Rosja buduje własny kosmodrom

Bajkonur

Bajkonur

W poniedziałek, 19 VII, rząd Rosji zdecydował o przeznaczeniu sporej sumy na budowę krajowego kosmodromu. Czyżby Rosja szykowała się do zwiększenia intensywności lotów kosmicznych?

Turystyczne loty kosmiczne coraz bliżej

Kosmodrom powstanie na Dalekim Wschodzie, a dokładnie w obwodzie amurskim. Na ten cel wyasygnowano kwotę 25 miliardów rubli, czyli ok. 800 milionów USD. Zwać się on będzie Wostocznyj. Poinformował o tym w poniedziałek premier Rosji, Władimir Putin. Powiedział też:

Mam wielką nadzieję, że Wostocznyj będzie pierwszym krajowym kosmodromem do celów cywilnych i zapewni Rosji całkowitą niezależność w jej działalności kosmicznej

Jak na razie wszystkie rosyjskie satelity i statki startują z Bajkonuru, który dzierżony jest od Kazachstanu. Moskwa płaci za to 115 milionów USD rocznie. Budowa nowego kosmodromu wcale nie wiąże się z zaprzestaniem dzierżawy, tak więc Rosja będzie dysponować dwoma tego typu obiektami. Sugeruje to, że chce rozwijać swój program kosmiczny. Wybór obwodu amurskiego podyktowany został kilkoma czynnikami. Znajduje się na dogodnej szerokości geograficznej, gdzie nie ma żadnych wstrząsów sejsmicznych, jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura i sieć dróg, a także całkiem przyjemny klimat. Nie podano jednak, kiedy ruszy ani też zostanie ukończona budowa.

NA ZDJĘCIU: BAJKONUR Z LOTU PTAKA

Źródło: pap.pl

Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację