Czy wiesz, że sonda Pionier 10 wkrótce wyleci poza Układ Słoneczny?

sonda

sonda

Po 38 latach kosmicznej tułaczki sonda Pionier 10 zbliża się do granic Układu Słonecznego. Gwiezdnemu "włóczykijowi" zawdzięczamy sporo cennych informacji, ale co stanie się z nim w przyszłości?

Jowisz sprowadził kosmologię na manowce?

Pionier 10 jest prostą bezzałogową (bo jakżeby inaczej) sondą kosmiczną NASA. Kosmiczny zwiadowca pożegnał się z planetą Ziemią w 1972 roku. Rok później, czyli w 1973, sonda minęła Jowisza w odległości 13 0354 km. Zanim Pionier 10 zostawił największą planetę w naszym Układzie Słonecznym hen za sobą, zdążył zrobić 300 zdjęć tego ciała niebieskiego. Sonda na dodatek jako pierwsza bezpiecznie przeleciała przez pas planetoid znajdujących się na orbicie Jowisza.

Pionier 10 został wysłany z misją zbadania międzyplanetarnych i planetarnych pół magnetycznych, promieniowania kosmicznego i wielu innych. Od tamtego czasu minęło parę ładnych lat. Sonda wykonała swoje zadanie, a oficjalne zakończenie misji nastąpiło w marcu 1997 roku. Nasz "włóczykij" ma jednak w głębokim poważaniu biurokrację i różne oświadczenia, dlatego dalej żwawo przemierza kosmos.

Pionier 10 aktualnie znajduje się na pasie Kuipera, który jest wyraźnie zaznaczony na poniższym zdjęciu. Zaraz ktoś napomni, że przed sondą jest jeszcze przelot obok Plutona. Jednak przypomnę, że w 2006 roku podczas zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze, to "maleństwo" straciło status planety należącej do Układu Słonecznego. Dlatego też można śmiało powiedzieć, że Pionier 10 po przeleceniu przez pas Kuipera stanie się pełnowartościowym "kosmicznym włóczęgą".

Ostatnie czytelne informacje, które odebrano z sondy, dotarły na ziemię w kwietniu 2002 roku, a ostatni sygnał — rok później. Od tego czasu Pionier 10 nie odezwał się do nas ani słowem. O ile po drodze nie "zaliczy stłuczki", to za dwa miliony lat minie potężną gwiazdę Aldebaran. Nasze Słońce ma się do niej jak ziarnko grochu do piłki plażowej. Na cóż , zapowiada się gorąca impreza. Powodzenia Pionier 10! I nie zapomnij przysłać pocztówki z wakacji!

Źródło: solarviews

Zobacz również: LG InnoFest

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio?