10 najdziwniejszych cmentarzy
Pamiętny z filmu „Nic śmiesznego” las krzyży to najczęstsza dla naszego kręgu kulturowego forma pochówku. Dość mało oryginalna. Przedstawiamy 10 najdziwniejszych cmentarzy na świecie.
Wesoły cmentarz
Cmentarz nie musi być wcale ponurym miejscem. Udowadnia to nekropolia z miasta Săpânţa w Rumunii. Ręcznie malowane krzyże mieniące się wszystkimi kolorami tęczy, zabawne, wierszowane epitafia czy dowcipne rysunki, często dotyczące przyczyn śmierci – radość i zabawa zamiast smutku. Wszystko zaczął w 1935 roku lokalny artysta Ioan Stan Patras. Dziś cmentarz stanowi jego największe dzieło – znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i stale przyciąga do siebie wielu turystów.
Włoskie katakumby
Wiele kościołów i klasztorów z minionych lat kryje w swych podziemiach groby. I nie ma w tym nic dziwnego, księża i zakonnicy bardzo często chcieli spoczywać w miejscu posługi, by dowieść swego przywiązania do Boga. Czasem jednak krypty przyjmują dziwnie otwartą formę. Mumie w kościołach na południu Włoch, znakomicie zachowane z uwagi na specyficzny klimat, nie dość, że wystawiane były na widok publiczny, to jeszcze często „odgrywały” swojego rodzaju scenki rodzajowe... Na zdjęciach klasztor Kapucynów w Palermo i kościół śmierci w Urbanii.
Podwodny cmentarz
A gdyby tak pod wodą? Dlaczego nie? Cmentarna Rafa Neptuna, zwana także Atlantycką Rafą Cmentarną, to pierwszy na świecie podwodny cmentarz. Znajduje się u wybrzeży Florydy. Ci, którzy szczególnie ukochali morze, mogą złożyć tam swoje prochy. Takich osób jest coraz więcej: obecnie na otwartym w 2007 roku cmentarzu znajduje się 850 nagrobków, a jego powierzchnia to 56 000 metrów kwadratowych.
Wadi-us-Salaam
Choć nazwa brzmi jak magiczne zaklęcie, oznacza Dolinę Pokoju. To prawdopodobnie największy cmentarz na świecie. Islamska nekropolia położona w irackim Najaf zajmuje powierzchnię 6 km kwadratowych i zawiera... 5 mln ciał.
Cmentarz rzeczny
Na pustynnych terenach północy Tybetu chińscy archeolodzy odkryli cmentarz sprzed 4000 lat. Co ciekawe, ciała, dzięki suchemu powietrzu, zachowane zostały doskonale. 200 mumii pochowanych w ogromnej łodzi odwróconej do góry dnem zachowało się w doskonałym stanie. Archeolodzy twierdzą, że zmarli to Europejczycy. Nie wiadomo, dlaczego zapuścili się aż tak daleko w głąb Azji, ale wiadomo, że była to ich ostatnia podróż.
Tylko dla pań...
... lekkich obyczajów. Cross Bones Graveyard to londyński cmentarz dla samotnych kobiet – tak zostało określone jego przeznaczenie, gdy był zakładany. Był to swego rodzaju eufemizm, bo pod tym pojęciem kryją się właśnie prostytutki. Nekropolia powstała w 1769 roku, spoczywa tam ponad 15 000 kobiet. Charakterystycznym szczegółem jest brama wejściowa, przyozdobiona różnego rodzaju drobiazgami – kolorowymi wstążkami, zdjęciami, pluszowymi zabawkami, a nawet... pończochami.
Cmentarze boliwijskie
Boliwijskie cmentarze, kolumbaria, z oddali przypominają nieco nasze blokowiska – prostopadłościenne betonowe bryły z setką okienek. Każda urna ma wydzielone miejsce przykryte tabliczką i szybą. "Mieszkania” wykończone są według gustu rodzin "lokatorów", często nie brakuje w nich przedmiotów należących do spoczywającej tam osoby. Ciekawy jest sam sposób pochówku. W czasie pogrzebu trumnę z ciałem zakopuje się w ziemi, a po upływie dziesięciu lat szczątki poddaje się kremacji i umieszcza w urnie. Na cmentarzach można odnaleźć więc znane w naszej kulturze nagrobki, jak również długie i wysokie ściany, w których umieszcza się prochy.
Miasto śmierci
Wieś Dargavs w Osetii Północnej nazywana jest powszechnie Miastem śmierci. Wszystko za sprawą epidemii, która przeszła przez kraj w XVII wieku. Aby choroba się nie rozprzestrzeniała, mieszkańcy budowali zarażonym małe samotnie, w których ci, w odosobnieniu, zaopatrywani jedynie w pożywienie, powolnie umierali, zwalniając miejsce następnym...
Cmentarz mafijny
Jekaterynburg zasłynął jako przestępcza stolica Rosji. Wielu szefów rosyjskiej mafii wybrało sobie właśnie to miasto na miejsce do życia, a co za tym idzie – lokalny cmentarz na miejsce wiecznego spoczynku. Potężne marmurowe pomniki ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi mężczyzn w garniturach, skórzanych kurtkach lub dresach, często ujętych na tle swoich samochodów, przenoszą odwiedzających nekropolię w świat „Ojca Chrzestnego”. Rosyjskiego, nowobogackiego „Ojca Chrzestnego”.
Wiszące trumny
Robi wrażenie, prawda? W Chinach, Indonezji i na Filipinach zdarzają się tego typu cmentarze. Skąd pomysł na taki pochówek? Trudno powiedzieć – taka tradycja. Mnie zastanawia, jak umocowane są te trumny i czy aby na pewno nie spadną... “Piknik pod wiszącą trumną” – dobry tytuł horroru.
Źródło: Top tenz • Odee • Mentalfloss • Sostav • news rufox • that and this in mumbai blog • romerican • motomom