100 Mb/s bez kabla od Polsatu. Będziemy mieli najlepszy Internet na świecie?

100 Mb/s bez kabla od Polsatu. Będziemy mieli najlepszy Internet na świecie?

W parku (Fot. Flickr/Ed Yourdon/Lic. CC by-sa)
W parku (Fot. Flickr/Ed Yourdon/Lic. CC by-sa)
Mariusz Kosakowski
18.11.2010 12:17

Mobyland, spółka należąca do imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, uruchamia w Polsce Internet IV generacji. Usługa zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Co to oznacza dla użytkowników Sieci?

Mobyland, spółka należąca do imperium miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, uruchamia w Polsce Internet IV generacji. Usługa zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Co to oznacza dla użytkowników Sieci?

Modem do korzystania z superszybkiego dostępu do sieci LTE został zaprezentowany wczoraj podczas oficjalnej konferencji przez Adama Kuriańskiego, członka zarządu firmy Mobyland. Jak zapowiada Kuriański, premiera modemu będzie dużym wydarzeniem na rynku konsumenckim:

[cytat]Jesteśmy pierwszym operatorem na świecie, który ma konsumencki modem do obioru mobilnego internetu LTE w paśmie 1800 Mhz.[/cytat]

Urządzenie nie grzeszy ciężarem, razem z wtyczką USB waży 45 g. Zbudowała go firma IPWireless. Po podłączeniu do komputera pozwala na jednoczesną transmisję internetową czterech filmów w jakości HD. Modem pobiera dane z prędkością 73 Mb/s i wysyła je z prędkością 25 Mb/s, wkrótce ma przyśpieszyć odpowiednio do 100 i 50 Mb/s.

Do końca tego roku w kraju ma stanąć 700 stacji bazowych sieci LTE, które będą zaopatrywać w Internet nowej generacji 7 mln Polaków. Cała inwestycja ma kosztować około 2 mld zł. Solorz-Żak, który swoją osobą uświetnił wczorajszą prezentację, pozyskał pieniądze na ten cel ze sprzedaży Polsatu platformie Cyfrowy Polsat za sumę 3,75 mld zł.

W całym przedsięwzięciu Mobyland będzie pełnił funkcję hurtownika, który sprzeda dostęp innym operatorom. Jak pierwszy usługę kupi Cyfrowy Polsat. Jego prezes Dominik Libicki zapowiada, że wprowadzenie usług internetowych w technologii LTE nastąpi w pierwszym kwartale 2011 roku.

Szczegóły będą podane w grudniu. Firma już zamówiła pierwszą partię modemów. Libicki dodał:

[cytat]Przewiduję, że na rynku Internetu powtórzy się historia z rynku telefonii, gdzie komórki zastępują telefony stacjonarne. Internet mobilny wyprze stacjonarny, bo przy porównywalnych parametrach technicznych, jakościowych i cenowych mobilność zadecyduje o jego sukcesie.[/cytat]

Szacuje się, że liczba użytkowników Internetu w Polsce zwiększy się o około 8,5 mln do 2015 roku.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)