Chcesz, by Twój mózg lepiej pracował? Czytaj. To naprawdę działa!

Czy czytanie książek zapewnia nam – poza niewątpliwą przyjemnością – jakieś konkretne korzyści? Okazuje się, że powszechna opinia o pozytywnym wpływie lektur nie jest jedynie wymysłem nauczycieli.

Czytanie aktywizuje nasze mózgi

Czytanie aktywizuje nasze mózgi

Znacie Roberta Harrisa? To brytyjski pisarz i dziennikarz. Jest współtwórcą m.in. scenariusza do filmu „Ghost Writer” Romana Polanskiego i autorem bestsellerowej powieści „Vaterland”, gdzie przedstawił wizję świata, w którym II wojna potoczyła się zupełnie inaczej.

Inną znaną powieścią Harrisa jest również powieść „Pompeja”, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. To właśnie ta książka stała się częścią interesującego eksperymentu.

Zespół neurobiologów z Emory University w Atlancie postanowił sprawdzić, jak czytanie książek wpływa na pracę mózgu. W tym celu polecił grupie ochotników, by każdego dnia czytali po 30 stron powieści Roberta Harrisa. Aktywność mózgu czytelników była następnie badana za pomocą rezonansu magnetycznego. Co się okazało?

Jak wykazały badania, lektura książki z wartką akcją zwiększała aktywność kory skroniowej w lewej półkuli mózgu. Jest to obszar odpowiedzialny za przetwarzanie i analizę znaczenia komunikatów językowych. Pobudzone były również obszary płata ciemieniowego, odpowiedzialnego za koordynację ruchową i przetwarzanie bodźców dotykowych.

Zdaniem badaczy czytanie spowodowało, że mózg potraktował docierające do niego opisy wydarzeń jako rodzaj symulatora, przetwarzając dane w taki sposób, jakby dotyczyły nie bohatera literackiego, ale czytelnika, śledzącego jego przygody.

Co więcej, zwiększona aktywność mózgu występowała nie tylko bezpośrednio po lekturze, ale również do pięciu dni po zakończonej lekturze.

Jakie praktyczne korzyści oznacza dla nas zwiększona aktywność tych obszarów mózgu? Badacze wskazują na lepsze funkcjonowanie w sytuacjach społecznych, łatwiejsze odgadywanie intencji innych ludzi i większą empatię, co wydaje się przeczyć stereotypowi wyobcowanego i antyspołecznego mola książkowego.

Zobacz również: Cyfrowe dzieciaki odc. 1: Jak dzieci widzą technologie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? 10 skandali z historycznymi postaciami w tle. Hitler, Gandhi i Marcin Luter Podsumowanie roku? Lepiej zobaczcie podsumowanie WSZYSTKIEGO. Tak, przyszłości też Polski wynalazek pomoże walczyć z rakiem! Akcelerator Coline to medyczna rewolucja Sukces polskich naukowców. Pierwszy polski silnik plazmowy już działa! Czytelnicy Gadżetomanii wybierają. Najważniejsze odkrycia naukowe 2013 roku Wódka nośnikiem informacji! Kod binarny przesłany w chmurze alkoholu Słońce, jakiego nie znamy. Zobaczcie, jak piękna jest nasza gwiazda! Algorytm zmieni zdjęcia tak, by zostały zapamiętane. Każdy może być celebrytą? Po co Chińczycy lądują na Księżycu i dlaczego Google też się tam wybiera? Przerażająca symulacja pandemii. Jak szybko zaraza rozprzestrzenia się po całej planecie? Skąd się wzięła grawitacja? Gigantyczne podziemne miasto. Niezwykły eksperyment ujawnia rozmiary niepozornego mrowiska Święty Mikołaj to tak naprawdę jedzący grzybki szaman. No albo wytwór halucynacji Z kim uprawiali seks nasi przodkowie? Dawna Ziemia jak świat z "Władcy Pierścieni"! Genetyka postawiona na głowie. Czy można odziedziczyć strach? Owady uratują ludzkie życie. Pszczoły wykrywają raka! Kiedy pierwszy raz użyto terminu "ludologia" ? Przesyłka od ludzkości, czyli krótka historia kapsuł czasu Lem w Kosmosie. Czym jest i jak działa pierwszy polski satelita naukowy? Już za 10 lat wydrukujemy działające serce? Ig Noble 2013. Leczenie amputowanych penisów i aresztowanie jednorękiego za klaskanie Wampir – słowiańska specjalność? Od Zakonu Smoka do Drakuli Superbakteria odporna na antybiotyki. Czeka nas zagłada?