10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o YouTube

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o YouTube

Dziewczyna, bez której świat nie byłby taki sam
Dziewczyna, bez której świat nie byłby taki sam
Źródło zdjęć: © YouTube
Marta Wawrzyn
30.12.2013 00:29, aktualizacja: 10.03.2022 11:38

Ile godzin miesięcznie spędza na YouTube przeciętny mieszkaniec Ziemi? Jaki był pierwszy film wrzucony do serwisu? A jaki był najpopularniejszy? Co oglądają Polacy, a co reszta świata? Komu nie podoba się to, że trzeba mieć konto w Google+, aby komentować? Oto 10 rzeczy, których mieliście prawo nie wiedzieć na temat serwisu, pochłaniającego zdecydowanie za dużo naszego czasu.

  1. Godzina oglądania YT miesięcznie przypada na każdego mieszkańca Ziemi

Statystycznie, oczywiście. YouTube podaje, że co miesiąc użytkownicy serwisu spędzają ponad 6 miliardów godzin na oglądaniu filmików. Czyli to tak jakby każdy mieszkaniec planety Ziemia spędzał godzinę w miesiącu na YT. Oczywiście, YouTube nie ma 6 mld użytkowników, a 1 mld – ale i tak te statystyki brzmią niesamowicie atrakcyjnie.

Ziemia z klocków LEGO
Ziemia z klocków LEGO© Flickr/dirkb86/Lic. CC by
  1. Najpierw był serwis randkowy...

Trio, które założyło YouTube - Chad Hurley, Steve Chen i ten, trzeci, najmniej znany, Jawed Karim – na początku próbowało się przebić z zawierającym wideo serwisem randkowym o nazwie Tune in Hook up. Jak pisze Mashable, było to coś w stylu Hot or Not.

Obraz
  1. ...a potem impreza, która zmieniła wszystko

A może wcale nie impreza? Jest kilka wersji historii pt. "Co zainspirowało twórców YouTube". Jawed Karim twierdzi, że on i jego koledzy postanowili założyć taką stronę w 2004 roku, kiedy podczas występu w przerwie Super Bowl świat zobaczył pierś Janet Jackson, a w Sieci nie dało się znaleźć nagrania z tego wydarzenia. Inna wersja mówi, że inspiracją był brak amatorskich nagrań w Internecie, pokazujących tsunami w Azji.

Janet Jackson Exposed Breast at Superbowl

Jest też wersja najprostsza, najbliższa prawdziwemu życiu i temu, czym YouTube się stało dla milionów użytkowników. Otóż Hurley i Chen zostali zaproszeni na imprezę z kolacją. Nakręcili na niej amatorskie wideo, ale okazało się, że przekazanie go innym imprezowiczom przez Internet nie jest takie proste, ze względu na ograniczenia dotyczące załączników w e-mailach. O ile łatwiejsze byłoby życie, gdyby można było taki filmik po prostu wrzucić na jakiś serwer i wysłać ludziom link...

  1. Słonie w zoo, czyli pierwsze wideo na YT

YouTube istnieje od lutego 2005 roku, ale pierwsze wideo w serwisie pojawiło się kilka miesięcy później – dokładnie 23 kwietnia 2005 roku. Pracownik młodziutkiego wówczas start-upu, Yakov Lapitsky, wrzucił wideo pokazujące jednego z jego twórców, Jaweda Karima, w zoo. Filmik nie jest specjalnie interesujący: ot, facet stoi przed klatką słoni i mówi, że mają długie trąby.

Me at the zoo

  1. Współzałożyciel YouTube nie chce mieć konta w Google+

Wielu użytkowników protestowało przeciwko polityce Google, zmierzającej do tego, byśmy wszyscy komentowali na YouTube za pomocą konta w G+. Jawed Karim, współzałożyciel serwisu i facet od słoni, również nie rozumie, czemu musi profil w G+, żeby komentować filmiki. Swoją wściekłość wyraził w dość ostrej formie.

Obraz
  1. Domenę YouTube zarejestrowano w walentynki

Domena youtube.com została zarejestrowana 14 lutego 2005 roku.

Walentynki
Walentynki© Flickr/ DaPuglet/Lic. CC bysa
  1. YouTube kontra Utube

Po tym jak w Sieci pojawiło się YouTube, firma Universal Tube & Rollform Equipment z Ohio, właściciel domeny utube.com, musiała zmierzyć się z niecodziennym problemem. Mnóstwo ludzi zaczęło wchodzić na ich stronę przez pomyłkę. Firma pozwała YouTube, twierdząc, że serwis z plikami wideo niszczy jej biznes, ale pozew został oddalony. W końcu poddała się i przeniosła na zupełnie inną domenę. Strona Utube dziś wygląda tak.

Obraz
  1. Milard wyświetleń, czyli rekordowe "Gangnam Style"

Rok temu Internet ekscytował się, że na YouTube padł rekord: "Gangnam Style" rapera PSY przekroczył miliard wyświetleń. Teraz to wideo ma już ponad 1,8 mld wyświetleń i ta liczba wciąż rośnie.

PSY - GANGNAM STYLE(강남스타일) M/V

  1. Trends Map, czyli co ogląda Polska i reszta świata

Jeśli jesteście ciekawi, co ogląda na YouTube świat, a co oglądają Polacy, zajrzyjcie do Trends Map. To narzędzie, które pokazuje najpopularniejsze wideo w ostatnim czasie w różnych krajach. Zobaczcie jeden z największych polskich hitów ostatnich dni.

Co mówią: PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE

  1. Najpopularniejsze wideo 2013 roku to...

Zestawienie najpopularniejszych filmów na YouTube w 2013 roku znajdziecie tutaj. A jeśli interesuje Was tylko jeden, ten najważniejszy, proszę bardzo, oto on: Ylvis - "The Fox (What Does the Fox Say?)". W chwili gdy to piszę, to wideo ma 309 674 666 odtworzeń.

Ylvis - The Fox (What Does The Fox Say?) [Official music video HD]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)