3D jest już na YouTube

3D jest już na YouTube
Szymon Adamus

18.05.2010 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyznam szczerze, że zanim nie przeczytałem o tym informacji w sieci, to nie wiedziałem, że YouTube wspiera już tak silnie obraz 3D. Jak się okazuje 3D na YouTube to już nie tylko eksperyment, ale bardzo bogata biblioteka fanowskich filmów.

Przyznam szczerze, że zanim nie przeczytałem o tym informacji w sieci, to nie wiedziałem, że YouTube wspiera już tak silnie obraz 3D. Jak się okazuje 3D na YouTube to już nie tylko eksperyment, ale bardzo bogata biblioteka fanowskich filmów.

Aby przygotować film 3D dla You Tube trzeba:

  • nagrać ten sam obraz osobno dla lewego i prawego oka,
  • mieć dostęp do względnie dobrego programu do montażowego (np. Adobre Premiere czy Final Cut Pro), który pozwoli wygodnie połączyć obrazy,
  • odpowiednio ustawić obrazy w montażu,
  • zapisać w formacie przyjaznym YouTube,
  • uploadować i dodać tag yt3d:enable=true (4:3) lub yt3d:aspect=16:9 (16:9),
  • pochwalić się znajomym.

Na YouTube jest oczywiście masa poradników wideo jak to zrobić.

A nawet bardziej szczegółowe filmy pokazujące jak przygotować wygodniejsze stojaki na dwie kamery (z kawałka deski i śrubek) albo jakie odległości zastosować przy filmowaniu by jak najlepiej oddać efekt trzeciego wymiaru.

Efekt nie będzie oczywiście tak powalający jak w przypadku 3D w kinie czy z Blu-ray 3D, ale zabawa może być przednia. Jest to też argument przemawiający za tym o czym wspominał już James Cameron.

[cytat]Duże firmy z branży rozrywkowej nie mogą się bać kręcenia w 3D ponieważ każdego dnia, na całym świecie robią to już dziesiątki tysięcy ludzi.[/cytat]

Fani 3D z całego świata nie mają raczej zamiaru czekać na premiery kamer i telewizorów 3D oraz spadek ich cen do akceptowalnych poziomów. Oni po prostu biorą kamery i kręcą. Wykorzystanie aparatów cyfrowych jako kamer (np. Canona 5D mark II w rewelacyjnym shorcie [The last 3 minutes](http://hdtvmania.pl/2010/05/18/%E2%80%9Cthe-last-3-minutes%E2%80%9D-%E2%80%93-film-i-making-of/ pokazuje, że)) pokazuje, że zdolni filmowcy radzą sobie doskonale bez względu na rodzaj użytego sprzętu.

Jedyny, chociaż dość poważny, problem z 3D na YouTube dotyczy płynności. U mnie filmy 3D skaczą nawet w 480p. Po przełączeniu na 720p są praktycznie bezużyteczne.

Przypuszczam jednak, że użytkownicy silnych komputerów stacjonarnych nie będą mieli takich problemów.

Źródło: youtubeGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)