13 mld lat symulacji. Mira, superkomputer IBM‑u stworzy swój własny wszechświat

Jeden z najwydajniejszych superkomputerów na planecie, Mira, przygotowuje się do nietypowego zadania. Naukowcy chcą cofnąć się do momentu Wielkiego Wybuchu i przeprowadzić symulację rozwoju wszechświata.

Mira (Fot. Ubergizmo)
Mira (Fot. Ubergizmo)
Łukasz Michalik

Jeden z najwydajniejszych superkomputerów na planecie, Mira, przygotowuje się do nietypowego zadania. Naukowcy chcą cofnąć się do momentu Wielkiego Wybuchu i przeprowadzić symulację rozwoju wszechświata.

Według rankingu TOP500, podającego listę najpotężniejszych komputerów na Ziemi, skonstruowana przez IBM maszyna o nazwie Mira znajduje się na trzecim miejscu. Superkomputer zbudowany w technologii Blue Gene/Q składa się z 786 432 rdzeni zebranych w niemal 50 tysiącach szesnastordzeniowych procesorów. Ta gigantyczna, ważąca 96 ton maszyna dysponuje mocą obliczeniową 8,15 petaflopów.

Już niebawem zlokalizowana w Argonne National Laboratory w pobliżu Chicago i słynnego instytutu Fermilab Mira, przez dwa tygodnie poświęci całą swoją moc obliczeniową jednemu zadaniu. Zespół naukowców chce przeprowadzić – po raz pierwszy na taką skalę – symulację rozwoju wszechświata.

Doświadczenie rozpocznie się od wirtualnego Wielkiego Wybuchu, a następnie komputer odtworzy zachowanie miliarda różnych obiektów, które wchodząc ze sobą w interakcje, dadzą początek różnym ciałom niebieskim i całym galaktykom. Do niedawna podobne doświadczenia były niemożliwe – brakowało sprzętu, który mógłby udźwignąć tak złożone zadanie. W przypadku Miry naukowcy są jednak dobrej myśli i szacują, że symulowanie rozwoju wszechświata zajmie superkomputerowi dwa tygodnie.

Źródło: Ubergizmo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.