10 wizji przyszłości w filmach sprzed lat [wideo]

Zobacz jak wyobrażano sobie pecety i inne technologie w czasach, gdy komputer zajmował kilka pomieszczeń. Oto 10 filmów, które miały pokazywać świat, w którym dziś żyjemy. Jak dalekie były od prawdy?

Fot. na lic. CC, Flickr.com by Combined Media
Fot. na lic. CC, Flickr.com by Combined Media
Maciek Kurek

Komputer w każdym domu (!)

Przegląd rozpoczynamy filmem zawierającym najwięcej przewidywań, które sprawdziły się w przyszłości. Pod koniec lat 60. ludzie nie bardzo wiedzieli do czego mógłby służyć komputer w domu. Mimo to twórcy filmu mieli rację - w ciągu następnych 20 lat podobne urządzenia zawitały pod strzechy i pomagają dzieciom w nauce.

W pierwszej scenie filmu widać, że autorzy bezbłędnie przewidzieli, że w przyszłości będziemy korzystać z komputerów leżąc w łóżku.

Komputer obniżający ceny

Tymczasem w PRL „maszyny cyfrowe zwane komputerami” zamiast w mieszkaniach prywatnych stały w zakładzie przy ulicy Polnej. Wielkie jednostki marki IBM znały odpowiedź na każde pytanie. Zdecydowanie najlepiej brzmi rekomendacja „obniżyć ceny!”. Takie maszyny przydałyby się i dziś, zwłaszcza na stacjach benzynowych.

href="http://gadzetomania.pl/15225,jak-bedzie-wygladac-najblizsza-przyszlosc-wideo"]Jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość? [wideo][/blo-link-inner]

**Moda w sezonie 2000 **

W latach 30. grupa projektantów próbowała odgadnąć jak będą ubierać się kobiety na przełomie wieków. Na filmie można zobaczyć sukienkę z aluminium, prototyp latarki czołowej oraz ubrania przystosowujące ciało do zmian klimatycznych (cokolwiek to znaczy). Dla panów pas w stylu Batmana. Jeden z kreatorów przewidywał zmierzch spódnic. Na szczęście ta wizja się nie sprawdziła.

Jak będziemy mieszkać w 2000 roku

To pytanie zadali sobie inżynierowie Polski Ludowej. 20-milionowe metropolie, wielopoziomowe skrzyżowania i pociągi rozpędzające się do 400 km/h. Takie rzeczy tylko w... Japonii.

Jeżeli chodzi o kolej, to z pewnością nie staliśmy się drugą Japonią. Budowa dróg również nam nie wychodzi. Jest jednak rzecz, co do której budowniczowie PRL się nie mylili. Na filmie z 1971 r. widzimy bloki z wielkiej płyty, które po 40 latach trzymają się równie mocno.

Dom przyszłości

Wiemy już jak miały wyglądać miasta pod koniec XX wieku, czas zajrzeć do środka. Oto wizja domu przyszłości z lat 60. Bryła wygląda dość futurystycznie nawet dziś, a „ultradźwiękowa zmywarka” wciąż robi wrażenie.

Przyszłość od kuchni

Jestem pewien, że twórcy kreskówki „Jetsonowie” wzorowali się na tym filmie. Jak powinniśmy gotować według wizji z 1956? Wybieramy kartę kodową z odpowiednim daniem, wsuwamy do czytnika i przyciskamy guzik. Nie trzeba martwić się składnikami ani brudnymi naczyniami. Minęło ponad pół wieku, a twoja mikrofalówka wciąż tego nie potrafi.

Pecety

Na tym filmie zobaczycie prototypy sklepu internetowego, systemu rozpoznawania pisma oraz wizję bankowości elektronicznej. Co prawda zamiast zgrabnej tabelki na stronie internetowej banku widzimy zeskanowane papierowe rachunki, ale kto się tym przejmował w 1967 r.?

Samochody bez kierownicy

W latach 50. prowadzenie auta wyobrażano sobie jako czystą przyjemność. Kierowcę wyręcza autopilot, nie trzeba zmieniać biegów ani trzymać kierownicy. Zresztą, w ogóle nie ma kierownicy. Zimny łokieć również odpada, ponieważ samochody przyszłości zamiast okien miały mieć dwie półkoliste kopuły ze szkła.

Telekomunikacja

Z tego filmu dowiecie się jak miała wyglądać telekomunikacja w latach 90. Co prawda w latach 60. wyobrażano sobie, że łączność będzie opierać się na kablach, ale kilka pomysłów znamy w dzisiejszym świecie. Na filmie można zobaczyć rozwiązanie przypominające fax oraz pager. Twórcy tego filmu mogli poczuć się zawiedzeni faktem, że pierwsza generacja iPada nie obsługiwała wideorozmów.

Metro w Warszawie

Na koniec coś dla mieszkańców stolicy. Zwróćcie uwagę w którym roku miały zostać ukończone 3 linie metra. Ta wizja przyszłości z pewnością się nie sprawdziła ;-)

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newsporadnikiagd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.