10 opuszczonych obserwatoriów astronomicznych

Wiele miejsc zyskuje szczególny klimat, gdy zostaną opuszczone przez człowieka. Tak stało się z obserwatoriami zebranymi w dzisiejszym zestawieniu. Wcześniej również nie brakowało im duszy, ale teraz są naprawdę wyjątkowe. Ciekawie byłoby zamieszkać w jednym z tych przedsionków kosmosu.

10 opuszczonych obserwatoriów astronomicznych
Marek Maruszczak

Wiele miejsc zyskuje szczególny klimat, gdy zostaną opuszczone przez człowieka. Tak stało się z obserwatoriami zebranymi w dzisiejszym zestawieniu. Wcześniej również nie brakowało im duszy, ale teraz są naprawdę wyjątkowe. Ciekawie byłoby zamieszkać w jednym z tych przedsionków kosmosu.

Obserwatoria zwykle buduje się na pustyniach lub wysoko w górach, gdzie wilgoć zwykle nie wpływa na działanie delikatnych instrumentów pomiarowych. Być może właśnie dlatego ten zardzewiały blaszany wyjątek od dawna już nie funkcjonuje.

Wiedzieliście, że obserwatorium może udać się na emeryturę? Tak stało się z jednym z obiektów należących do University of Michigan. Położone w Portage Lake obserwatorium powstało, kiedy inny obiekt tego typu należący do uniwersytetu musiał zostać zamknięty z powodu świateł rozrastającego się miasta Ann Harbour. Po jakimś czasie również Portale Lake straciło swoje czynne obserwatorium, a 1,3-metrowy teleskop powędrował do obiektu w Arizonie.

Mohon del Trigo – Hiszpania

Obserwatorium wybudowano w górach Sierra Nevada na wysokości 2607 m n.p.m. Można by pomyśleć, że taka wysokość odstraszy ewentualnych wandali.

Obraz

Nic z tego. Mohon del Trigo zostało zamknięte, gdy niedaleko niego powstało nowe obserwatorium, i krótko po tym stało się miejscem pełnym graffiti – jak większość innych opuszczonych budynków.

Uwiecznione na powyższym zdjęciu obserwatorium wybudowano w mieście o nazwie Hills. Ta dość niestandardowa jak na Iowę nazwa kontrastuje ze znacznie bardziej oczywistą - Observatory Avenue przy której stoi budynek.

Rosyjski wyścig kosmiczny - Niżny Nowogród, Rosja

W czasach Związku Radzieckiego zamknięte wojskowe miasta były rozsiane po całym terenie byłych republik i Rosji. Niżny Nowogród, a w latach 1932-1990 Gorki, to jedno z takich miejsc.

Obraz

Zamknięty teren zamieszkany przez wojskowych i naukowców był domem jednego z nowocześniejszych zespołów teleskopów radiowych.

Obraz

Niestety, tak jak wiele mimo wszystko imponujących osiągnięć wyniszczającego pędu do technologicznej i militarnej dominacji, teleskopy zostały porzucone i rdzewieją, odwiedzane głównie przez fotografów i lokalnych zbieraczy złomu.

Pustkowia Patagonii – Santa Cruz, Australia

Najczęstszym powodem opuszczania obserwatoriów jest spadek ich efektywności. Przyczyną może być rozrost okolicznych siedlisk ludzki, a co za tym idzie - wzrost oświetlenia okolicy i wibracje wywołane ruchem ulicznym. W tym przypadku było inaczej.

Obserwatorium w Santa Cruz ma wręcz wymarzoną lokalizację. Pustkowie, na którym stoi, jest całkowicie wolne od ludzi, ruchu i oświetlenia. Paradoksalnie właśnie to było przyczyną jego zamknięcia. Po prostu zbyt trudno było znaleźć chętnych do pracy w obiekcie oraz zapewnić niezbędne do funkcjonowania obserwatorium dostawy zaopatrzenia.

Obserwatorium bez kopuły – Tienszan, Kazachstan

Zespół opuszczonych obserwatoriów w kazachskich górach Tienszan to kolejna ofiara rozpadu Republik Radzieckich. Jedno z nich zostało pozbawione kopuły.

Obraz

Ciekawe, czy zerwany dach jest dziełem natury czy złomiarzy? Wydaje się, że starcia tych dwóch niszczycielskich sił zastąpiły niegdysiejszy wyścig pomiędzy ZSRR a USA.

Leśna kopuła – Knightridge, USA

Budowanie obserwatoriów w środku lasu nie należy do pożądanych praktyk. Drzewa otaczające to małe obserwatorium, niegdyś należące do University of Indiana, wyrosły już po jego porzuceniu.

Obraz

Co ciekawe, był to jeden z pierwszych budynków w okolicy, do którego doprowadzono energię elektryczną. Wybudowany na przełomie lat 1936-37 znacznie wyprzedził wiele okolicznych domostw, które na podłączenie do sieci elektrycznej musiały czekać aż do lat 60. ubiegłego wieku.

Komputery na Wyspach Kanaryjskich - La Palma, Hiszpania

Zdecydowana większość opuszczonych obserwatoriów została dokładnie wyczyszczona ze wszystkich elektronicznych lub nawet wyłącznie ruchomych elementów.

Obraz

Tymczasem zamknięty w 2003 roku hiszpański obiekt wciąż pozostaje w niemal nienaruszonym stanie. Dzieje się tak dlatego, że koszty usunięcia sprzętu byłyby po prostu zbyt wysokie. A podobno w Hiszpanii jest galopujący kryzys?

Ślepe oko Lizbony - Portugalia

Pozostajemy w Europie. Odwiedzając stolicę Portugalii, warto wybrać się na wycieczkę po miejskim ogrodzie botanicznym.

Obraz

Poza niezwykłymi tropikalnymi roślinami będziemy mieli okazję podziwiać między innymi piękny budynek opuszczonego obserwatorium.

Jeżeli wiecie o istnieniu podobnych miejsc w Polsce lub u naszych sąsiadów, to dajcie znać w komentarzach lub na naszym facebookowym profilu. Zdjęcia mile widziane!

Źródło: Weburbanist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.