5 menedżerów listy uruchamianych aplikacji w trakcie startu Windows

Windows XP - Start
Windows XP - Start
Paweł Cebula

15.12.2009 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla wielu osób zagadką do dzisiaj jest to, dlaczego ich system z każdym kolejnym dniem uruchamia się coraz wolniej, wykonanie różnych czynności zabiera coraz więcej czasu. Powodów może być wiele, ale zdecydowanie najczęstszym jest nadmierna ilość zainstalowanego oprogramowania, które jest uruchamiane razem z systemem operacyjnym.

Dla wielu osób zagadką do dzisiaj jest to, dlaczego ich system z każdym kolejnym dniem uruchamia się coraz wolniej, wykonanie różnych czynności zabiera coraz więcej czasu. Powodów może być wiele, ale zdecydowanie najczęstszym jest nadmierna ilość zainstalowanego oprogramowania, które jest uruchamiane razem z systemem operacyjnym.

W błędzie są osoby, które uważają, że kolejna zainstalowana aplikacja przyczyni się co najwyżej do zabrania kilkudziesięciu lub kilkuset megabajtów wolnego miejsca na dysku twardym. W trakcie procesu instalacji programu kopiowane są nowe pliki, rejestrowane są różne informacje niezbędne do poprawnego działania, a w wielu przypadkach są ustawiane tak, aby startować razem z systemem operacyjnym.

Spowolnienie pracy i wydłużenie czasu uruchamiania Windowsa staje się coraz bardziej wyraźne a przez to irytujące. Użytkownik szukający po omacku rozwiązania próbuje np. odinstalować część aplikacji - to też nie zawsze skutkuje. Dlaczego? Deinstalatory pozostawiają część plików i ustawień - w tym te, odpowiadające za automatyczny start. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której system próbuje wywołać jakąś aplikację, której już nie ma w systemie - to też zabiera sporo czasu.

Oczywiście zdajecie sobie sprawę z tego, że reinstalacja systemu to zdecydowanie najgłupsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Znacznie szybszą i wygodniejszą metodą jest po prostu usunięcie wszystkich zbędnych wpisów odpowiadających za uruchomienie konkretnych programów razem z systemem. Jak to zrobić? Najlepiej przy użyciu specjalnych aplikacji.

  • Startup Control Panel(http://www.mlin.net/StartupCPL.shtml)photo position=\inside\93745/photoInterfejs tej aplikacji w bardzo dużym stopniu przypomina systemowy menedżer zadań. Umożliwia on jednak prosty dostęp do wielu opcji, dzięki czemu będziemy mogli wyłączyć lub po prostu usunąć wpisy odpowiadające za start aplikacji w trakcie uruchamiania systemu operacyjnego Windows.Usunąć (lub zdezaktywować) możemy zarówno wpisy rejestru, jak i obiekty umieszczone w tzw. Autostarcie. Możliwości jest naprawdę wiele, ale interfejs jest tak skonstruowany, że nawet mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć problemów z jego obsługą. Jeżeli w trakcie korzystania z aplikacji coś poszło nie tak, to nie ma obawy - program tworzy kopie zapasowe, które w razie potrzeby można wykorzystać.
  • CCleaner(http://www.ccleaner.com/)photo position=\inside\91286/photoKlasyka gatunku - jedna z najczęściej wybieranych aplikacji przez użytkowników, którym zależy na usunięciu zbędnych plików, wpisów i innych śmieci z systemu. Mamy możliwość nie tylko wyrzuceniu zbędnych programów, ale także wpisów w rejestrze, dzięki czemu system może zacząć uruchamiać się szybciej.
  • MSConfigphoto position=\inside\93746/photoTym razem kolej na natywne narzędzie w systemie Windows. MSConfig - czyli inaczej Narzędzie konfiguracji systemu - pozwala na bardzo podstawową konfigurację elementów, jakie są uruchamiane w trakcie ładowania systemu operacyjnego. Użytkownik może wyłączyć nie tylko aplikacje, ale także zbędne usługi - tutaj jednak zalecam wzmożoną ostrożność.W przypadku MSConfig sytuacja jest całkowicie odwrotna niż w CCleaner - tutaj nie możemy usunąć wpisów, ale za to bez problemu je wyłączymy. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie - szczególnie, gdy nie mamy stuprocentowej pewności, że wyłączenie konkretnego elementu będzie tym, czego oczekujemy.Aby uruchomić MSConfig klikamy Start - Uruchom i wpisujemy msconfig.
  • AutoRuns(http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx)photo position=\inside\93747/photoBardzo mała i lekka aplikacje. Nie oznacza to jednak, że jej możliwości są bardzo ograniczone - wręcz przeciwnie. Po uruchomieniu naszym oczom ukazuje się okno zawierające kilkanaście różnych zakładek, które pozwalają na edycje bardzo wielu aspektów związanych z uruchamianiem programów.Jeżeli czujesz się dość mocno zagubiony w natłoku różnych opcji, to najdokładniej powinieneś przyjrzeć się zakładce \Logon\ - właściwie tutaj znajdziesz wszystko, co może Cię zainteresować. Tak czy inaczej, zalecam ostrożność i zdecydowanie kiepskim rozwiązaniem jest wyłączanie wszystkiego po kolei, bo możemy przez przypadek wyłączyć Explorera, a tego zdecydowanie nie chcemy.
  • RegCleaner(http://www.worldstart.com/weekly-download/archives/reg-cleaner4.3.htm)photo position=\inside\93748/photoWiele lat temu, gdy jeszcze byłem stałym użytkownikiem systemu Windows rozglądałem się za jakąś aplikacją, która pozwalałaby na sprawne i wygodne zarządzanie rejestrem wpisów. Jeden znajomy polecił mi właśnie tę aplikację i muszę przyznać, że pomimo upływu czasu nadal sprawuje się doskonale, spełniając wszystkie moje - i nie tylko - wymagania.Program ten pozwala na usuwanie wpisów rejestru zainstalowanych programów, odinstalowywanie ich, ale co najważniejsze - zarządzanie listą uruchamianych aplikacji. Program w trakcie wprowadzania każdej zmiany zapisuje kopię zapasową aktualnych ustawień, więc w razie, gdyby coś poszło nie tak - mamy możliwość odzyskania ustawień.

Źródło: LifeHacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)