5 darmowych programów do nagrywania screencastów

5 darmowych programów do nagrywania screencastów
Paweł Cebula

08.03.2010 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Internecie furorę robią serwisy o charakterze poradnikowym, w których użytkownicy za pośrednictwem kilkuminutowych nagrań wideo pokazują nam, jak sprytnie coś zrobić. Taka forma przekazu jest niejednokrotnie bardziej zrozumiała dla użytkownika niż tradycyjne screenshoty z opisami. Przy użyciu jakich programów możemy nagrać takie sekwencje wideo?

W Internecie furorę robią serwisy o charakterze poradnikowym, w których użytkownicy za pośrednictwem kilkuminutowych nagrań wideo pokazują nam, jak sprytnie coś zrobić. Taka forma przekazu jest niejednokrotnie bardziej zrozumiała dla użytkownika niż tradycyjne screenshoty z opisami. Przy użyciu jakich programów możemy nagrać takie sekwencje wideo?

VideoJug, 5min.com, czy polscy spryciarze.pl to najlepsze przykłady serwisów zawierających spore kolekcje wideo-poradników. Do ich stworzenia poza pomysłem i odpowiednią wiedzą potrzeba również narzędzi, które umożliwią nam nagranie wideo prezentującego kolejne czynności, jakie wykonujemy.

Możliwość nagrania screencastu może przydać się nie tylko, gdy chcemy podzielić się swoją wiedzą, ale mamy jakiś problem związany z niepoprawnym funkcjonowaniem aplikacji, czy samego systemu operacyjnego. Po nagraniu takiego klipu możemy go umieścić w dowolnym serwisie wideo, a następnie poprosić kogoś o pomoc. Dzięki uchwyceniu problemu w ten sposób, postawienie ewentualnej diagnozy może być prostsze i bardziej precyzyjne.

  • Jing(http://jingproject.com)photo position=\inside\88030/photoJednym z darmowych programów, które umożliwiają proste nagrywanie sekwencji wideo z udziałem naszego pulpitu jest Jing. Z tej aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów Windows, jak i posiadacze Maków. Darmowa wersja Jinga pozwala na nagrywanie plików wideo, które maksymalnie trwają do 5 minut.photo position=\inside\88031/photoPo zakończeniu procesu nagrywania, plik jest automatycznie zapisywany na serwerze, dzięki czemu po kilku minutach możemy przesłać komuś link prowadzący bezpośrednio do filmu. Przewagą wersji płatnej (niecałe 15$) jest możliwość zapisu plików w formacie MP4 / SWF bezpośrednio na dysku twardym.Interfejs aplikacji nie należy do zbyt rozbudowanych. Ilość opcji jest w ograniczona do minimum, przez co bardziej wymagające osoby mogą nie być do końca zadowolone z tego, co oferuje im Jing.
  • CamStudio 2(http://camstudio.org/)photo position=\inside\88032/photoUżytkownicy Windows mają możliwość skorzystania z CamStudio. Jest to darmowa aplikacja, rozwijana na zasadach OpenSource(http://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarte_Oprogramowanie). Bardzo często wybierany przez użytkowników ze względu na prostotę i fakt, że nie trzeba za niego płacić, co dla wielu osób jest jednym z decydujących czynników przy okazji wyboru oprogramowania.photo position=\inside\88033/photoCo potrafi CamStudio? Oczywiście nagrywać sekwencje wideo - w zależności od naszych potrzeb, nagrany może zostać cały ekran lub też tylko jego wybrany fragment (np. okno jakiejś omawianej aplikacji). Jeżeli mamy taką potrzebę, to możemy dodatkowo dorzucić notatki tekstowe, które pomogą w lepszym zrozumieniu prezentowanego obrazu.Nagrania mogą być zapisywane na naszym dysku - w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika do wyboru są dwa formaty - AVI i SWF.
  • ScreenToaster(http://screentoaster.com)photo position=\inside\88034/photoTym razem mamy do czynienia z aplikacją webową, która pozwala na zapis plików wideo bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na naszych dyskach. Usługa jest darmowa, a do rozpoczęcia korzystania z jej możliwości nie trzeba nawet zakładać konta - jeżeli jednak zdecydujemy się na rejestrację, to nie zajmie nam ona więcej niż kilkadziesiąt sekund.photo position=\inside\88035/photoZ usługi tej mogą korzystać wszyscy użytkownicy systemów Windows, Mac OS X i Linux, którzy posiadają zainstalowaną Javę. Po wejściu na stronę ScreenToastera klikamy Start Recording - po chwili powinny załadować się wszystkie niezbędne elementy, a my będziemy mogli zdecydować, czy przy nagraniu ma być uwzględniany cały ekran, dźwięk oraz obrazu z kamerki.Po ustawieniu różnych opcji wciskamy skrót klawiszowy Alt + S, który rozpoczyna proces nagrywania. Po zakończeniu prezentacji możemy dodać napisy lub dźwięk - jeżeli np. zapomnieliśmy o włączeniu odpowiedniej opcji. Plik wideo możemy zapisać w formacie MOV lub SWF. Posiadacze konta w serwisie YouTube mogą również automatycznie go wrzucić.
  • Screenr(http://screenr.com)photo position=\inside\88036/photoJest to usługa bardzo podobna do ScreenToaster. Możliwości Screenr opisywałem szerzej tutaj(http://lajfmajster.pl/2010/01/16/jak-zrobic-screencast'). Co przemawia na korzyść tej usługi? Na pewno fakt, że nie z jej możliwości można korzystać bezpośrednio przy użyciu przeglądarki internetowej - nie musimy instalować żadnego zbędnego oprogramowania, które używamy raz na kilka miesięcy.photo position=\inside\88037/photoOd strony funkcjonalnej jest bardzo podobnie. Mamy możliwość wyboru obszarów, które zostaną uwzględnione w trakcie zapisu wideo. Podobnie jak w ScreenToaster możliwy jest zapis ścieżki audio, która służy jako komentarz. Screenr pozwala na zapis sekwencji wideo na dysku lub publikację ich w serwisie YouTube.Minusem Screenra dla niektórych osób może być fakt, że trzeba posiadać zarejestrowane konto w serwisie Twitter, który w Polsce nie należy do zbyt popularnych serwisów. Założenie konta zajmuje jednak tylko chwilę, a naprawdę warto.
  • QuickTime Playerphoto position=\inside\88038/photoTym razem coś z myślą o wszystkich użytkowników systemu Mac OS X Snow Leopard. Jedną z nowości, jakie pojawiły się w tym systemie jest QuickTime Player z funkcją nagrywania screencastów. QuickTime Player zdecydowanie nie przytłacza ogromem funkcji - użytkownik może zdecydować, jaka będzie rozdzielczość i jakość nagrania, a następnie zapisać je na dysku bądź też wysłać do Internetu (YouTube lub MobileMe).photo position=\inside\88039/photoOprócz obrazu zapisywany jest również dźwięk, który może być wykorzystywany jako komentarz do prezentowanego ujęcia. Sporym plusem na pewno jest to, że użytkownicy Snow Leoparda nie muszą instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, bo wszystko mają już \w pakiecie. Problem pojawia się w sytuacji, gdy potrzebujemy większych możliwości.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)