MIT - niesamowita fabryka odkryć i wynalazków
Założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu amerykańskich przedsiębiorców Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT, to miejsce, które dla każdego miłośnika nowych technologii oraz wynalazków jest tym, czy dla wyznawców Islamu Mekka. To tu przyszłość staje się teraźniejszością, powstają przełomowe idee, które potem opanowują świat. Czemu zawdzięcza swój sukces MIT? Jakie są najgłośniejsze pomysły ostatnich lat, które stamtąd pochodzą?
11.02.2011 | aktual.: 11.03.2022 12:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu amerykańskich przedsiębiorców Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT, to miejsce, które dla każdego miłośnika nowych technologii oraz wynalazków jest tym, czy dla wyznawców Islamu Mekka. To tu przyszłość staje się teraźniejszością, powstają przełomowe idee, które potem opanowują świat. Czemu zawdzięcza swój sukces MIT? Jakie są najgłośniejsze pomysły ostatnich lat, które stamtąd pochodzą?
Instytut założono w epoce szybkiej industrializacji Stanów Zjednoczonych, wzorując go na europejskich modelach politechnik. Z początku zajmował się badaniami na rzecz fabryk, jednak w 1930 roku przeprowadzono reformy, które przestawiły badania na bardziej ogólne, jak na przykład radary, komputery czy też technologia codziennego użytku. Jednym z ciekawych rozwiązań, jakie wprowadził Massachusetts Institute of Technology do programu nauki (a potem zapożyczyli je inni), jest dopuszczanie do uczestnictwa w badaniach naukowych studentów już po pierwszym roku.
Dlatego też studenci nie muszą ustawiać się w kolejkach do sprzętów naukowych czy czytać o wynikach badań w biuletynach i na stronie MIT, ale nie mając jeszcze żadnych tytułów, już biorą udział w poważnych eksperymentach, wnosząc do nich od razu swój zapał i pomysły, a także pozwalają niejako na świeże spojrzenie na dany problem. Być może właśnie to powoduje, że w murach tej uczelni studiowało i rozwijało swoje pasje aż siedemdziesięciu sześciu noblistów. Nic dziwnego, że rzeczy, które powstają w laboratoriach MIT, zaskakują i zastanawiamy się czasem, czy rzeczywiście takie istnieją, czy ktoś robi sobie żarty i podaje nam wynalazki z książek fantastyczno-naukowych. Oto kilka wybranych, najnowszych przykładów, o których było głośno w ostatnich latach.
Czy na przykład uwierzylibyśmy w istnienie programowalnej materii, którą stworzyli i zaprezentowali w ubiegłym roku naukowcy z MIT? Metalowe, trójkątne płytki połączone są taśmami, a wzdłuż zgięć umieszczono siłowniki, dzięki czemu mogą one przybierać dowolne formy bez użycia ludzkich rąk! Prezentacja poniżej.
Jednak to tylko jeden z przykładów tego, co na MIT robi się codziennie. Znacznie więcej pracy i wiedzy wymagało od tamtejszych naukowców stworzenie włókien, które widzą, słyszą, a nawet mówią. We włóknach tych wykorzystano zjawisko piezoelektryczności do tego, by mogły działać jak mikrofon, głośnik lub podszywarka obrazu. Cały proces opisaliśmy tutaj. Oprócz badań nad tego typu włóknami prowadzono również prace nad nowego rodzaju tworzywami. W laboratoriach MIT powstało tworzywo polietylenowe, które przewodzi ciepło lepiej niż metal. Za kilkanaście lat będzie ono być może w powszechnym użyciu, ponieważ jego możliwych zastosowań jest bez liku. Sukces tkwi w specjalnym polimerze, który najpierw jest podgrzewany i rozciągany, a następnie podgrzewany ponownie i wyciągany do długich nitek. Po ich uformowaniu zostawia się tworzywo do zastygnięcia.
Myśleliście kiedyś o przyszłości telewizji? Co powiedzielibyście, gdyby zamiast ekranu obraz wyświetlany był w powietrzu, tworząc wrażenie uczestnictwa w pokazywanych przygodach? Na MIT już od dawna nad tym pracują. Nieco pomógł im kontroler Kinect, stworzony na potrzeby konsoli Xbox 360, a dokładnie kamera odpowiadająca za jego poprawne działanie. Osiągnięto 15 klatek na sekundę, czyli połowę tego, co potrzeba, a ruch holograficznego obrazu był całkowicie płynny. Poniższa prezentacja przekonuje, że jego osiągnięcie to tylko kwestia czasu.
Holographic TV
Ostatnim ciekawym wynalazkiem z MIT w ciągu ostatnich lat jest projekt proekologiczny, który ma posłużyć całej ludzkości. Chodzi mianowicie o zainstalowanie w lampach LED sensorów, które utrzymywałyby natężenie światła na stałym poziomie, co prowadziłoby do dużej oszczędności energii. Wedle wyliczeń technologia tego typu zredukowałaby aż 90% jej zużycia! Każdy odczułby to, płacąc rachunki za prąd. Ponieważ badania sponsoruje Philips, z pewnością rozwiązania takie pojawią się na rynku komercyjnym.
Dlaczego to właśnie MIT pracuje nad futurystycznymi technologiami, które dotyczą każdej dziedziny życia? Najlepszą odpowiedzią jest zdanie znajdujące się w pierwszym rozdziale statutu MIT:
[cytat]...a school of industrial science [aiding] the advancement, development and practical application of science in connection with arts, agriculture, manufactures, and commerce.[/cytat]
Czyli szkoła ta stawia na rozwój techniki i nauki, ściśle powiązany z produkcją, rolnictwem, komercją czy sztuką. Wynalazki powstałe tutaj nie są tylko rozrywką umysłową dla ludzi zajmujących się technologiami, ale mają mieć przede wszystkim wymiar praktyczny.
A jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o samej MIT, tutaj znajduje się oficjalna strona tej uczelni.