10 naprawdę użytecznych i darmowych narzędzi dla XP i Vista

10 naprawdę użytecznych i darmowych narzędzi dla XP i Vista

10 naprawdę użytecznych i darmowych narzędzi dla XP i Vista
Adam Kaczmarek
21.03.2009 13:00

Przy każdej czystej instalacji systemu korzystam z pewnych i sprawdzonych narzędzi do konfiguracji systemu oraz jego konserwacji. Chciałbym przedstawić swoich 10 faworytów, z których zawsze korzystam.

Przy każdej czystej instalacji systemu korzystam z pewnych i sprawdzonych narzędzi do konfiguracji systemu oraz jego konserwacji. Chciałbym przedstawić swoich 10 faworytów, z których zawsze korzystam.

  1. Archiwizacja:

IZArc - Przeglądając Internet nie zawsze napotykamy się na archiwa w formacie ZIP. By otworzyć większość typów archiwów warto zainstalować IZArc. Potrafi wypakować pliki instalatorów, z którymi WinRAR ma problem. Jeden z najlepszych programów archiwizujących. Dostępny jest także w wersji portable.

  1. Bezpieczne usuwanie:

File Shredder - Jeśli chcesz bezpiecznie i pewnie wymazać ważne pliki z dysku twardego musisz posiadać narzędzie takie jak File Shredder. Samo opróżnienie kosza nic Ci nie da. Wypróbuj File Shredder - warty uwagi.

  1. Partycjonowanie:

EASEUS Partition Master 3.0 Home Edition - darmowy do użytku domowego. Program może zastąpić płatnego Partiton Magic'a. Świetnie nadaje się do podstawowych zadań związanych z partycjonowaniem - tworzenie, dzielenie, zmiana rozmiaru.

  1. Kontrola autostartu:

Autoruns - msconfig.exe dobrze spełnia swoją funkcję, lecz jeśli lubisz mieć dostęp do dużej ilości informacji dot. procesów uruchamiających się podczas startu systemu to to narzędzie jest dla Ciebie.

  1. Nagrywanie płyt:

ISO Recorder - Dobre narzędzie pozwalające na łatwe wypalenie obrazu płyty ISO pobranego z Internetu (np. dystrybucje Linuksa). Dodatkowo pozwala na kopiowanie zabezpieczonych CD, DVD do formatu ISO (np. kolejce płyt Audio i filmów DVD).

  1. Emulacja płyt:

DAEMON Tools Lite - Chyba najbardziej popularny program pozwalający montować wirtualne napędy w komputerze.

  1. Konserwacja systemu:

CCleaner - Każdy użytkownik systemu Windows wie, że z czasem pliki tymczasowe, nieużywane skróty etc. mogą zająć dużą część miejsca na dysku. CCleaner pomoże nam w oczyszczeniu systemu z nadmiarowej ilości śmieci a także oczyści rejestr.

  1. Defragmentacja rejestru:

Free Registry Defrag - Nie możesz w 100% polegać na programach czyszczących rejestr. Usunięcie samego "problemu-wpisu" z rejestru to połowa sukcesu. Free Registry Defrag pozwala zmniejszyć jego rozmiar przez co system będzie reagował szybciej.

  1. Defragmentacja dysku:

Defraggler - Od dawna wiadomo, że defragmentator wbudowany w Windows nie jest narzędziem, które może satysfakcjonować wszystkich użytkowników. Defraggler pozwoli Ci na dobór plików oraz folderów, które chcesz zdefragmentować - idealne dla osób, które chcą szybko zdefargmentować jakieś ważniejsze pliki nie tracąc czasu na pełną defragmentację dysku.

  1. Tuning systemu:

Ultimate Windows Tweaker - Mój ulubiony program do tweakowania dla Visty. Posiada ponad 130 możliwości modyfikacji ustawień systemu i waży jedynie 380 KB. Nie musisz go nawet instalować. Do ciekawszych funkcji może należeć zaawansowany tweak jak wymuszenie 4GB na 32 bitowym systemie (mi nie działa). Dla XP polecam PowerToys.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)