10 najdziwniejszych fobii, z jakimi zmagają się ludzie

10 najdziwniejszych fobii, z jakimi zmagają się ludzie

10 najdziwniejszych fobii, z jakimi zmagają się ludzie
Marta Wawrzyn
26.11.2013 01:37, aktualizacja: 13.01.2022 10:03

Ludzie boją się wszystkiego: papieża, seksu, pięknych kobiet, odbierania telefonów albo posiadania jakichkolwiek lęków. Poznajcie 10 prawdziwych, choć wyglądających nieprawdopodobnie fobii, przy których nawet lękający się absolutnie wszystkich i wszystkiego (oprócz pisania) Woody Allen wysiada.

  1. Genofobia – strach przed seksem

Trudno sobie wyobrazić, że są na świecie ludzie, którzy nie chcą uprawiać seksu – ale są. Genofobia to paniczny lęk przed intymnością i wchodzeniem w jakiekolwiek relacje seksualne. Zazwyczaj jest on związany z jakimś traumatycznym wydarzeniem z przeszłości, które miało związek z seksem. Innymi słowy, na tę fobię cierpią często osoby, które były molestowane.

Genofobii nie należy mylić z gimnofobią – lękiem przed nagością, z którym ma problem Tobias z "Arrested Development". Tak, to ten gość, który w sytuacjach intymnych ma zwyczaj występować w szortach.

Obraz
  1. Telefonofobia

Wiecie, że są wśród nas ludzie, którzy boją się odebrać rozmowę telefoniczną, a tym bardziej ją zacząć? Naprawdę. Telefonofobia to strach przed rozmowami telefonicznymi. Jej przeciwieństwem jest nomofobia – lęk przed tym, że znajdziemy się w miejscu, gdzie nie będzie zasięgu.

Ta pani nie boi się komórek
Ta pani nie boi się komórek© Flickr/ austinanomic/Lic. CC bynd
  1. Lutrafobia

Strach przed wydrami. Czy trzeba mówić coś więcej?

Obraz

4. Technofobia

W dzisiejszym świecie życie z taką fobią musi być naprawdę straszne, tak straszne, że Woody Allen mógłby nam o tym opowiedzieć tylko w tych filmach, których nie nazywa komediami. Technofobia to niechęć i lęk przed wszystkim, co ma związek z nowymi technologiami, w szczególności z komputerami.

Obraz

5. Pekkatofobia

Niektórzy z nas boją się, że za dużo grzeszą i w związku z tym kiedyś nie dostaną miejsca w niebie, inni przeżywają paniczny lęk przed popełnieniem grzechu, zwany pekkatofobią. Dla tych miejsce w niebie powinno się znaleźć, ale wcześniej przeżyją piekło na ziemi.

Obraz
  1. Papafobia

Macie wrażenie, że gdyby papież chciał was osobiście pobłogosławić, umarlibyście, i to nie z powodu tremy, tylko ze strachu? Jest możliwe, że cierpicie na papafobię, czyli lęk przed papieżem, objawiający się przyspieszonym biciem serca, poceniem się, mdłościami itp. Osoba, która boi się papieża, zazwyczaj lęka się również Kościoła. Na zdjęciu papież, który już nikogo nie przestraszy, bo przestał być papieżem.

Obraz
  1. Barofobia

Strach przed grawitacją. Tak, przed tą magiczną siłą, dzięki której chodzimy po powierzchni ziemi.

Obraz
  1. Heksakosjoiheksekontaheksafobia

Lęk przed liczbą 666. Jeśli go macie, nie oglądajcie serialu, którego plakat widzicie poniżej. Na szczęście to i tak nie był zbyt dobry serial. Tylko ta pani blondynka taka śliczna...

Obraz
  1. Kaligynefobia

Skoro przy paniach jesteśmy: kaligynefobia to ni mniej, ni więcej jak strach przed pięknymi kobietami. Jeśli na widok ładnej dziewczyny odczuwacie duszności, nudności albo oblewa Was zimny pot, możecie mieć ten problem. Amerykańscy psychologowie twierdzą, że cierpi na niego 11% ludzi, którzy w efekcie mają problemy z kontaktami społecznymi.

Boicie się tej dziewczyny?
Boicie się tej dziewczyny?© Flickr/ mark sebastian/Lic. CC bysa
  1. Fobofobia

Skoro przerobiliśmy już dziewięć nietypowych fobii, czas wejść na poziom meta. Fobofobia to strach przed strachem. Paraliżujący lęk, że czegoś będziemy się bać. Dotyczy on osób, które teoretycznie nie boją się niczego, a w praktyce boją się non stop, że zaczną się czegoś bać.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)