Do czego Polacy używają smartfonów? Przede wszystkim do SMS‑owania [infografika]

Dziewczyna ze smartfonem (Fot. Flickr/ GoodNCrazy/Lic. CC by)
Dziewczyna ze smartfonem (Fot. Flickr/ GoodNCrazy/Lic. CC by)
Marta Wawrzyn

11.06.2013 10:00, aktual.: 10.03.2022 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu Polaków ma smartfona, ale nie wie, że to smartfon. Inni nie potrafią powiedzieć, jaki system mają w swoim urządzeniu albo co to takiego aplikacja. Większość deklaruje, że smartfon służy im do wysyłania SMS-ów, a zdjęcie najlepiej jest wysłać MMS-em. Zobaczcie infografikę zrobioną na podstawie badania TNS OBOP.

Wielu Polaków ma smartfona, ale nie wie, że to smartfon. Inni nie potrafią powiedzieć, jaki system mają w swoim urządzeniu albo co to takiego aplikacja. Większość deklaruje, że smartfon służy im do wysyłania SMS-ów, a zdjęcie najlepiej jest wysłać MMS-em. Zobaczcie infografikę zrobioną na podstawie badania TNS OBOP.

Niedawno Bartek cytował badania, z których wynikało, że 13% Polaków ma smartfona, ale nie wie, że to smartfon. Dziś na temat wykorzystywania przez nasz naród możliwości tych urządzeń wiemy nieco więcej dzięki raportowi Golden Submarine i TNS OBOP.

Drodzy Polacy, do czego służy smartfon?

TNS OBOP zadawał swoim respondentom przeróżne pytania na temat smarfonów. Najciekawsze dla mnie jest pytanie, do czego używamy smartfonów. Wygrało wysyłanie SMS-ów – aż 67% Polaków mających smartfona używa go właśnie do tego. 59% przegląda Internet i robi zdjęcia bądź filmy, 52% słucha muzyki, 48% wysyła bądź odbiera MMS-y, 41% wysyła bądź odbiera e-maile. Niezbyt popularne jest oglądanie telewizji na żywo (5%) czy kontrolowanie domu za pomocą smartfona (3%).

Fot. Flickr/ moriza/Lic. CC by
Fot. Flickr/ moriza/Lic. CC by

Z badania wyraźnie wynika, że bardziej skłonne są docenić smartfony osoby, które je mają. To przede wszystkim one uważają, że urządzenie ułatwia kontakt z innymi ludźmi, pomaga w korzystaniu z serwisów społecznościowych czy ułatwia bycie na bieżąco z newsami.

Co się dzieje ze zdjęciami, które tak lubimy robić smartfonami? Aż 53% polskich użytkowników tych urządzeń deklaruje, że wysyła je za pomocą MMS-a. Tylko 21% udostępnia je bezpośrednio na Facebooku, a 20% wysyła e-mailem. 4% korzysta z Instagrama.

Aplikacja? A co to aplikacja?

58% właścicieli smartfonów przepytanych przez OBOP ma urządzenia z Androidem, 8% z Symbianem, 8% z Windowsem. Aż 15% nie jest w stanie odpowiedzieć, jaki ma system operacyjny w swoim smartfonie.

[/blo-link-inner]

Jeszcze gorzej wypadamy, kiedy prosi się nas o wymienienie kilku przykładowych aplikacji. 46% osób mających smartfona i 83% wszystkich badanych nie jest w stanie wymienić żadnej. Jeśli już coś wpada nam do głowy, to zazwyczaj jest to Facebook lub Android. 76% użytkowników smartfonów z aplikacji korzysta – przede wszystkim z bezpłatnych i z tych, które były wcześniej wgrane do smartfona. Z aktualizowaniem programów różnie już bywa.

Polak by chciał, ale się boi

Płatności za pomocą telefonu uważamy za wygodne i łatwe, ale wciąż boimy się o bezpieczeństwo. Tak jest zresztą w zasadzie ze wszystkim. Widać, że smartfony są w Polsce nadal nowinką techniczną i traktujemy je z pewnymi obawami, nie wykorzystując większości ich możliwości i pozostając przy tym, co dobrze znane (jak wysyłanie zdjęć MMS-em).

Tego nie widać, kiedy człowiek mieszka w dużym mieście i gdziekolwiek się odwróci, widzi urządzenia z jabłuszkiem. Ale wystarczy wybrać się do punktu sprzedaży któregoś z operatorów w mniejszym mieście, by przekonać się na własne oczy, że OBOP niczego nie zmyślił.

Tej wiosny, kiedy jeszcze brodziliśmy w śniegu po kolana, zawitałam do sklepu w nieco mniejszej mieścinie niż Warszawa, takiej z 200 tys. mieszkańców, i miałam dość czasu, by przysłuchać się temu, co się działo. Ludzie wybierali telefony za złotówkę i były to często bardzo fajne telefony. Tyle że prawie nikt nie chciał smartfona z Internetem. "Pan to wyłączy, mnie to niepotrzebne" – krzyczał pewien człowiek do pana z obsługi. A obok niego pewna pani życzyła sobie Nokię, taką prostą, jak ta, którą ma teraz, tylko trochę nowszą.

Podczas gdy w USA niemal wszyscy dorośli ludzie mają smartfony, Polacy dopiero poznają możliwości tych urządzeń. Wynika to między innymi z tego, że jesteśmy społeczeństwem znacznie biedniejszym niż Amerykanie, a za Internet mobilny wciąż nam liczą jak za zboże.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)