świecie bajek, czyli Homer Simpson. Adres wymyślono na potrzeby jednego z odcinków popularnego serialu, ale scenarzysta rzeczywiście założył skrzynkę.

Adres był bardzo popularny wśród widzów i Julius Hibbert odpisywał na napływające listy fanów, jednak w końcu musiał z tego zrezygnować – ilość przychodzącej poczty była zbyt duża, by na nią odpowiadać.

Po jakimś czasie konto chunkylover53 zostało wykorzystane przez hakerów – osoby, znajdujące się na liście kontaktów dostały zaproszenie do obejrzenia nowego odcinka Simpsonów, co okazało się jedynie zachętą do ściągnięcia szkodliwego oprogramowania.

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)