8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

King George V

King George V

Długość: 227 metrów
Wyporność: 42,9 tys. ton
Uzbrojenie: 10 dział kal. 356 mm
Załoga: 1500

Brytyjskie pancerniki typu King George V były w czasie drugiej wojny światowej najnowszymi jednostkami tego typu brytyjskiej floty. Na tle pozostałych starych (choć modernizowanych), wielkich okrętów wyróżniały się nowoczesnym i bardzo silnym opancerzeniem i nietypowym rozmieszczeniem głównej artylerii: na dziobie znajdowała się 4-działowa wieża, nad nią wieża z dwoma działami, a na rufie jeszcze jedna wieża 4-działowa.

Los jednego z okrętów tego typu stanowi trafne podsumowanie zmieniających się realiów walki na morzu. W 1941 roku Wielka Brytania wysłała do ochrony Singapuru Force Z: zespół składający się z nowoczesnego pancernika Prince of Wales i starszego, ale silnie uzbrojonego krążownika liniowego Repulse.

Wystarczyły dwie godziny, aby Force Z przestało istnieć. Oba okręty zostały zatopione przez samoloty japońskiej marynarki wojennej. Brytyjczycy stracili wówczas trzon swojej floty na Pacyfiku i ponad 800 marynarzy. Straty japońskie wyniosły 4 samoloty i 18 lotników. Był to dobitny dowód na to, że panowanie na morzach nie zależy już od wielkich okrętów z potężną artylerią, ale od lotnictwa.

King George V

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najnowocześniejsze czołgi świata Stare stacje nasłuchowe. Gdy nie było radarów, samoloty wykrywano słuchem Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Jak bardzo zacofana była we wrześniu 1939 roku polska armia? Pierwszy nowoczesny śmigłowiec. Igor Sikorski za sterami VS 300 Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową

Popularne w tym tygodniu:

Najnowocześniejsze czołgi świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji