Samodzielna diagnoza i naprawa Peceta

Samodzielna diagnoza i naprawa Peceta

Samodzielna diagnoza i naprawa Peceta
Łukasz Rzedzicki
11.02.2009 12:00

Zwykle, gdy wystąpi usterka komputera oddajemy go na gwarancję lub do lokalnego serwisu komputerowego. Czas oczekiwania na diagnozę i naprawę w takich punktach to od 2 do 30 dni, a czasem i dłużej. A co gdyby samemu pokusić się o zdiagnozowanie usterki i naprawę komputera?

Zwykle, gdy wystąpi usterka komputera oddajemy go na gwarancję lub do lokalnego serwisu komputerowego. Czas oczekiwania na diagnozę i naprawę w takich punktach to od 2 do 30 dni, a czasem i dłużej. A co gdyby samemu pokusić się o zdiagnozowanie usterki i naprawę komputera?

Własnoręczna diagnoza nie będzie nas nic kosztować poza odrobiną poświęconego czasu. A gdy znajdziemy już usterkę to koszty naprawy będą dużo mniejsze niż w przypadku serwisu. Dodatkowo będziemy bogatsi o doświadczenie, a i satysfakcja z własnoręcznej naprawy będzie niemała.

Najczęściej obawiamy się, że możemy jeszcze bardziej popsuć nasz komputer. Zapewniam, że jeżeli podejdziemy do sprawy z głową to naszemu pecetowi nic się nie stanie.

Dziś postaramy uporać się następującymi usterkami:

  1. Komputer w ogóle się nie uruchamia.
  1. Komputer startuje, lecz system Windows nie uruchamia się.
  1. Komputer samoczynnie restartuje się.
  1. Komputer w ogóle się nie uruchamia

W przypadku, gdy wciskamy przycisk zasilania, a komputer w ogóle nie reaguje i nie uruchamia się usterka może być poważna, ale nie musi. Pierwsze, co należy sprawdzić to czy przewód zasilający podłączony jest do zasilacza oraz do sieci 230V. Jeżeli posiadamy zasilacz z przełącznikiem 0-1 należałoby sprawdzić jego stan. Oczywiście powinien być w pozycji 1 aby mógł działać.

Czasem, gdy występują skoki napięć w sieci zasilającej drobny impuls może spowodować, że zasilacz komputera zawiesi się. Pomimo, że komputer był wyłączony. Zwykłe podłączenie lampki biurkowej do listwy gdzie podłączony jest pecet może spowodować skok napięcia, który zawiesi czułą elektronikę zasilacza. Problemy tego typu występują zwykle w mniejszych miastach lub na wsiach. Również burza może nieźle namieszać w zasilaczu i nawet spalić go, gdy pecet był wyłączony.

Obraz

Gdy powyższa czynność nie przyniesie efektu będziemy musieli nieco mocniej pogrzebać w naszym komputerze. Fakt, że komputer się nie uruchamia świadczyć może o uszkodzonym zasilaczu. Gdy wciśnięcie przycisku zasilania na obudowie powoduje chwilowe mrugnięcie kontrolek na obudowie peceta możemy być prawie pewni, że uszkodzeniu uległ zasilacz.

Będziemy musieli odkręcić lewą boczną ściankę (patrząc od przodu) by sprawdzić sprawność zasilacza. W tym celu odepnijmy wszystkie przewody zasilające z dysków twardych, cdromu oraz płyty głównej – tak by żaden przewód z zasilacza nie był nigdzie podłączony.  Jeżeli mamy w domu drugi zasilacz (np. z innego komputera) możemy na próbę podłączyć go do uszkodzonej jednostki. Jeśli jednak nie dysponujemy innym zasilaczem, sprawdzimy uszkodzony sprzęt inną metodą.

Aby sprawdzić czy rzeczywiście uszkodzeniu uległ zasilacz będziemy musieli uruchomić go bez używania komputera. W tym celu potrzebować będziemy kawałka drucika o długości około 5cm. Użyć możemy nawet spinacza biurowego, który trzeba będzie do tego celu rozgiąć.

Zasilacz oprócz wielu różnych wtyczek posiada jedną największą i główną wtyczkę ATX. Jest to 20 lub 24 pinowa wtyczka podłączana do płyty głównej. Jest to główna wtyczka zasilająca nasz komputer. Posiada ona różnokolorowe kabelki. Aby móc sprawdzić, czy zasilacz jest sprawny zlokalizujmy pin we wtyczce, do którego dochodzi zielony kabelek. Teraz trzeba połączyć go kawałkiem kabelka czy spinacza z pinem, do którego dochodzi kabelek czarny (jest ich kilka) – obojętnie, którym.

Wtyczka ATX

Obraz

Po połączeniu kabelka zielonego z czarnym wentylator zasilacza powinien uruchomić się i kręcić cały czas. Jeżeli jednak wentylator nie kręci się lub uruchamia się na 2-3sekundy oznacza to, że znaleźliśmy usterkę. Uszkodzeniu uległ zasilacz. Zwykle uszkodzenie występuje, gdy posiadaliśmy źle dobrany zasilacz do naszego komputera lub po prostu kilka lat eksploatacji „wyciągnęło wszystkie soki” z urządzenia. Przymierzając się do kupna nowego zasilacza poszukajmy mocniejszej i markowej jednostki.

Jeżeli jednak okaże się, że zasilacz jest sprawny, czyli jego wentylator kręci się tak długo jak połączone są kabelki we wtyczce ATX  oznacza to, że komputer nie uruchamia się z innej przyczyny. W celu dalszej diagnozy podłączmy spowrotem wszystkie kable zasilacza do płyty głównej i innych urządzeń tak jak były podłączone wcześniej. Teraz będziemy musieli ustalić, któro z urządzeń nie pozwala komputerowi na start. W tym celu będziemy odłączali pojedynczo urządzenia od zasilacza i próbowali uruchomić komputer. Może się tak zdarzyć, że uszkodzeniu uległ dysk twardy, który powoduje zwarcie i zasilacz wyłącza się ponieważ jest przeciążony. Odłączmy, więc w pierwszej kolejności dysk twardy i spróbujmy uruchomić komputer. Jeżeli dalej nie będzie się uruchamiać odłączmy napęd dyskietek, a później cdrom i inne podłączone urządzenia. Jeżeli odłączone będzie wszystko poza płytą główną i komputer w dalszym ciągu się nie uruchamia oznacza to usterkę płyty. W tym wypadku będziemy mogli oddać ją do naprawy lub zaopatrzyć się w nową płytę główną.

I to praktycznie wszystko, co może powodować problemy z uruchamianiem się komputera. W kilkuletnich komputerach może występować objaw humorów peceta. Czyli przykładowo jednego dnia uruchamia się on, a drugiego już nie. W tym wypadku w 99% przypadków zużyty jest zasilacz (jego kondensatory) i należy go wymienić na nowy. 1% to problem związany z płytą główną.

  1. Komputer startuje, lecz system Windows nie uruchamia się.

Przyczyną tego typu problemów zazwyczaj jest uszkodzenie dysku twardego lub uszkodzenie systemu Windows. Dysk, może być stary i jego powierzchnia w wielu miejscach może być uszkodzona. Powodować to będzie samoczynne „znikanie” systemu Windows z dysku. Ale również na sprawnym i nowym komputerze system Windows po prostu może „paść”. Windows lubi mieć swoje humory – ale o tym większość użytkowników zwykle wie.

Jeżeli, nie zmienialiśmy ustawień dysków w BIOS. I na ekranie naszego komputera wyświetla się poniższy komunikat, będziemy musieli zainstalować na nowo system Windows. Jest jeszcze szansa, że uda nam się uruchomić starą kopię Windows dzięki naprawieniu sektora startowego dysku i systemu za pomocą poleceń fixmbr i fixboot z konsoli naprawy uruchamianej z płyty CD z instalacją Windows.  Jednak nie daje to 100% pewności, że nie są uszkodzone jeszcze inne pliki systemowe.

Obraz

Innego rozwiązania tej usterki niema.

  1. Komputer samoczynnie restartuje się.

Przyczyn samoczynnych restartów komputera może być kilka, między innymi są to:

  1. Uszkodzony zasilacz.
  1. Uszkodzona płyta główna
  1. Wadliwa pamięć RAM
  1. Zbyt wysoka temperatura procesora.

To czy przyczyną restartów jest zasilacz i jego słabe napięcia sprawdzimy za pomocą programu Everest. Polecam jednocześnie artykuł „Wybór zasilacza dla naszego Peceta!”, w którym przeczytacie o właściwych napięciach. Jednak zwykle warto jest, dokonywać pomiaru miernikiem elektronicznym, gdy restarty są jeszcze przed uruchomieniem się systemu Windows. Warto również pożyczyć na próbę zasilacz od kolegi czy koleżanki.

Obraz

Pamięci RAM są jednym z bardziej kłopotliwych podzespołów PC. Potrafią działać sprawnie w jednym komputerze, a na drugim będą powodować wiele problemów. Wadliwa lub niekompatybilna pamięć może powodować zawieszanie się komputera lub jego restarty. Na szczęście jest wiele programów, które potrafią przetestować naszą pamięć i stabilność komputera. Zwykle wyświetlają one stosowne komunikaty o błędach lub powodują po kilku minutach testów restart komputera. Popularnym programem do sprawdzenia pamięci jest MemTest.

Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)