15 niesamowitych zwierząt świata

15 niesamowitych zwierząt świata
Mariusz Kamiński

21.08.2011 18:58, aktual.: 14.01.2022 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdyby porównać dizajn z naturą, to znajdziemy mnóstwo podobieństw w samych "dziełach" jak i w procesie ich powstawania. Mamy tkankę w roli materii oraz geny w roli narzędzi, a same dzieła są połączeniem estetyki z użytecznością. Tylko jest jeden mały problem z twórcą. Patrząc na produkty natury wymienione w dalszej części artykułu, spokojnie możemy stwierdzić, że miał sporo LSD w apteczce…

Wyglądają jak nieudane przypadki chirurgii plastycznej. Zamieszkują Myanmar i południowo-zachodnie Chiny. Dlatego też stamtąd dochodzą najczęstsze doniesienia o zauważeniu La-Toi Jackson w dziczy.

Połykacz

Ta głębinowa zjawa wygląda jak ofiara epidemii głodu, ale ma to swój cel. Otóż połykacz połyka inne ryby w całości. Łatwo sobie wyobrazić, że po takim połyku, połykacz zaczyna wyglądać jak normalna ryba, tyle że w dziwnym pokrowcu.

Ślimaki nagoskrzelne

Niesamowite zwierzęta świata 1Rokselana

Ślimaki nagoskrzelne to zdecydowanie najbardziej kolorowe i niesamowite stworzenia morskie, jakie goszczą na tej planecie. Rodzina liczy ponad 3000 gatunków. Ślimaki utraciły skorupy, bo wykształciły zupełnie inne mechanizmy obronne. Na przykład zmienianie kolorów.

Motyla noga! Toż to witraż, a nie motyl. Ich wspaniałe, przezroczyste skrzydełka to prawdziwy cud natury. Hiszpanie nazywają je „espejitos”, czyli małe lustereczka.

Wojsiłki

Czasami także zwane latającymi skorpionami. Wyglądają jak połączenie ważki, pszczoły i skorpiona. Charakterystyczny odwłok jest jednak zupełnie nieszkodliwy. Nie jest to żądło, ale jedynie groźnie wyglądające... genitalia.

Watussi

Niesamowite zwierzęta świata 2Greta oto

Co za bydło! - powiedział by zapewne obeznany hodowca z terenów Mazowsza. Imponujące poroże mierzy czasami 1,6 m długości (!). Watussi to mlekodajne zwierzęta z Afryki wschodniej. U nas spotykane jedynie w ogrodach zoologicznych.

Wbrew pozorom nie jest to żółwi odpowiednik ślimaka bez domku. Jego skorupa jest jednak znacznie bardziej zespolona z ciałem. Życie spędza nieruchomo połykając wszystko co przepłynie obok, żyje i zmieści się w gardle. Bierze dwa oddechy dziennie, tyle powietrza wystarcza na przeżycie doby.

Miniaturowe konie

Bardzo często hodowane jako zwierzęta „na kolanka”. Mają być swojskim towarzyszem zabaw nowobogackiego dzieciaka ze wsi. Udział człowieka w „dizajnie” tych zwierząt jest dość duży, więc nie są one zbyt „naturalne”.

Grimpoteuthis

Niesamowite zwierzęta świata 3Wielki żółw Cantora

Inaczej rzecz ujmując – pływający słoń. Często nazywany ośmiornicą Dumbo na podobieństwo latającego słonika z kreskówki Disneya. Te „uszy” to w rzeczywistości płetwy ułatwiające poruszanie się na głębokości prawie 4000 m.

No to teraz już wiecie skąd się wziął koncept oczu na szypułkach. Zwykła mucha, występuje w wielu częściach świata (także w Europie) i ma ZNACZNIE poszerzony światopogląd.

Żółw wężoszyi

Jako dziecko strasznie się martwiłem, że żółwie to mają ciężkie życie. Ani się rozejrzeć, ani polizać w kolano. A jednak natura znalazła obejście tych niewygód i wtłoczyła węża do skorupy. Minusem jest to, że takiej głowy nie da się schować.

Antenariusowate

Niesamowite zwierzęta świata 4Diopsidae

Nie dość, że wyglądają jak zły trip po szatańskim skręcie, to jeszcze są drapieżne. Czyhają na swoje ofiary wyglądając dokładnie jak własne otoczenie. Kamuflują się tak dobrze, że do dzisiaj odkrywamy nowe gatunki tych ryb.

Nie, nie jest to słitaśna świnka morska. To kret. Zamieszkuje Australię i naukowcy nie wiedzą zbyt dużo na jego temat. Prowadzi tak sam tryb życia jak krecik z czeskiej bajki (żart). A skoro już o tym wspomniałem, to wiecie, że maskotka krecika poleciała w kosmos w ostatnią misję Endeavour?

Mysz nosorożcowa

Nieszczęsny wynik mutacji genetycznej, która zrzuciła na to biedne stworzenie całą masę wad związanych ze skórą i nie tylko. W efekcie zwierzątko wygląda jak krzyżówka myszki z rodzynką.

Pająki asasyni

Niesamowite zwierzęta świata 5Krety workowate

Pająk, który składa się z przedziwnie dopasowanych kawałków ciała. Ma szyję, ma szczęki długości szyi, ma także niezwykły odwłok, który to wszystko trzyma w kupie. Żyje na Madagaskarze i w Australii. Na deser informacja o diecie tego pająka – inne pająki.

Źródło: Cracked

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)