9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin!

„Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie” – spostrzeżenie żyjącego w XIX wieku Lorda Actona wydaje się doskonałym podsumowaniem ludzkiej natury. Potwierdzeniem słów brytyjskiego filozofa wydają się losy milionów ludzi, którzy mieli pecha żyć pod rządami krwawych rzeźników. Którzy z XX-wiecznych władców okazali się najbardziej okrutni?

Ten artykuł ma 9 stron:

Na początek kilka słów wyjaśnienia. W zestawieniu nie znajdziecie ani Hitlera, ani Stalina. Obaj odpowiadają za śmierć milionów ludzi, obaj z podobną determinacją dążyli do wojny i obaj odwoływali się do tej samej ideologii w brunatnym i czerwonym wydaniu. A na dodatek obaj mieli wąsy i pochodzili spoza narodów, którymi przyszło im rządzić.

Nie opisuję ich dlatego, że – jak sądzę – wszyscy doskonale ich znamy, więc przytaczanie po raz kolejny powszechnie znanej historii o niespełnionym malarzu i niedoszłym prawosławnym księdzu niepotrzebnie marnowałoby Wasz czas. Dlatego przyjmijmy ich obecność w tym zestawieniu za tak oczywistą, że niewymagającą wspomnienia.

Odpuśćmy również europejskim politykom z początku XX wieku, którzy z wielką ochotą pchali swoje kraje do konfrontacji, która już jako pierwsza wojna światowa miała pochłonąć miliony ofiar. Skupmy się na tych, za których rządów ludzie ginęli nie tylko na linii frontu, ale w wyniku terroru, ludobójstwa i czystek etnicznych, prowadzonych przez krwawych władców nierzadko na własnych obywatelach.

Kto zapisał się w historii XX-wiecznych, krwawych rządów? (W nawiasach ramy czasowe sprawowania władzy).

Leopold II Koburg (1865 – 1909 r.)

Leopold II

Król Belgii, 3 – 10 mln ofiar

W XIX wieku Belgia była pozbawionym znaczenia państwem, które uzyskawszy niepodległość w 1830 roku nie miało szans na udział w kolonialnym podziale świata. Władca Belgii, Leopold II Koburg zastosował jednak sprytny fortel – sfinansował wyprawę badawczą, eksplorującą wnętrze Afryki, na lokalnych, afrykańskich władcach wymuszał zrzeczenie się ich ziem, a na forum międzynarodowym występował jako głowa organizacji, zwalczającej arabskich łowców niewolników.

Fortel się udał i gdy w 1884 roku w Berlinie kilkunastu europejskich władców dokonywało podziału Afryki, Leopold II otrzymał prawo do zajęcia terenów, nazwanych Wolnym Państwem Kongo.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza fotokopiarka trafiła do sprzedaży w 1907 roku?

Leopold II stał się tym samym prywatnym władcą kolonii, która zaczęła być eksploatowana w bezlitosny sposób. Rosnący popyt na kauczuk sprawił, że mieszkańców Wolnego Państwa zapędzono do przymusowej pracy, a jakiekolwiek próby opory łamano drastycznymi metodami. Ich symbolem są kosze odciętych dłoni, mających świadczyć o tym, że dowodzone przez europejskich oficerów oddziały o nazwie Force Publique nie marnowały niepotrzebnie amunicji.

Z czasem, gdy m.in. amerykańscy misjonarze zaczęli przedstawiać światu ponurą prawdę o Kongu, w Belgii zapanowało oburzenie. Nie chodziło bynajmniej o los rdzennych mieszkańców Konga, ale o fakt, że zyski z kolonii zasilały prywatną kasę króla. Władca został zmuszony do przekazania kolonii na rzecz Belgii.

Warto przy tym podkreślić, że w Belgii przypominanie o zbrodniach Leopolda nie cieszy się popularnością, a w kraju nadal stoją pomniki tej mrocznej postaci, która dla własnych ambicji i chciwości zmieniła serce Afryki w coś, co przypominało późniejszy o kilkadziesiąt lat, sowiecki łagier.

Wynalazki XIX wieku, bez których nie byłoby Gadżetomanii

Wynalazki XIX wieku to pasjonujący temat, któremu można by poświęcić nie tylko krótki felieton, ale dość grubą książkę. Epoka wiktoriańska…

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Misja Mars One to mrzonka: uczestnicy uduszą się albo zginą w pożarze 10 najgroźniejszych seryjnych morderców. Rzeźnik z Rostowa, Bestia z Andów i inni Technologiczne mity. Mowa ciała ważniejsza od słów? Nie wierzcie oszustom! Ig Noble 2014. Szynka w nosie, prostytucja, ludzie niedźwiedzie i Jezus na toście Myszy lecące właśnie na orbitę statkiem Dragon zostaną uśmiercone. W jakim celu? Studia o zarządzaniu kosmosem. Śmiejecie się? Nie ma z czego! Robaki wampiry z serialu „Wirus” istnieją naprawdę. Uwaga, nie dla wrażliwych! ElectRx: moc szybkiego leczenia. Będziemy zdrowieć jak superbohaterowie Zagadka renesansu: jak amator zbudował największą kopułę świata? Pomaluj paznokcie i nie daj się zgwałcić Fascynujące możliwości: algorytm rozpoznaje wiek, płeć i emocje 10 najważniejszych odkryć i wydarzeń naukowych lat 90. GMO, klonowanie i terapia HIV Cubli – fascynująca kostka, która porusza się, skacze i balansuje na krawędzi Zaczęło się w Polsce: ornitopter Boratiniego – maszyna latająca z XVII wieku Na żywo! Polski satelita BRITE-PL Heweliusz w drodze na orbitę Technologiczne mity. „Lucy” kłamie, czyli nie wykorzystujemy tylko 10 proc. mózgu! Na pohybel rozumowi czyli księżycowe teorie spiskowe. Program Apollo to wielkie oszustwo?

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano