10 genialnie prostych trików dla użytkowników Google Chrome

10 genialnie prostych trików dla użytkowników Google Chrome

Trik karciany (Fot. Flickr/stevendepolo/Lic. CC by)
Trik karciany (Fot. Flickr/stevendepolo/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
22.02.2011 14:50, aktualizacja: 14.01.2022 13:49

Uważasz, że Chrome jest dobrą przeglądarką? Zapewne masz rację, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dobre zastąpić jeszcze lepszym. Sprawdź, w jaki sposób możesz sprawić, by korzystanie z Sieci za pomocą Chrome’a stało się przyjemniejsze.

Uważasz, że Chrome jest dobrą przeglądarką? Zapewne masz rację, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dobre zastąpić jeszcze lepszym. Sprawdź, w jaki sposób możesz sprawić, by korzystanie z Sieci za pomocą Chrome’a stało się przyjemniejsze.

Strony startowe

Jeśli po uruchomieniu przeglądarki zaczynasz zazwyczaj od tego samego zestawu stron, Chrome daje Ci możliwość ustawienia kilku stron startowych. Aby znaleźć formularz pozwalający na wpisanie kilku adresów stron, wybierz Opcje> Podstawy> Po uruchomieniu> Otwórz następujące strony.

Kalkulator

Używanie przeglądarki jako kalkulatora? Nie jest to zły pomysł. Wielu użytkowników zna możliwości wyszukiwarki Google w tym zakresie. Obliczenia można również wykonywać za pomocą Chrome’a. Wystarczy wpisać działanie w pasku adresu. Nie trzeba wciskać klawisza Enter – wynik pojawi się wśród podpowiedzi.

Która karta zajmuje najwięcej zasobów?

Brakuje pamięci? Komputer dostaje zadyszki? Warto sprawdzić, która z kilkudziesięciu otwartych stron za to odpowiada!

Wciskając klawisze Shift+Esc, wyświetlisz Menedżera zadań pokazującego otwarte karty i zajmowane przez nie zasoby. Bez trudu sprawdzisz, która z przeładowanych multimediami stron najbardziej obciąża Twój system.

Najnowsze wydania

Chcesz być zawsze o krok przed większością użytkowników Chrome’a? Rozwiązaniem będzie skorzystanie z Chrome Canary Build. Jest to wersja deweloperska przeglądarki, pozwalająca na korzystanie z najnowszych, testowych rozwiązań.

Warto pamiętać, że wersja deweloperska może – choć wcale nie musi – sprawiać przy codziennym użytkowaniu różne problemy. Jeśli jednak chcesz korzystać z najnowszych funkcji wcześniej od innych, masz taką możliwość.

Strony jako skróty

Skróty aplikacji otwierane w oknie pozbawionym przycisków nawigacyjnych są przydatne dla często odwiedzanych witryn, np. Gmail czy Facebook. Aby zapewnić sobie szybki dostęp do ulubionego serwisu, wybierz Narzędzia> Utwórz skróty aplikacji.

Wstecz

Długie przeglądanie stron WWW może okazać się problemem, gdy potrzebujesz szybko wrócić do dawno odwiedzonej witryny. Zamiast wciskać wielokrotnie Backspace, kliknij i przytrzymaj przycisk Wstecz.

Pojawi się lista odwiedzonych stron, z której łatwo wybierzesz tę, do której chcesz wrócić.

Wykorzystanie polecenia About

Znasz polecenie About:Config, popularne wśród użytkowników Firefoksa? W podobny sposób możesz sprawdzić wiele istotnych rzeczy w Chrome. Przetestuj polecenia:

About:DNS

About:Cache

About:Plugins

About:Memory

About:Crash

Edycja kodu strony

Chrome nie sprawi, że w jednej chwili staniesz się hakerem. Możesz jednak lokalnie zmieniać wygląd widocznych w oknie przeglądarki stron. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy dowolny tekst lub element strony i z menu kontekstowego wybierzesz Zbadaj element.

Pojawi się edytor, w którym możesz modyfikować wygląd i treść strony. Zmiany nanoszone są w czasie rzeczywistym.

Ile plików na stronie?

Chrome pozwala na łatwe sprawdzenie, jakie pliki musiały zostać wczytane, aby oczom użytkownika ukazała się strona WWW. Wybierz  z menu kontekstowego opcję Zbadaj element a następnie kliknij zakładkę Resources.

Po lewej stronie zobaczysz listę wszystkich plików, dzięki którym możesz oglądać daną stronę.

Favikonki zamiast tytułów

Jednoczesne wyświetlanie wielu kart może wprowadzić niemały bałagan. Aby uporządkować widoczne karty, kliknij prawym przyciskiem myszy na zakładce wybranej karty i wybierz Przypnij kartę.

Karta zostanie przeniesiona na początek, a zamiast długiego tytułu będzie wyświetlana jedynie favikonka strony.

Jeśli znasz warte polecenia triki lub sposoby na tuning przeglądarki, podziel się nimi w komentarzach!

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)