10 najbardziej fascynujących śledztw i obław na zbrodniarzy

10 najbardziej fascynujących śledztw i obław na zbrodniarzy
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/06/OsamaBinLaden288265.jpg)
Łukasz Wieliczko

03.06.2012 23:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Terroryści, mordercy, zbrodniarze – sama śmietanka mętów tego świata. Dziś przyjrzymy się polowaniom na ludzi spod szyldu „Wanted dead or alive”. Na celowniku same najsłynniejsze realnie istniejące czarne charaktery. Przedstawiamy 10 najbardziej fascynujących obław na zbrodniarzy.

Osama bin Laden

11 września 2001 roku świat zamarł, gdy dwie wieże WTC zostały zrównane z ziemią. Osama bin Laden – lider Al-Kaidy, organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za zamach – stał się wrogiem numer 1. Przez lata ukrywał się w pakistańskich jaskiniach górskich, wywiad USA nie potrafił dokładnie zlokalizować jego miejsca pobytu. Dla niektórych obywateli problem ten stanowił życiową obsesję. Niejaki Gary Faulkner, 51-letni Kalifornijczyk, wsławił się osobistą pogonią za terrorystą. Sprzedał cały majątek i odbył 6 misji do Pakistanu. Ostanim razem został zatrzymany na terenie tego kraju. Miał ze sobą pistolet, miecz oraz noktowizor i jak twierdził – polecenie zabójstwa terrorysty od samego Boga. Mężczyznę odesłano do Stanów, a niespełna rok później wyręczyło go wojsko, finalizując operację o kryptonimie „Trójząb Neptuna”. Akcja rzekomo trwała 38 minut, a bin Laden, po uprzednim rozpoznaniu, został zastrzelony na oczach świadków przez specjalny oddział Navy SEALs - DEVGRU (Team Six) w swojej rezydencji, w miejscowości Abbottabad. Komandosi ranili jedną z żon bin Ladena, Amal Abdulfattah al-Sadah, po tym kiedy Osama użył jej jako żywej tarczy, a także stracili jeden z czterech helikopterów. Zwłoki terrorysty zrzucono z pokładu USS „Carl Vinson” do Oceanu Indyjskiego. Strona pakistańska i zwolennicy spiskowych teorii dziejów podważają opis przebiegu akcji, kwestionując śmierć bin Ladena.

Theodore „Ted” Kaczynski

Aboslwend Harvardu, doktor matematyki Uniwersytetu Michigan. Zyskał pseudonim Unabomber (skrót od UNiversity and Airline BOMbings), wsławiając się 16 zamachami bombowymi na przełomie 1978 i 1995 roku, w których zginęły 3 osoby a 29 zostało rannych. Kaczynski wysyłał listy-bomby do różnych ludzi, przyjmując filozofię zbliżoną do anarchoprymitywizmu – uważał, że nowoczesna technika pozbawia człowieka wolności i w swoim mniemaniu walczył w ten sposób ze złem wynikającym z postępu technicznego. Bomby wysyłał w starannie wykonanych przez siebie drewnianych pudełkach, oznakowanych literami "FC" (Freedom Club, czyli "klub wolności"). Działał bardzo ostrożnie, doprowadzając do najdłuższego i najbardziej pracochłonnego śledztwa w historii FBI. Wpadł na własne życzenie. W 1995 roku opublikował na łamach „Washington Post” i „New York Times” swój „Manifest”. Tekst był anonimowy, ale charakterystyczne poglądy okazały się zgubne – Kaczynskiego rozpoznał brat, o czym dał znać władzom. Terrorystę skazano na dożywocie, wyrok odsiaduje w więzieniu ADX Florence w stanie Kolorado.

Ned Kelly

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/06/ned2288265.png)

Edward "Ned" Kelly, z pochodzenia Irlandczyk, został skazany na banicję do australijskiej kolonii karnej. Przez ponad dwa lata wraz ze swoją bandą (Kelly Gang, nie mylić z Kelly Familly) dokonywał w kraju kangurów napadów rabunkowych (gł. banki), rozbojów i zabójstw. Historia jego schwytania w 1880 roku urosła do miana legendy. Wywiązała się strzelanina pomiędzy bandą a organami ścigania. Kompani Kelly’ego zginęli, on sam jednak miał na sobie 44-kilogramową zbroję domowej roboty (na zdj.), w związku z czym kule nie robiły mu większej krzywdy. Dopiero, gdy uczestniczący w obławie policjanci, poczęli strzelać w nogi przestępcy, herszt bandy został pojmany. Jeszcze w tym samym roku stracono go przez powieszenie. Przed jego egzekucją zebrano 32 tys. podpisów protestujących przeciwko wydanej na niego karze śmierci – powszechnie uważano, że australijska policja dopuściła się licznych nadużyć podczas „polowania”. Jego ostatnimi słowami były rzekomo: „Takie życie”.

Zodiak

Historia seryjnego mordercy Zodiaka jest tak samo makabryczna, jak fascynująca. Tajemniczy zabójca, posługujący się symbolem przekreślonego koła, zaczerpniętym od szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej „Zodiac”, dokonał na przełomie lat 60. i 70. – jak sam twierdził – 37 morderstw (7 zostało udowodnionych, więcej dowiecie się od cioci Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zodiak_%28osoba%29) i wsławił się zupełnym wodzeniem za nos bezradnej policji. Zodiak wysyłał do gazet i policji listy, w których opisywał swoje zbrodnie i zapowiadał następne. Do wiadomości były dołączone zakodowane specjalnym szyfrem notatki, które miały ukazywać się na łamach prasy, pod groźbą kolejnych morderstw. Organy ścigania mimo dramatycznego, wieloletniego śledztwa, nie zdołały złamać kodu ani ustalić tożsamości zabójcy. Głównym podejrzanym był niejaki Arthur Leigh Allen (więcej tu: http://unsolved.cba.pl/index.php?topic=19.0), ale nigdy nie udowodniono mu winy. W zeszłym roku 27-latek Correy Starliper z USA, ogłosił, że złamał kod Zodiaka (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,126765,10014725,Kod_Zodiaka_zlamany_po_40_latach__27_latek_twierdzi_.html), potwierdzający winę Allena, zmarłego przed 17 laty na atak serca.

Radovan Karadžić

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/06/RadovanKaradzic288265.jpg)

Serbski polityk (także lekarz i poeta), prezydent Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny, kompan Ratko Mladicia i Slobodana Miloševicia, wraz z nimi współodpowiedzialny za masakrę w Srebrenicy (zginęło 2000 osób). Poszukiwany od 1997 roku przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze, został zatrzymany 11 lat później w stolicy Serbii, Belgradzie. Pracował tam jako lekarz, pod fałszywym nazwiskiem Dragana Dabicia, dla niepoznaki nosząc długą brodę. Namierzono go w wyniku anonimowego telefonu do serbskich służb specjalnych (BIA). Dla potwierdzenia jego tożsamości, parze agentów BIA udało się, pod pretekstem chęci wyleczenia problemów seksualnych, dostać na terapię do dr Dabicia. Zdobyli kosmyk jego włosów, który po przeprowadzonym badaniu DNA w 100% potwierdził tożsamość Karadžicia.

Adolf Eichmann

Adolf Eichmann był głównym architektem i bezwzględnym wykonawcą planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej, w którego wyniku zginęło wiele milionów Żydów. Po wojnie SS-manowi udało się zbiec do Argentyny, gdzie jako Ricardo Klement pracował w fabryce Mercedesa. „Łowcy nazistów”, z Szymonem Wiesenthalem na czele, domyślali się już w latach 50-tych, że nazista ukrywa się w tym kraju, Mossad deptał mu po piętach, jednak tak naprawdę przypadek zadecydował o schwytaniu Eichmanna – jego syn spotykał się z córką żydowskiego uchodźcy z Rzeszy i w domu rodziców dziewczyny wypowiadał się dość pochlebnie o nazistach, wspominając, że jego ojciec był w czasie wojny niemieckim oficerem... Ojciec dziewczyny skojarzył te fakty z nazwiskiem Eichmana, pojawiającym się w prasie i powiadomił odpowiednie służby. W 1960 roku Mossad przeprowadził akcję uprowadzenia nazistowskiego zbrodniarza z Argentyny. Powieszono go w 1962 roku w Ramli na terenie Izraela.

John Wilkes Booth

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/06/800pxTheAssassinationofPresidentLincolnCurrierandIves2288265.png)

Tak, to słynny zabójca Lincolna z teatralnej loży. Historia jego obławy zakrawa nieco o komedię. Otóż bezpośrednio po zamachu, podczas ucieczki z loży, zeskoczył na scenę i złamał nogę. Widownia znała go jako aktora (był nim z zawodu), sądzono więc, że jest to część przedstawienia. Dopiero gdy Booth zniknął za kulisami zorientowano się w sytuacji. Booth wymknął się z miasta, jednak nie zdołał ujść pościgowi. Po kilkunastu dniach, okrążony, został śmiertelnie postrzelony w szyję.

Saddam Husajn

Słynny iracki dyktator, który wsławił się uśmierceniem 5000 Kurdów przy pomocy broni chemicznej. Po wejściu wojsk USA do Iraku zniknął. Amerykanie szukali go zaledwie kilka miesięcy. Żołnierze odnaleźli go na farmie na farmie oddalonej 15 kilometrów od jego rodzinnego Tikritu, gdzie wielki Saddam leżał skulony w głębokiej na dwa metry ziemiance z wentylacją... Uśmiercono go w 2006 roku przez powieszenie.

Muammar Kaddafi

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2012/06/MuammarGaddafi600x337288265.jpg)

Muammar Kaddafi 31 lat sprawował autorytarną władzę w Libii. Jego rządy obaliła wojna domowa. On sam również padł jej ofiarą. Niemal do samego końca zapewniał o swoim poparciu społecznym. Nie było chyba ono wystarczające. Po ostrzelaniu konwoju, którym przemieszczał się dyktator przez NATO, libijscy bojownicy dokonali na dyktatorze linczu, udokumentowanego licznymi drastycznymi filmikami dostępnymi w Internecie. Kaddafi został niemalże rozszarpany przez tłum. Według wersji oficjalnej – zginął od ran postrzałowych w wyniku ataku.

Raoul Moat

Brytyjska policja polowała na Raula Moata tydzień. W 2010 roku Wyspy żyły akcją jego schwytania. Brytyjczyk zranił swoją byłą partnerkę i zabił jej nowego chłopaka, na miejscu zbrodni zostawiając długi list, w którym zapowiadał dalsze zabójstwa, biorąc sobie za cel policję. Obietnicę nieomal spełnił dnia następnego, kiedy postrzelił policjanta. Organy ścigania postawiono na nogi. Finałowy bój, 6-godzinna obława, na ukrytego w wysokiej trawie Moata, zakończył się, kiedy ten postrzelił się bronią myśliwską, usiłując popełnić samobójstwo.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)