10 niesamowitych sposobów na recykling opon [TOP 10]

10 niesamowitych sposobów na recykling opon [TOP 10]

Verna Ventham Design
Verna Ventham Design
Grzegorz Nowak
10.05.2011 11:05

Co roku wiele setek starych opon trafia na dzikie wysypiska, gdzie nie tylko szpecą widok, ale również poważnie zagrażają środowisku. A przecież można je wykorzystać zupełnie inaczej. Oto 10 rewelacyjnych sposobów na ponowne wykorzystanie opon.

Siedzenie z opon

Verna Ventham Design
Verna Ventham Design

Jednym z pomysłów na ponowne wykorzystanie opon jest zrobienie z nich eleganckiego fotela w sam raz do salonu. Stworzony przez brytyjskie studio Verna Ventham Design jest innowacyjnym przykładem wykorzystania odpadów do stworzenia mebla. Fotel zrobiony został z kilku połączonych, zazębiających się ze sobą opon.

Mam jednak poważne obawy co do tego, czy na takim fotelu siedziałoby się wygodnie...

Verna Ventham Design
Verna Ventham Design

Domek z opon

Millegomme
Millegomme

To jeden z najbardziej ambitnych projektów Millegomme, grupy ludzi, którzy nazywają samych siebie "rzemieślnikami opon". Na specjalne zamówienie jednego z klientów przerobili oni ogrodową szopę na całosezonowy domek, pokryty oponami (pochodzącym w całości z okolicznych garaży). Zleceniodawca potrzebował więcej miejsca w domu na przestrzeń biurową, więc postanowiono wykorzystać drewno ze starej szopy oraz stare opony.

Efektem pracy jest w pełni wyposażone pomieszczenie biurowe o rozmiarach 8 x 2,5 metra.

Millegomme
Millegomme
Wnętrze biurowe
Wnętrze biurowe

Trampki

Sneaker 101
Sneaker 101

Te buty robią spore wrażenie. Wykonane przez japońskiego producenta wyrobów skórzanych Seal, zostały zrobione wyłącznie ze starych opon. Może jedynie sznurówki zostały dodane. Model butów nazywa się Sneaker 101 i ma być niezwykle wytrzymały oraz w 100% wodoodporny.

Tylko znów przychodzi do głowy myśl, czy takie "tenisówki" będą wygodne.

Sneaker 101
Sneaker 101

Torba

Obraz

Torba wykonana ze starych opon to świetny pomysł na prezent dla kogoś, kto przywiązuje wagę do ochrony środowiska. Ten produkt jest jedną z wielu przeróbek, jakie można znaleźć w sklepie English Retards. Gdybyście chcieli zamówić taką torbę, można ją kupić, podobnie jak inne akcesoria z odzysku.

Obraz

Poidło dla zwierząt

Poidło z opon
Poidło z opon

Choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda, ale to tak naprawdę rozciągnięta i wyprostowana opona, która świetnie zastąpi tradycyjne poidło dla zwierząt. Takie nietypowe zastosowanie opon pochodzi z Kenii - mieszkający tam Masajowie uważają, że nie ma sensu kupować jakiegoś produktu, jeśli można go zrobić własnoręcznie. Nie można im w tym wypadku odmówić racji.

Wiaderko

Obraz

Po raz kolne twórcze wykorzystanie opon z Afryki - tym razem jako wiaderko domowej roboty. Używanie tego typu samoróbek jest podobno powszechne dla całego kontynentu. Można je znaleźć wszędzie - od Magrebu aż po Republikę Południowej Afryki. I rzeczywiście nic tak dobrze nie nadaje się do przenoszenia wody jak guma z opon. Mieszkańcy Afryki prowadzą proekologiczny tryb życia, nie mając chyba nawet takiej świadomości.

Płytki podłogowe

Obraz

Choć niewiele różnią się od zwykłych produktów tego typu, te płytki podłogowe zostały w całości wykonane z odzyskanych materiałów. Jako niezwykle wytrzymały i wodoodporny materiał, opony świetnie nadają się do pokrycia podłóg, szczególnie w miejscach, gdzie pojawia się dużo osób (biura, hole, sklepy, galerie itp.).

Pasek

Obraz

A oto wyjątkowo funkcjonalne wykorzystanie opony rowerowej. Zaprojektowanego przez Lisę McCartney paska można używać jako normalnego, choć może nieco ekstrawaganckiego dodatku do codziennego ubioru. Lisa McCartney pracuje w firmie Creative Problem Solvers, która

używa starych części rowerowych do produkcji stylowych i funkcjonalnych wyrobów, które mogą być noszone lub używane w każdym domu.
Obraz

Mata podłogowa

Bicicleta Rug
Bicicleta Rug

Kolejny produkt wykonany ze zużytych opon rowerowych. Ta mata została stworzona przez Ariadnę Miguel dla hiszpańskiego studia kreatywnego Nanimarquina. Matę wykonano w całości z materiałów uzyskanych z ponad 120 opon rowerowych. Inspiracją dla jej zrobienia były Indie, w których jednym z podstawowych środków transportu są właśnie rowery.

Bicicleta Rug
Bicicleta Rug
Bicicleta Rug
Bicicleta Rug

Sztuka

Obraz

Być może dzieła sztuki nie należą do przedmiotów użytkowych, jednak wyglądają o niebo lepiej niż opony rozrzucone na dzikich wysypiskach. Te stwory zrobione ze starych opon są dziełem koreańskiego artysty Ji Yong Ho. Rzeźby można oglądać w galerii sztuki nowoczesnej "Gana" w Nowym Jorku.

A może sami znacie przykłady ciekawego, pomysłowego wykorzystania starych opon? Podzielcie się tym z nami koniecznie na facebookowym profilu Gadżetomanii.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)