10 niesamowitych speedrunów. Jak szybko można ukończyć znane gry?

10 niesamowitych speedrunów. Jak szybko można ukończyć znane gry?
Łukasz Michalik

24.07.2014 07:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Speedrun jest dla zwykłego grania tym, czym skoki BASE dla skoków spadochronowych. Przejście gry w możliwie najkrótszym czasie to sztuka, będąca dowodem na mistrzowskie opanowanie wszystkich aspektów rozgrywki, osiągalna jedynie dla tych, którzy poświęcili jej wiele czasu i cierpliwości. Zobaczcie, jak robią to najlepsi.

Quake

Quake po prostu musi otwierać to zestawienie. Nie sposób przecenić znaczenia tej gry, która poza gęstym klimatem wniosła do swojego gatunku w pełni trójwymiarowy świat, o którym główny konkurent, Duke Nukem 3D, mógł jedynie pomarzyć. Quake spopularyzował również rocket jump – technikę wysokiego skoku, wspomaganego za pomocą eksplozji pod stopami, która była wprawdzie znana już wcześniej (m.in. z gry Rise of the Triad), ale pełnię swoich możliwości pokazała dopiero w grze id Software.

Pamiętając godziny, spędzone na błądzeniu po mrocznych korytarzach z tym większym podziwem oglądam ukończenie tej gry w oszałamiającym tempie. A jeszcze większe wrażenie robi na mnie szybkie ukończenie Quake’a z wynikiem 100 proc. – czyli z zabiciem wszystkich wrogów i odkryciem wszystkich tajnych miejsc. Poniższy speedrun z powodzeniem może służyć jako filmowa definicja słowa „perfekcja”.

Quake done 100% Quickest

Poniżej, dla kontrastu, zwykły speedrun, którego celem jest jedynie jak najszybsze ukończenie gry bez względu na wynik.

Quake speed run world record [2005-2013] - Part 1of 2

Saper

Grywacie w Sapera? Kamil Murański też grywa, a do tego nauczył się robić to wyjątkowo szybko. Wykorzystana w tym celu, specjalna wersja Sapera nie ułatwia w żaden sposób zadania, a jedynie udostępnia dodatkowe funkcje, pozwalające śledzić statystyki gracza. Największa plansza Sapera zajęła Kamilowi niecałe 32 sekundy. Tego nie potrafią nawet panie z dziekanatu!

Minesweeper Speedrun World Record Expert 31.133 seconds

Portal

Portal nie był przesadnie długą grą. Mimo tego rekord, ustanowiony w 2010 roku robił wrażenie – film Portal Done Pro udowadniał, że grę można ukończyć w zaledwie 9 minut i 25 sekund. To jednak nieaktualne – stary rekord został pobity, a nowy czas jest lepszy o niemal minutę! Warto jednak zauważyć, że rekord, pokazany na filmie Portal Done Pro-er, został ustanowiony przez zespół graczy, z których każdy przechodził swój kawałek rozgrywki.

Portal Done Pro-er - Portal Speedrun - 8:31.93

Wiedźmin 2

Lubię gry, dzięki którym mogę liczyć na długie tygodnie zabawy. Twórcy Wiedźmina obiecywali w przypadku drugiej części dziesiątki godzin rozgrywki i – przynajmniej w moim przypadku – byli bardzo bliscy prawdy. Jeśli jednak nie bawi nas poznawanie fabuły ani pobocznych wątków, to może okazać się, że zamiast długich wieczorów spędzimy na grze zaledwie dwie godziny.

The Witcher 2 Speedrun in 2:18:17 on Hard (recorded on twitch)

S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla

Gra ukraińskiego studia GSC Game World powstawała tak długo, że niektórzy zwątpili, że kiedykolwiek się ukaże. Gdy w końcu doczekała się premiery, zaoferowała graczom sugestywny, klimatyczny świat i rozbudowaną fabułę, prowadzącą do któregoś z siedmiu zakończeń. Ten speedrun prowadzi do jednego z tzw. złych zakończeń – po trudach przedzierania się przez zonę naszego bohatera nie czeka, niestety, nic dobrego.

STALKER Speedrun In 15:32

Another World

Ta gra chyba nigdy się nie zestarzeje. Choć miała swój debiut w 1991 roku, to z czasem, z okazji kolejnych rocznic premiery, doczekała się nowych wersji, zyskując przyjemniejszą dla oka, bardziej współczesną oprawę. To, co jest jej głównym atutem, czyli fabuła i zróżnicowane wyzwania, zostało jednak – na szczęście – zachowane. Okazuje się jednak, że Another World wcale nie musi być grą na długie wieczory – przy odrobinie wprawy da się go ukończyć w zaledwie osiem minut!

Another World - Ultimate Speedrun 8:03

Super Mario Bros

Tym razem czas na absolutną klasykę – grę Super Mario Bros. Jeśli będziecie uważnie oglądać możecie odnieść wrażenie, że Mario powinien wielokrotnie zginąć. Nie jest to prawdą – gracz wykorzystuje w tym przypadku wiedzę na temat tzw. hitboksów – pól, których kolizja jest uznawana przez grę za stratę życia.

Super Mario Bros. Speedrun in 4:57.69

Grand Theft Auto III

W przypadku GTA III speedrun jest wyjątkowo trudny. Liberty City, czyli miasto, w którym rozgrywa się akcja, żyje swoim życiem i każda próba bicia rekordu różni się nieco od poprzedniej. Wynik, osiągnięty przez Adama Kuczynskiego wydaje się bardzo trudny do poprawienia.

Grand Theft Auto III [1:19:42] [OBSOLETE]

Half Life

Ile mogą zająć przygotowania do ustanowienia spektakularnego rekordu? Pewien wielbiciel Half Life zaczął w 2010 roku, uzyskując wówczas wynik 27 minut. Od tamtego czasu wytrwale trenował, dzięki czemu na wiosnę tego roku zadziwił świat niebywałym osiągnięciem: nie tylko poprawił swój wynik, ale przeszedł grę o niemal 7 minut szybciej! Tak wygląda Half Life ukończony w niecałe 21 minut!

Half-Life in 20:41

Fallout 2

Na koniec coś, co pogrzebie moje wspomnienia z dawnych lat. Gdy w zamierzchłej przeszłości dałem się pochłonąć przez świat Fallouta, druga część tej gry wydawała mi się niesłychanie rozbudowana, wielowątkowa i pozbawiona możliwości szybkiego ukończenia. Nie mogłem się bardziej mylić – jak widać na filmie, po optymalizacji wykonywania kolejnych questów i perfekcyjnym opanowaniu zasad rozgrywki ta legendarna gra wystarcza na zaledwie 18 minut zabawy.

Fallout 2 - Speedrun - 00:17:57.000

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)