10 najwspanialszych mostów na świecie

10 najwspanialszych mostów na świecie

10 najwspanialszych mostów na świecie
Łukasz Wieliczko
28.01.2012 23:15, aktualizacja: 10.03.2022 16:35

Mosty mają zastosowanie ewidentnie praktyczne – zwyczajnie skracają dystans, a co za tym idzie – czas. Łączyć dwa brzegi rzeki można na różne sposoby. Niektóre są szczególnie efektowne – architektonicznie, konstrukcyjnie, estetycznie – i właśnie takie tu przedstawiamy.

Banpo, Seul

Powstał w 1982 roku, zbudowany ...NA innym moście (Jamsu; obecnie oba poziomy są użytkowane, w przypadku wzrostu poziomu wody dolny zostanie zamknięty). Przebiega nad rzeką Han, łącząc dzielnice Seocho i Yongsan. Charakterystycznym elementem konstrukcji jest Fontanna Moonlight Rainbow, która czyni mierzącą 1140 m konstrukcję ...najdłuższą fontanną na świecie. 9380 dysz wodnych po każdej ze stron pomostu wytryskuje 190 ton zasysanej z rzeki wody na minutę. Woda wystrzeliwana jest nawet na 43 metry w górę, strumienie mogą przybierać różne kształty (np. spadające liście), co w połączeniu z podświetleniem 10 tysięcy różnobarwnych diod LED i …oprawą muzyczną daje niepowtarzalny efekt.

World's longest bridge fountain in Seoul - Banpo Moonlight Rainbow Fountain

Tower Bridge, Londyn

Obraz

Drugi, obok Big Bena, symbol Londynu. Zwodzony most zbudowany w stylu wiktoriańskim. Wszystko zaczęło się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Warunkiem jego powstania miała być architektura - miał korespondować ze stylem leżącej tuż obok twierdzy Tower of London. Architekt Horace Jones wykonał zadanie w 100%. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych, zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Środkową część mostu stanowią dwa podnoszone przęsła - urządzenia dźwigowe z przeciwciężarem. Są to dwa gigantyczne skrzydła, każde o wadze 1 200 ton, uniesione w górze, tworzą z płaszczyzną jezdni kąt 86 stopni. Warto nadmienić, że pierwotnie mechanizm podnoszenia przęseł napędzany był silnikiem parowym.

Golden Gate, San Francisco

Obraz

If you going to San Francisco... Golden Gate to symbol tego miasta i – zaryzykowałbym stwierdzenie – najbardziej rozpoznawalny most na świecie. Mi osobiście charakterystyczny czerwony szkielet zawsze kojarzy się z ...czołówką serialu dla dzieci „Pełna chata” (ktoś to w ogóle jeszcze pamięta?). Wybudowany w 1937 roku łączy San Francisco z hrabstwem Marin, wznosząc się 227 m nad poziomem wody w cieśninie Golden Gate. Z długością równą 1280 m (między wieżami) przez 20 lat dzieło inżyniera Josepha Straussa nosiło status najdłuższego mostu wiszącego w świecie. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny (blisko 3,5 mln samochodów rocznie), popularnością cieszy się także wśród turystów i samobójców - do tej pory z Golden Gate skoczyło już ponad 2000 samobójców z czego ponad 1500 zmarło.

Most przy Zaporze Hoovera, Czarny Kanion (USA)

Obraz

Łukowy most, powstający 2010 roku przy Zaporze Hoovera na rzece Kolorado (na granicy stanów Arizona i Nevada), ma 579 metrów długości i wznosi się 256 metrów nad poziomem rzeki. Ma odciążyć autostradę 93, biegnącą po szczycie tamy pochodzącej z lat 30-tych XX wieku. Budowany jest w technice betonowo-stalowej. Projekt wykonały firmy HDR Inc., T.Y. Lin International oraz Sverdrup Civil, Inc.. Całość inwestycji pochłonie 240 milionów dolarów.

Obraz

Helix Bridge, Singapur

Obraz

Helix Bridge, znany także jako Double Helix Bridge, to powstały w 2010 roku most dla pieszych rozciągający się nad lustrem wody nad singapurskim Marina Bay. Most tworzą dwie helisy ze stali nierdzewnej, które wzajemnie się przeplatają, imitując ludzkie DNA. Oryginalny projekt to dzieło firm Arup, Cox Group i Architects 61.

Puente del Alamillio, Sewilla

Obraz

Most wiszący w Sewilli rozpięty nad rzeką Gwadalkiwir. Zbudowany w 1992 roku na okazję wystawy Expo 92. Miał połączyć z miastem opustoszałą wyspę La Cartuja, na której zaplanowano pokazy. Jest to wspornikowy most podwieszony z pojedynczym pylonem stanowiącym przeciwwagę dla przęsła o długości 200 metrów z trzynastoma, różnej długości, linami stalowymi. Twórcą konstrukcji jest hiszpański inżynier i architekt Santiago Calatrave.

Qingdao Haiwan Bridge, Qingdao

Obraz

Otwarto go w zeszłym roku. Kosztował 2,3 miliarda dolarów. Przecina zatokę Jiaozhou, łącząc miasto Qingdao z dzielnicą Huangdao. Mierzy 36 kilometrów i jest najdłuższym mostem na świecie.

Kurilpa Bridge, Brisbane

Obraz

Wantowy most dla pieszych i rowerzystów przez rzekę Brisbane, oddany do użytku w 2009 roku. Przedsięwzięcie kosztowało 63 mln AUD. Ma 470 m długości, 6,5 m szerokości i jest częścią miejskiej pętli pieszo-rowerowej. Zaprojektowany został przez duńskie biuro Arup Engineers. Podświetlony jest z użyciem technologii LED. Zasilanie pochodzi z 54 paneli słonecznych zamontowanych na moście.

Henderson Waves Bridge, Singapur

Obraz

Znów kładka dla pieszych i znów Singapur. Henderson Waves Bridge przebiega 36 metrów nad Henderson Road, a jego długość to 274 metry. Łączy dwa parki: Mount Faber i Telok Blangah. Charakterystyczny falisty kształt prezentuje się szczególnie dobrze w nocy, podświetlany systemem iluminacji diod LED. Wspólny projekt brytyjskiej IJP Corporation i singapurskiego RSP.

Khaju, Isfahan

Obraz

Irański most z XVII wieku. Szah Abbas II zbudował go na fundamentach starego mostu około 1650 roku. Wyróżnia się charakterystyczną łukową architekturą. 23 łuki rozpięte są na długości 105 metrów. Łączy dzielnicę Khaju na północnym brzegu z dzielnicą zoroastrian, nad rzeką Zayandeh.

Źródło: Smashinglists • [url=http://gadzetomania.pl/11977,najdluzszy-most-na-swiecie-otwarty-wideo]Gadżetomania

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)