Rosja tworzy "narodowy" system operacyjny

Strona głównaRosja tworzy "narodowy" system operacyjny
29.07.2010 18:00
Rosja tworzy "narodowy" system operacyjny
Joanna Szczepaniak
Joanna Szczepaniak

Władze Rosji zmieniają zdanie i planują stworzenie własnego systemu operacyjnego w oparciu o rozwiązania jądra Linux. A jednak ...

Władze Rosji zmieniają zdanie i planują stworzenie własnego systemu operacyjnego w oparciu o rozwiązania jądra Linux. A jednak ...

Jeszcze rok temu rząd dementował informacje o budowie „narodowego systemu” i wyszedł z założenia, że odpowiednia dystrybucja Linuksa stworzona przez krajowe firmy będzie najlepszym rozwiązaniem. Jak sytuacja wygląda teraz? Obecnie w ramach programu „Informatyczne Społeczeństwo 2011 – 2020” planuje się utworzenie specjalnego systemu operacyjnego w przeciągu najbliższego roku.

Na chwilę obecną nie podano jeszcze szczegółów dotyczących całego projektu. Więcej informacji zostanie udostępnionych we wrześniu. Wtedy to, zaraz po oficjalnym zaakceptowaniu programu rozpisany zostanie przetarg, którego rozstrzygnięcie wskaże wykonawcę programu. Ponoć system ma być pisany od A do Z, beta wersja systemu ma być gotowa już w 2011, a końcowa w 2013. System ma zostać udostępniony bezpłatnie, ale jego wykorzystanie w urzędach będzie jedynie rekomendowane, a nie obowiązkowe, przy czym w przypadku zakupu „zachodniego” (jak podkreślił Ilja Massuch) rozwiązania, urząd będzie musiał dokładnie umotywować swój wybór.

„Narodowy” system operacyjny ma być w 100 % rodzimym produktem. Gwarantem tego ma być decyzja o tym, że przy jego tworzeniu pracować będą tylko rosyjskie firmy i specjaliści. Również repozytorium programów znajdować ma się pod ścisłą kontrolą państwa. Jednocześnie

wykluczył on możliwość, by przy stworzeniu systemu pracowali francuscy inżynierowie z Mardiva (wykupionej niedawno przez rosyjski fundusz NGI)

Jak czytamy na [blogu](http://rosyjskieit.blogspot.com/) prześwietlającym rosyjski rynek IT,  "O możliwości stworzenia „narodowego” systemu operacyjnego od jakiegoś czasu krążyły plotki, ale dopiero teraz zostały one oficjalnie potwierdzone. Jednak w Rosji od słowa do czynu często mija wiele czasu. Mając jednak na uwadze rosyjską specyfikę patrzenia na świat, wysoce prawdopodobnym jest, że system powstanie. Bez odpowiedzi jednak pozostaje pytanie, na ile będzie to nowa dystrybucja Linuksa, a na ile autonomiczny system.”

System operacyjny w pełni kontrolowany przez rząd kraju brzmi trochę jak opowieść z filmu science-fiction. Wszystko przez wyobraźnie, która podpowiada różne scenariusze funkcjonowania takiego wielkiego kraju z własnym, 100% narodowym systemem operacyjnym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)