10 najbardziej odizolowanych budynków świata

10 najbardziej odizolowanych budynków świata

10 najbardziej odizolowanych budynków świata
Łukasz Wieliczko
17.06.2012 23:00, aktualizacja: 14.01.2022 09:38

Cisza i spokój – tego najbardziej pragniemy w swoich domach. Ludzie uciekają, jak mogą, od zgiełku miasta, pragnąc wolności, często przenoszą się na wieś. Niektórzy jednak idą jeszcze dalej i w swoim dążeniu do kompletnej alienacji decydują się na dość dziwne miejsca na wybudowanie domu… O takich i innych przypadkach dzisiaj. Przedstawiam najbardziej odizolowane budynki na świecie.

Cisza i spokój – tego najbardziej pragniemy w swoich domach. Ludzie uciekają, jak mogą, od zgiełku miasta, pragnąc wolności, często przenoszą się na wieś. Niektórzy jednak idą jeszcze dalej i w swoim dążeniu do kompletnej alienacji decydują się na dość dziwne miejsca na wybudowanie domu… O takich i innych przypadkach dzisiaj. Przedstawiam najbardziej odizolowane budynki na świecie.

Elliðaey to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu Vestmannaeyjar. Powierzchnia islandzkiej wyspy to zaledwie 0,45 km kwadratowego, znajduje się na niej jedynie myśliwski domek. Przez lata służyła wyłącznie jako pastwisko dla owiec. W 2000 roku ówczesny premier Islandii Davið Oddsson wyszedł z propozycją, aby podarować wyspę wraz z domkiem słynnej islandzkiej piosenkarce Björk, która swą pełną niepokoju twórczością rozsławia malutki kraj na świecie. Niestety Oddssonowi nie udało się przeforsować pomysłu, lokalne protesty zmusiły go do rezygnacji z projektu.

Dom mieszkalny, Just Room Enough Island

Nazwa tej wyspy na kanadyjskim odcinku Rzeki Świętego Wawrzyńca mówi sama za siebie. Trudno powiedzieć, co skłoniło właściciela tego domu do aż takiej separacji. Złe doświadczenia z sąsiadami? Dość prawdopodobna hipoteza. Tam na pewno ma spokój. Pod warunkiem że rzeka nie wzbiera, wtedy co wartościowsze rzeczy musi taszczyć na wyższe piętra. Aha, to nie jest odosobniony przypadek – na Świętym Wawrzyńcu roi się od tego typu samotni.

Mierzący 4478 metrów Materrhorn to chyba najsłynniejszy obok Mount Blanc szczyt Alp. 400 metrów od wierzchołka góry leżącej na granicy szwajcarsko-włoskiej znajduje się bezobsługowy schron Solvay, wyposażony jedynie w miejsca do spania i radio do wzywania pomocy. Widok, jaki roztacza się z tego niezwykłego przystanku w drodze na szczyt, zapiera dech w piersiach. Docierają tam tylko nieliczni.

Wyspa, drzewo, zamek... okolice Sztokholmu

No dobra, z tym zamkiem przesadziłem, to tylko ekskluzywny dom mieszkalny... 137 metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesna stylistyka – drewno, szkło i kamień. Przede wszystkim jednak niczym niezmącony spokój, cisza i natura. Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba iść do sklepu. To znaczy jechać. A właściwie płynąć.

Kolejne schronisko górskie nad przepaścią. Refugi znajduje się na 2000 metrów od szczytu masywu Chacaltaya w boliwijskich Andach - 5220 m n.p.m. Lepiej nie tracić równowagi, wychodząc na zewnątrz...

Podniebny kościół, Katskhi

10 km od gruzińskiego miasta Cziatura znajduje się dość nietypowy kościółek. Nietypowy, a raczej nietypowo ulokowany, bo znajduje się na szczycie pionowej, 40-metrowej skały, kształtem przypominającej maczugę. Jego historia sięga ok. VII wieku. Na wierzchołek prowadzi tylko jedna droga - drabina, zwana przez tutejszych schodami do nieba. A propos tutejszych... Katskhi za swoją pustelnię obrał pewien mnich, zamieszkujący to specyficzne miejsce od ponad 20 lat.

Obraz

”Nail house”, Chongqing

„Nail house”, czyli „dom gwoździowy”, bo tak należałoby to tłumaczyć, to coraz popularniejsze zjawisko we współczesnym świecie. Oglądał ktoś "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza? Właśnie o to chodzi – deweloper wykupuje ziemię, ale... nie całą. Jedna, mała wioska pozostała niepodbita – jak by to powiedział narrator z serii filmów rysunkowych o Asteriksie.

Najsłynniejsze zdarzenie tego typu miało miejsce w chińskim Chongqing. Niejaki Yang Wu, mistrz sztuk walki, wraz ze swoją żoną Wu Ping, jako jedyni z 281 mieszkańców dawnego osiedla przeznaczonego do zburzenia (w jego miejscu miała powstać 6-piętrowa galeria handlowa), za żadne pieniądze świata nie chcieli się wynieść ze swojego domu. Wokół budynku powstał wielki wykop, ale pan Yang nie przejmował się tym – wchodził do swojego budynku po drabince zrobionej z nunchaku. Protest stał się słynny. Po 3-letniej batalii, w 2007 roku małżeństwo dogadało się z deweloperem, w zamian otrzymując wart ok. 400 tys. dolarów dom w okolicy i 3-krotnie mniejszą sumę odszkodowania.

Pustelnia San Colombano, Dolina Leno

Leno to malownicza włoska dolina leżąca niedaleko Trydentu. Jej walory wizualne wzmaga umieszczona w skałach pustelnia San Colombano. Budynek z 1319 roku, wepchnięty w skałę klifu 120 metrów nad ziemią, robi imponujące wrażenie. Rokrocznie jest miejscem licznych pielgrzymek.

Domy plażowe, Arachon

Dwa samotne domki plażowe, a dalej już tylko ocean... Arachon to słynne francuskie kąpielisko nad Atlantykiem. Wydaje się, że te dwa samotne budynki są w sporej odległości od wody... Tylko do czasu przypływu. Gdyby nie to, że zbudowano je na palach, nie sposób byłoby poruszać się po ich wnętrzu, nie umiejąc pływać.

Stumilowy las?

To zdjęcie funkcjonuje w Internecie w wielu zestawieniach „domów pośrodku niczego”, jednak trudno ustalić, gdzie zostało zrobione. Pewne jest jedno – w środku lasu. Oby nie stumilowego, bo kontakt z cywilizacją tubylcy mieliby bardzo ograniczony. Ale... czy nie o to właśnie chodzi, żeby wszędzie było daleko?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)