Ctrl + Alt + Del. Poznajcie człowieka, który wymyślił ten komunikat

Blue Screen of Death (BSoD), czyli niebieski ekran śmierci to widok dobrze znany użytkownikom wcześniejszych wersji Windowsa i dość często mylony jest z innym, podobnym komunikatem, sugerującym zamknięcie aplikacji lub restart komputera. Kto wpadł na pomysł, by informację o krytycznym błędzie prezentować w taki właśnie sposób?

BSoD przez długie lata był zmorą użytkowników Windowsa. Niebieski ekran z informacją o problemie potrafił pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Wielokrotnie potwierdzał prawo Murphy’ego i doprowadzał do bezsilnej wściekłości osoby, które w ten właśnie sposób traciły niezapisane dokumenty czy postępy w grze.

W czasach Windowsa 95, 98, Millenium czy XP był dość powszechnym widokiem. Komu go zawdzięczamy? Po latach ujawniono osobę, która wpadła na pomysł by komunikat o problemach przedstawić w takiej właśnie formie.

Okazuje się, że był nią Steve Ballmer, który w czasie prac nad Windowsem 3.1 skrytykował informację o błędzie, przygotowaną przez zespół programistów. Jeden z nich, Raymond Chen, zaproponował wówczas Ballmerowi, by sam przygotował lepszy komunikat.

Steve przyjął wyzwanie i opracował własną wersję informacji, przedstawianej użytkownikowi w przypadku problemu systemu – ta właśnie wersja została uznana za lepszą od wcześniejszej propozycji i trafiła do Windowsa jako komunikat o konieczności restartu, uruchamianego sekwencją Ctrl + Alt + Del (co istotne, choć komunikat wyglądał podobnie, nie był to BSoD!).

Na szczęście kolejne wersje systemu przyniosły znacząca poprawę stabilności, a wraz z pojawieniem się Windowsa 8 niebieski ekran śmierci został znacznie uproszczony i zamiast szczegółowych informacji prezentuje jedynie ogólny komunikat, wskazówkę co do dalszego postępowania i smutną emotikonkę.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów SlashGear, Engadget i MSDN.

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Acer Aspire Switch 10 – niedrogi tablet i minilaptop z Windows 8 w jednym [test] Laptop dla studenta – najlepsze modele na każdą kieszeń [zestawienie] Roman Dmowski żyje i pracuje w ministerstwie cyfryzacji Kobo Aura H2O – wodoodporny czytnik klasy premium Przez serwisy społecznościowe jesteśmy nieszczęśliwi i nie ufamy ludziom Mobilny dysk My Passport Wireless powiększy pamięć telefonów i tabletów Zadziwiający Dyson 360 Eye – autonomiczny odkurzacz Jamesa Dysona Jennifer Lawrence ma kolejny kłopot. Będzie udowadniać, że ma prawa do własnych zdjęć Sony stawia na sport i lifelogging: Smartwatch 3 i opaska SmartBand Talk 17.12.2011 - 03.09.2014. Na IFA 2014 Sony ostatecznie zabiło PlayStation Vita Trzy zdania wystarczą: Wirtualna rzeczywistość od Samsunga Nowy Walkman od Sony. Malutki NWZ-A17 zachwyci każdego audiofila Asus ZenWatch - najładniejszy inteligentny zegarek! Mocne uderzenie Samsunga: Note 4 i Edge, smartwatch Gear S i gogle Gear VR Logitech K480 - bezprzewodowa klawiatura, która połączy kilka urządzeń Intel Core i7-5960X - 8-rdzeniowa bestia dla najbardziej wymagających!