Czy 125 złotych za żarówkę to nie przesada?

Philips EnduraLED A21

Philips EnduraLED A21

Ekologia to skądinąd słuszny kierunek, który pozwala środowisku odetchnąć. Jednak jeśli ktoś bierze sobie do serca jego ochronę, musi być od czasu do czasu przygotowany na duże wydatki. Na przykład wymianę żarówek na ekologiczne — jak Philips EnduraLED A21. Tylko 125 złotych za sztukę. Dlaczego aż tyle?

Tego typu żarówka redukuje zużycie energii aż o 80%, zaś jej żywotność ma być 25 razy dłuższa niż tradycyjnej 75-watówki. Szacuje się, że gdyby w samych Stanach zamieniono je na wynalazek Philipsa, USA zaoszczędziłoby rocznie aż 5 220 megawatów elektryczności, przy redukcji kosztów (rachunki za prąd) aż o 630 000 000 dolarów. W Polsce nikt takiego wyliczenia co prawda nie zrobił, jednak sądzę, że cena jak na przeciętną kieszeń jest ciut za duża i raczej nikt nie wyda tyle, choć zyski byłyby oczywiste.

Źródło: engadget.com

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację