10 najważniejszych odkryć naukowych 2011 roku
2011 rok był bardzo obfity we wszelkiego rodzaju doniosłe odkrycia świata nauki. Przedstawiamy te najważniejsze.
10.01.2012 23:55
Kwantowy komputer na jednym procesorze
Niejaki Matteo Mariantoni i jego koledzy jako pierwsi zastosowali kwantowy odpowiednik architektury von Nemanna w domowym komputerze. Pojawienie się pierwszego w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego jest wciąż bardzo odległe w czasie, jednak połączenie procesora i pamięci to ważny krok w stworzeniu takiej maszyny. Wspomniany komputer wykorzystuje dwa kubity (kwantowe bity), które komunikują się za pomocą kwantowej szyny. Każdy z kubitów jest też połączony z układem pamięci, w którym może zapisać swój obecny stan w celu jego późniejszego wykorzystania. Pamięć działa zatem tak jak układ RAM w tradycyjnym komputerze.
Geny neandertalczyka u homo sapiens
Co prawda pierwsze informacje o takich rewelacjach pochodziły z 2010 roku, ale dopiero rok miniony rozwiał wszelkie wątpliwości: Homo sapiens sapiens i Homo sapiens neanderthalensis krzyżowały się, a efektem tego jest obecność genów tych drugich w ludzkim DNA. W szczególności dotyczy to ludzi rasy białej i żółtej.
Druga Ziemia?
Kepler-22b to planeta pozasłoneczna odkryta przez teleskop kosmiczny Kepler, znajdująca się w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca, ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Jej średnica jest 2,4 razy większa od ziemskiej. Ze względu na to, że występuje w strefie Goldilocks, teoretycznie bardzo korzystnej dla zaistnienia życia, jest szansa, że nie jesteśmy we Wszechświecie sami.
Nowy sposób mierzenia Wszechświata
Darach Watson i zespół naukowców przez niego dowodzony wypracowali specjalną metodę obliczania odległości w Kosmosie, polegającą na wykorzystaniu jako punktów odniesienia czarnych dziur. To metoda o tyle przydatna, że czarne dziury – serca galaktyk – można znaleźć w każdym zakątku przestrzeni kosmicznej.
Opóźnione starzenie
Amerykańscy naukowcy pod przewodnictwem doktora Jamesa Kirklanda przeprowadzili na genetycznie zmodyfikowanych myszach laboratoryjnych badanie, które dowiodło, że eliminacja starych komórek dotkniętych procesem biologicznego starzenia (czyli takich, które przestały się odnawiać i które gromadzą się wraz z wiekiem) zapobiega pojawianiu się skutków starzenia lub je opóźnia. Może to być przełom w sposobie leczenia chorób przewlekłych u osób starszych.
Struktura białka PSII
Białko PSII odpowiada za fotosyntetczyny rozkład wody na tlen i wodór, więc produkuje życie. Japońscy naukowcy rozszyfrowali jego strukturę. Dzięki temu pojawiła się szansa na stworzenie superwydajnego źródła energii. Ciekawe, co na to szejkowie?
Szczepionka przeciwko malarii
RTS,S to nowa szczepionka na malarię. Pierwsze wyniki jej testów wypadły bardzo obiecująco. Badania przeprowadzone na 150 tysiącach afrykańskich dzieci dowodzą, że ryzyko zachorowania może być mniejsze nawet o połowę w przypadku dzieci od 5 do 17 miesięcy.
Cząsteczka Higgsa
Od wieli lat fizycy poszukują cząsteczki Higgsa. W grudniu podczas specjalnego seminarium w CERN w Genewie członkowie dwóch grup badawczych zaprezentowali najnowsze wyniki badań, które pozwoliły na dalsze zawężenie przedziału masy, jaką może mieć "boska cząstka”. Na ostateczne rezultaty trzeba jednak poczekać.
Neutrino szybsze od światła
Oscylacyjny Projekt z użyciem Emulsyjnego Rejestrującego Aparatu – OPERA to eksperyment fizyczny CERN, podczas którego badano zjawisko oscylacji neutrin. 23 września 2011 roku ogłoszono przekroczenie prędkości światła przez wiązkę neutrin mionowych, co podważa teorię względności Einsteina. W czasie pomiaru prędkości wiązki neutrin wysyłanych do odległego od Genewy o 730 km włoskiego podziemnego laboratorium INFN Gran Sasso wykazano, że cząstki te przekroczyły prędkość światła, uważaną dotąd za najwyższą prędkość we Wszechświecie.
Lek na AIDS
Badania HPTN 052 udowodniły, że wirusowi HIV można zapobiegać przez przyjmowanie leków antyretrowirusowych. W testach wzięły udział 1763 heteroseksualne pary z Botswany, Brazylii, Indii, Kenii, Malawi, RPA, Tajlandii, USA i Zimbabwe. W każdej z par jeden z partnerów był nosicielem wirusa HIV. Ryzyko zakażenia partnera zredukowano o 96%. Eksperci uważają to za największy przełom w 30-letniej walce z AIDS.
Źródło: Zidbits • Kopalnia wiedzy • Wikipedia • Labspaces • Softpedia • Magdeburger Nachrichten • Zhile 365 • Fly in high • Science photo • Inquistir • En 8848 • Washington Post • Aids - help for You