5 kroków, aby chronić swoją prywatność na FaceBooku

5 kroków, aby chronić swoją prywatność na FaceBooku

prywatnosc
prywatnosc
Paweł Cebula
17.09.2009 16:00

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęcamy serwisowi FaceBook, ale dzieje się tak nie bez powodu - w końcu jest to największy na świecie serwis społecznościowy, do którego stopniowo przekonują się również Polacy. FaceBook jak większość serwisów społecznościowych, pozwala na kontrolowanie prywatności i ochronę naszych danych.

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęcamy serwisowi FaceBook, ale dzieje się tak nie bez powodu - w końcu jest to największy na świecie serwis społecznościowy, do którego stopniowo przekonują się również Polacy. FaceBook jak większość serwisów społecznościowych, pozwala na kontrolowanie prywatności i ochronę naszych danych.

Przy korzystaniu z różnych serwisów społecznościowych należy pamiętać, że dostęp do nich ma praktycznie każdy internauta. FaceBook pozwala na zamieszczanie informacji takich jak numer telefonu, czy adres, ale musimy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć dostęp do tych danych. Jak to zrobić?

Stwórz listy znajomych

To zdecydowanie pierwsza rzecz, jaką powinien zrobić ktoś, komu zależy na jego bezpieczeństwie i zachowaniu prywatności. Mamy możliwość stworzenia dowolnej liczby list naszych znajomych, przypisując ich do odpowiednich kategorii np.: praca, uczelnia, przyjaciele, rodzina. Najczęściej jednak, na samym początku korzystania z FaceBooka mało kto myśli o tej funkcji.

Z czasem, gdy liczba naszych znajomych osiągnie sporą liczbę, zdajemy sobie sprawę, że doskonale sprawdziłaby się tutaj funkcja list znajomych. Czas, jaki będziemy musieli poświęcić na odpowiednie zorganizowanie list, zależy od tego, jak wielu posiadamy znajomych.

Aby stworzyć listę (bądź też listy) kliknij przycisk "Znajomi" znajdujący się na górze, a następnie z lewej strony z kategorii "Lists" znowu kliknij "Znajomi" - po przeładowaniu strony otrzymasz możliwość tworzenia, edytowania i usuwania list, a także przypisywania do nich odpowiednich osób.

Określ poziomy dostępu do profilu

profil
profil

FaceBook w dziedzinie ochrony prywatności radzi sobie naprawdę nieźle. Możliwe jest całkiem precyzyjne określenie poziomu prywatności dla wielu informacji, jakie zamieszczamy w naszym profilu. Aby dostać się do tych ustawień, w górnej części strony najedź kursorem na "Ustawienia" i z listy wybierz "Ustawienia prywatności", a następnie "Profil".

Teraz w zależności od naszych indywidualnych upodobań ustawiamy, kto będzie mógł zobaczyć które informacje. Preferencje uwzględniają praktycznie każdy element, przez jaki mogą przepływać nasze informacje - są to więc: informacje w profilu, statusy i linki, zdjęcia, filmy, dane o wykształceniu, czy naszej aktualnej pracy.

Ustal, kto może zobaczyć Twoje "namiary"

kontakt
kontakt

Jeżeli powyższe ustawienia dotyczące profilu to dla kogoś zbyt mało, to na górze widoczna jest jeszcze jedna zakładka - "informacje kontaktowe". Po przejściu na ten element, możliwa jest określenie ustawień dotyczących naszych danych kontaktowych, takich jak: telefony, adresy, strony internetowe, e-maile, czy ID naszych komunikatorów.

Istnieje również możliwość sprecyzowania, kto z użytkowników FaceBooka nie będzie miał dostępu do naszych danych kontaktowych - wystarczy podać imię, nazwisko lub wskazać odpowiednią listę (np. grupa "praca" nie widzi naszego prywatnego numeru telefonu komórkowego).

Zdecyduj, kto będzie mógł znaleźć Cię dzięki wyszukiwarce Facebooka

szukaj
szukaj

Jest to bardzo często pomijana opcja. O tym, jak bardzo może być pomocna, łatwo przekonamy się, gdy mamy dość ciągłego otrzymywania zaproszeń do znajomości od osób, z którymi po prostu nie chcemy utrzymywać kontaktu - nawet za pośrednictwem serwisu społecznościowego.

Aby określić, jakiego rodzaju rzeczy będą mogły być wyszukiwane, ponownie klikamy w Ustawienia -> Ustawienia prywatności -> Szukaj. Na tej stronie określimy, jakie warunki muszą być spełnione, abyśmy mogli być znalezieni za pośrednictwem wyszukiwarki.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na możliwość określenia, jakiego rodzaju informacje będą widoczne, gdy nasz potencjalny znajomy trafi na stronę naszego profilu.

Zwróć uwagę, jakimi informacjami się dzielisz, gdy korzystasz z aplikacji

aplikacje
aplikacje

Facebookowe aplikacje są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego serwisu. Bardzo często znajomi wciągają nas do różnego rodzaju gier, zabaw, quizów i w sumie nie ma się czemu dziwić. Na pewno w trakcie akceptacji danej aplikacji zwróciłeś (lub zwróciłaś) uwagę na to, że prosi ona o "zezwolenie dostępu".

Często jednak użytkownicy zapominają o tym, że przy okazji działania aplikacji udostępniane są nasze dane, które akurat są wymagane do poprawnego działania. Ustawienia tego elementu FaceBooka są dostępne po przejściu do Ustawienia -> Ustawienia prywatności -> Aplikacje, a następnie klikamy w zakładkę "Ustawienia".

Teraz mamy możliwość precyzyjnego określenia, jakie informacje mogą być użyte do działania aplikacji, a jakie nie - wystarczy zaznaczyć konkretne pozycje lub je odznaczyć.

Źródło: ReadWriteWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)