20 godzin bez ładowania laptopa | Ogniwa Panasonica

20 godzin bez ładowania laptopa | Ogniwa Panasonica

Arkadiusz Gabrysiak
21.10.2008 05:00

Firma Panasonic ogłosiła bardzo dobrą nowinę dla świata mobilnych gadżeciarzy. Inżynierowie japońskiego producenta, stworzyli baterie do laptopa, która potrafi wytrzymać 20 godzin!

Firma Panasonic ogłosiła bardzo dobrą nowinę dla świata mobilnych gadżeciarzy. Inżynierowie japońskiego producenta, stworzyli baterie do laptopa, która potrafi wytrzymać 20 godzin!

Wszystko to za sprawą zastosowania ogniw paliwowych, nad których firma Panasonic pracowała od 8 lat. Poprzednie ogniwo, pokazane światu w 2006 roku, było dwa razy większe od swojego następcy, przez co nie nadawało się do zastosowania w notebookach. Nowe ogniwo paliwowe ma zaledwie 270 centymetrów sześciennych, co jest rozmiarem podobnym do dzisiejszych baterii litowo-jonowych spotykanych w laptopach.

Jak zapewnia producent, 200 centymetrów sześciennych zawartego w środku paliwa (wysoce skoncentrowany metanol), ma wystarczyć, aby zapewnić ciągłość pracy na laptopie przez 20 godzin. Do uzupełnienia ogniwa paliwowego używany ma być ten sam metanol, który będzie można przenosić w małych buteleczkach.

Prototyp, który waży zaledwie 320 gramów, zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu na Hydrogen Energy Advanced Technology Exhibition, która odbędzie się w Chiba, niedaleko Tokio. Na tej samej wystawie Panasonic ma pokazać drugie ogniwo, które ma być wykoprzystywane w telefonach komórkowych oraz innych mobilnych gadżetach. Ważyć ono ma 350 gramów, a jego wymiary to 360 centymetrów sześciennych.

Nowa technologia, według planów firmy Panasonic, ma zostać skomercjalizowana w 2012 roku. Zapewne ceny tych ogniw na początku nie będą przyjazne użytkownikom, jednak z całą pewnością jest to dobry krok w kierunku rozwoju technologii mobilnych.

Źródło: CrunchGear

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)