10 najważniejszych odkryć i wydarzeń naukowych lat 90. GMO, klonowanie i terapia HIV

Lata 90. to wyjątkowa epoka. Francis Fukuyama zapowiedział je, obwieszczając nowe czasy esejem „Koniec historii”, półwieczne zagrożenia zimnej wojny odeszły w zapomnienie, cały świat chciał widzieć za oknem złote łuki McDonalda, a rozwój gospodarczy i wzrost dobrobytu wydawał się równie naturalny, jak światowa dominacja Microsoftu. Co lata 90. zmieniły w świecie nauki?
Ten artykuł ma 10 stron:
1992 r. — Aleksander Wolszczan i planety pozasłoneczne
Odkrywanie nowych planet nie jest obecnie niczym niezwykłym. Medialne zainteresowanie budzi przede wszystkim odnalezienie takich, na których – teoretycznie – mogą istnieć warunki do powstania życia.
Na początku lat 90. sytuacja wyglądała inaczej. Choć istnienie planet poza układem słonecznym przewidywano już w XIX wieku, to były to przypuszczenia oparte na różnych poszlakach i trudne do zweryfikowania. Wynikało to z faktu, że odległe planety odbijają zbyt mało światła, by przy użyciu dawnych metod obserwacji można było je dostrzec.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Jan Dąbrowski – nowy Interface i usługi na PS5
Pierwsze doniesienie o odkryciu planety pozasłonecznej pojawiło się w 1988 roku,
jednak pozytywnie zweryfikowano je dopiero w roku 2002. Trwające do dzisiaj pasmo odkryć zapoczątkował w 1992 roku Aleksander Wolszczan. Polski astronom oraz jego amerykański kolega, Dale Frail, opublikowali pracę, w której dowodzili istnienia trzech planet pozasłonecznych. Odkryli je, analizując zakłócenia w ciągach impulsów, emitowanych przez pulsar PSR 1257+12.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze