10 najpiękniejszych i najciekawszych księgarni na świecie

10 najpiękniejszych i najciekawszych księgarni na świecie

10 najpiękniejszych i najciekawszych księgarni na świecie
Marek Maruszczak
03.02.2012 23:00

Świat, przynajmniej ten za oceanem, podbijają ebooki i największa istniejąca księgarnia: Amazon. Pomimo wszystkich zalet elektronicznego handlu książkami, szkoda by było, gdyby z powodu technologicznej rewolucji zniknęły tak piękne miejsca, jak te zebrane w dzisiejszym zestawieniu.

Boekhandel Selexyz Dominicanen

Ta znajdująca się w holenderskim Maastricht księgarnia, to dawny dominikański kościół przebudowany przez architektów z Merkx + Girod. Co ciekawe, zanim w 2006 roku otworzono w nim księgarnię, kościół służył jako miejsce do parkowania rowerów. Jego nowe przeznaczenie jest zdecydowanie ciekawsze, a architektom chwałą za to, że zdecydowali się zachować wiele oryginalnych elementów wystroju wnętrza. Księgarnia ma w swojej ofercie zarówno beletrystykę jak i literaturę specjalistyczną.

Obraz
Obraz

Cook & Book

Obraz

Może to jest sposób na zapewnienie przetrwania stacjonarnym księgarniom? Umiejscowiona w Brukseli Cook & Book, to księgarnia połączona z restauracją. Według internetowych recenzji nie tylko wystrój jest ciekawy. Potrawy serwowane przez tamtejszą kuchnię są podobno bardzo smaczne. Lokal jest również stałym miejscem spotkań wielu klubów książki i grup czytelniczych. Jeżeli na trasie Waszej podróży pojawi się stolica Belgii, to warto zajrzeć zatrzymać się w tym miejscu.

Obraz

Librería El Ateneo Grand Splendid

Obraz

To niesamowite miejsce znajduje się w Buenos Aires. Księgarnia powstała w budynku, który mieścił wcześniej zabytkowe kino. Podczas zmieniania przeznaczenia wnętrza, nie zrezygnowano na szczęście ze starego wystroju. Zachowano zarówno bogate zdobienia, jak i samą scenę z czerwonymi kurtynami, za którymi znajduje się obecnie miejsce gdzie można spokojnie usiąść i przeczytać książkę.

Obraz
Obraz

Poza licznymi półkami wypełnionymi książkami, wewnątrz księgarni znajduje się również kawiarnia i kącik muzyczny.

Poplar Kid’s Republic

Obraz

Oficjalnie, ta znajdująca się w Pekinie księgarnia została zaprojektowana z myślą o dzieciach. Nie potrafię jednak znaleźć powodu, dla którego nie miałbym w niej spędzić całego dnia, gdyby tylko znajdowała się trochę bliżej.

Obraz

Poplar Kid’s Republic specjalizuje się w sprzedaży książek z obrazkami, ale poza odpowiednim doborem asortymentu zachęca dzieci do czytania, zapewniając im możliwie najbardziej przyjazne i inspirujące otoczenie.

Bart’s Books

Obraz

Największa na świecie księgarnia pod gołym niebem znajduje się w mieście Ojai w stanie Kalifornia w USA. Jej początki sięgają 1964 roku. Wtedy księgarnia była niewiele więcej niż okazałym zbiorem książek, którym ich właściciel postanowił się podzielić. System opłat był dość mało skomplikowany. Klienci wrzucali do puszki po kawie, ustawionej na ladzie, kwoty, które uznali za stosowną zapłatę. Po dziś dzień, część asortymentu księgarni można kupić właśnie w taki sposób. Wraz ze wzrostem popularności zwiększyła się jednak ilość książek (do ponad miliona). Nic dziwnego więc, że wśród nich znajdują się również cenne rękopisy i białe kruki. Za nie trzeba już zapłacić z góry określoną kwotę.

Obraz

Cafebreria El Pendulo

Obraz

Podlewanie tych wszystkich roślin i jednoczesne dbanie o stan książek musi być nie lada wyzwaniem. Dla takiego efektu warto je jednak było podjąć. Tę zieloną księgarnię możemy odwiedzić podczas najbliższej wizyty w stolicy Meksyku. Wewnątrz budynku znajduje się również kawiarnia.

Shakespeare & Company

Obraz

Pomimo swojej nazwy, księgarnia nie znajduje się w Angli. Zamiast tego umiejscowiono ją w jednej z uliczek Paryża, co świetnie pasuje do przytulnego klimatu wnętrza. Wąskie korytarze wypełnione po sufit książkami stały się miejscem regularnych warsztatów literackich i ulubionym miejscem spotkań nie tylko dla przyjaciół właściciela lokalu. Niedawno zmarły George Whitman mieszkał tuż nad swoją księgarnią.

Secret Headquarters

Obraz

Wielu książkowych purystów odmówi zapewne temu miejscu prawa do nazywania się księgarnią. Secret Headquarters, jest bowiem sklepem z komiksami. Nie mamy jednak do czynienia ze zwykłym, nastawionym wyłącznie na zysk miejscem dla komiksowych maniaków. Wnętrze przypomina bardziej elegancki butik, a obsługa jest podobno tak przyjazna, że kanadyjski autor SF - Cory Doctorow, nazwał Secret Headquarters najlepszym sklepem z komiksami na świecie.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Keibunsya

Obraz

Ta mała, japońska księgarnia znalazła się w dzisiejszym zestawieniu nie ze względu na oszałamiające wnętrza lecz oryginalny model biznesowy, który reprezentuje. Keibunsya znajduje się w Kyoto, ale poza japońskimi książkami znajdziemy tam również trochę angielskich tytułów. Prawie wszystkie są poświęcone sztuce i kulturze. Poza samymi książkami w Keibunsya można kupić rękodzieła lokalnych artystów, dzięki czemu księgarnia momentami bardziej przypomina muzeum lub galerię sztuki, niż zwykły sklep.

Obraz
Obraz

Livraria Lello

Obraz

To najstarsza księgarnia w dzisiejszym zestawieniu. Umiejscowiony w Porto sklep z książkami został otwarty już w 1906 roku. Budynek zaprojektowany w stylu neogotyckim, przetrwał do dnia dzisiejszego w niemal nie zmienionym stanie. Dzięki temu chcąc kupić książkę, w tej księgarni, ma się niemal wrażenie podróży w czasie.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)