10 najpopularniejszych wydarzeń w historii Twittera

10 najpopularniejszych wydarzeń w historii Twittera

Twittowanie (Fot. Flickr/YoussCool2010/Lic. CC by-nd)
Twittowanie (Fot. Flickr/YoussCool2010/Lic. CC by-nd)
Michał Michał Wilmowski
25.11.2011 10:11, aktualizacja: 14.01.2022 11:38

W Polsce Twitter to serwis niszowy, na świecie używają go miliony. Kiedy zdarza się coś naprawdę ważnego, powstaje na ten temat po kilka tysięcy tweetów na sekundę. Jakie wydarzenie było najczęściej twittowane w historii?

W Polsce Twitter to serwis niszowy, na świecie używają go miliony. Kiedy zdarza się coś naprawdę ważnego, powstaje na ten temat po kilka tysięcy tweetów na sekundę. Jakie wydarzenie było najczęściej twittowane w historii?

Od 2006 roku Twitter przeszedł długą drogę, aby stać sie jednym z serwisów, których używa mnóstwo ludzi z całego świata. W Polsce to na razie wciąż niszówka służąca zaledwie milionowi osób (podobno Google+ ma już w naszym kraju 1,8 mln użytkowników), ale w innych krajach to potęga.

Miesięcznie powstaje 5 miliardów tweetów. Wiele z nich to zwykłe bzdury typu "Wstałem, zjadłem płatki i poszedłem do pracy", ale jest też dużo komentarzy dotyczących bieżących wydarzeń. Twitter, w którym reakcje mogą następować bardzo szybko, właściwie w czasie rzeczywistym, jest naturalnym miejscem do komentowania tego, co się dzieje na świecie.

Ostatnio serwis zwariował, kiedy zmarł założyciel Apple'a, Steve Jobs. Ale były jeszcze popularniejsze wydarzenia w historii Twittera.

10. Śmierć Osamy bin Ladena

1 maja 2011 roku powstawało 5 106 tweetów na jeden temat: śmierci lidera Al-Kaidy. Dla zatroskanych o swoje bezpieczeństwo Amerykanów było to zakończenie 10-letniego polowania na najstraszniejszego terrorystę świata. Osama zakończył żywot w Pakistanie, gdzie dopadli go amerykańscy chłopcy.

Nic dziwnego, że jego śmierć wstrząsnęła Twitterem, w końcu ten serwis wciąż ma najwięcej użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

9. Trzęsienie ziemi w Waszyngtonie

Kiedy w sierpniu 2011 roku w Waszyngtonie zatrzęsła się ziemia, Ameryka trochę się zdziwiła. Wstrząsy były odczuwalne nawet w Białym Domu, który, podobnie jak Kapitol, trzeba było ewakuować. Trzęsienia ziemi na Wschodnim Wybrzeżu co prawda się zdarzają, ale nie o sile 5,9 stopni w skali Richtera.

Wydarzenia z 23 sierpnia 2011 roku wywołały spory efekt na Twitterze: 5 449 komentarzy na sekundę.

8. Finał NBA w 2011 roku

Nic nie kręci Amerykanów tak jak narodowe sporty. Oczywiście nie ma tu miejsca dla żadnego soccera, popularnej gry dla 10-letnich dziewczynek. Koszykówka to co innego. Ostatni finał NBA, który miał miejsce 12 czerwca 2011 roku, był tym ciekawszy, że stanowił powtórkę finału z 2005 roku. Zmierzyły się ze sobą zespoły Miami Heat i Dallas Mavericks – i tym razem wygrali Mavs.

Na Twitterze to wydarzenie komentowało się w tempie 5 531 na sekundę.

7. Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii

Tragedia, która spotkała wiosną tego roku Japonię, wywołała duże poruszenie na Twitterze. 14 marca o trzęsieniu ziemi w Kraju Kwitnącej Wiśni powstawało 5 530 tweetów na sekundę. Potem tempo twittowania spadło, ale Japonia długo pozostawała jednym z najpopularniejszych tematów.

6. Finał Ligi Mistrzów w 2011 roku

Niby to tylko głupi soccer, a jednak fanów na Twitterze ma. 28 maja 2011 roku na Wembley odbył się pojedynek Manchesteru z F.C. Barceloną (zakończony wynikiem 3:1 dla Barcelony), a na Twitterze pojedynek Ameryka kontra reszta świata.

Reszta świata bez problemu wygrała: o meczu powstawały 6 303 tweety na sekundę.

5. Rozdanie BET Awards w 2011 roku

I znów typowo amerykańskie wydarzenie niespecjalnie interesujące tak zwaną resztę świata. Rozdanie BET Awards – nagród dla czarnych muzyków, aktorów, sportowców i wszelkich Afroamerykanów, którzy wyróżnili się w ostatnim roku – przyciągnęło przed telewizory tłumy ludzi.

Wielu z nich komentowało wydarzenie na Twitterze – powstawało 6 436 tweetów na sekundę.

4. Nowy Rok w Japonii

1 stycznia 2011 roku na Twitterze zaskakująco popularna stała się fraza "Akemashite omedetou gozaimasu!". Czyli "Szczęśliwego Nowego Roku" po japońsku. Powstawało aż 6 939 takich tweetów na sekundę.

3. Wyeliminowanie Brazylii z Copa America 2011

Nie ma co się śmiać z piłki nożnej, w końcu to sport uwielbiany przez jedną z najliczniejszych nacji świata – Brazylijczyków. Odpadnięcie Brazylii w ćwierćfinale Copa America 17 lipca 2011 roku wywołało żywe reakcje w Internecie. Powstawało na ten temat 7 166 tweetów na sekundę.

2. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet 2011

Amerykanie soccerem gardzą, no chyba że grają w niego kobiety. USA ma bardzo popularną drużynę piłkarek, która zazwyczaj podczas mistrzostw wszystkich kładzie na łopatki. W tym roku było inaczej: świat zachwyciły Japonki, które pokonały Amerykanki w finale 17 lipca 2011.

Obie nacje twittowały w tempie 7 196 wpisów na sekundę.

1. Beyonce pokazuje brzuszek

Ważne wydarzenia polityczne, trzęsienia ziemi i finały mistrzostw wszelkich zwykle ustępują celebrytom. Tak stało się i tym razem: najczęściej twittowanym wydarzeniem w historii tego serwisu okazał się brzuch ciążowy piosenkarki Beyonce.

Kiedy gwiazda zdecydowała się go pokazać podczas MTV Video Music Awards 28 sierpnia, fani zwariowali ze szczęścia. Powstawało aż 8 868 tweetów na sekundę na ten temat. Czyli prawdziwe szaleństwo.

Co ciekawe, wszystkie wyżej wymienione wydarzenia miały miejsce w 2011 roku. Co oznacza, że Twitter rośnie jak na drożdżach – i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Japonii czy Brazylii. Kiedy przyjdzie pora na Polskę?

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)