TOP 5 serwisów z mapami online

Strona głównaTOP 5 serwisów z mapami online
24.02.2010 16:00
TOP 5 serwisów z mapami online
Paweł Cebula
Paweł Cebula

Serwisy pozwalające na możliwość przeglądania map online cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Internautów. Prawda jest jednak taka, że użytkowników przyciągają przede wszystkim bardzo dokładne zdjęcia satelitarne z niemal każdego zakątka świata, a także widok z poziomu ulicy.

Serwisy pozwalające na możliwość przeglądania map online cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Internautów. Prawda jest jednak taka, że użytkowników przyciągają przede wszystkim bardzo dokładne zdjęcia satelitarne z niemal każdego zakątka świata, a także widok z poziomu ulicy.

  • Google Maps(http://maps.gogole.pl)photo position=\inside\88819/photoWłaściwie ciężko znaleźć kogokolwiek, kto nie korzystał lub nie słyszał nigdy o tej usłudze. Dlaczego jest najlepsza? Część z Was pewnie uważa, że dzięki temu, iż jest to usługa tworzona i rozwijana przez Google. Właściwie trudno się nie zgodzić z taką opinią, bo to właśnie koncern z Mountain View wdraża kolejne usługi, które później są kopiowane przez konkurencję.Mieszkańcy mniejszych państw i miasteczek narzekają na to, że jakość zdjęć satelitarnych w niektórych regionach pozostawia wiele do życzenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to globalna usługa, która obejmuje praktycznie każdy zakątek świata, co znacząco wydłuża proces wykonania zdjęć satelitarnych w bardzo wysokiej jakości.Tak czy inaczej, w Polsce większość miast powyżej 50 tys. mieszkańców jest bardzo dokładnie \zindeksowana\
  • pozwalając na wykonywanie bardzo dużych zbliżeń, czy uzyskanie informacji na temat tego, co znajduje się w danym miejscu.photo position=\inside\88820/photoGoogle nieustannie pracuje nad rozwojem Street View - a więc funkcji, która pozwala na przemieszczanie się po ulicach największych miast na świecie, zupełnie tak, jakbyśmy byli na miejscu. Użytkownik może dowolnie zmieniać tryb widoku, dzięki zdjęciom sferycznym (wykonanym z jedno punku przy użyciu kilku różnych aparatów).photo position=\inside\88821/photoSwoją drogą - Google idąc śladem Gmaila udostępniło *\laboratorium* z różnymi eksperymentalnymi funkcjami, które dotychczas nie były dostępne w normalnej wersji map. Użytkownik może je dowolnie włączać i wyłączać w zależności od tego, czy uważa daną opcję za potrzebną, czy nie.
  • Yahoo! Maps(http://maps.yahoo.com)photo position=\inside\88822/photoYahoo oczywiście nie mogło być gorsze od Google i również stworzyło swoją usługę, która pozwala na przeglądanie map w trybie \klasycznym\ i oczywiście zdjęć satelitarnych. Po chwili używania tej mapy daje się odczuć, że Yahoo zrobiło ją całkowicie bez przekonania - tylko dla zasady.Jakość zdjęć satelitarnych jest nieco gorsza niż w przypadku Map Google. Lista dostępnych funkcji ogranicza się właściwie do znajdywania połączeń z punktu \A\ do \B\
  • czy wyszukiwania punktów takich jak restauracje i hotele w danej lokalizacji. Dodatkowo na terenie Stanów Zjednoczonych dostępna jest funkcja *\Live Traffic*, która pozwala na zorientowanie się w sytuacji, jaka ma miejsce na drogach.
  • Bing Maps(http://www.bing.com/maps/)photo position=\inside\88823/photoBing(http://bing.com) - jak zapewne wiecie - to przede wszystkim wyszukiwarka internetowa, której właścicielem jest Microsoft. Dostępna jest również usługa map, która wypada znacznie lepiej niż ta oferowana przez Yahoo. Przede wszystkim jest ona znacznie bardziej funkcjonalna.Interfejs usługi jet właściwie typowy, ale mimo to znacznie przyjemniej korzysta się z niego niż z Map Yahoo. Bez najmniejszych problemów rozpoznawane są polskie znaki diakrytyczne, co kiedyś było pewnym problemem. Mapy Bing umożliwiają oczywiście tworzenie połączeń między dwoma punktami (według wskazanych kryteriów). Zdjęcia satelitarne są całkiem dokładne i umożliwiają rozpoznawanie pojedynczych obiektów znajdujących się na ziemi.Jednym z trybów wyświetlania mapy jest widok *\z lotu ptaka*, który charakteryzuję się bardzo wysoką jakością obrazu za sprawą wykonania ich przy użyciu samolotu. Liczba miast objętych tą funkcją jest jednak dość ograniczona.
  • Norc(http://norc.pl)photo position=\inside\88824/photoNorc jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które uwielbiają poruszanie się po miastach w trybie widoku ulic. To właśnie ta niewielka rumuńska firma jako pierwsza pozwoliła Polakom na korzystanie z tej funkcji obejmując swoim \zasięgiem\ Warszawę, Kraków, Poznań i Wrocław. Z obserwacji niektórych osób wynika, że wkrótce lista zostanie jeszcze bardziej rozszerzona.Zdjęcia wykonane na potrzeby tej usługi są naprawdę świetnej jakości i pozwalają na wykonywanie bardzo dużych zbliżeń, dzięki czemu możliwe jest odczytywanie nawet nazw ulic z tabliczek informacyjnych. Cztery wymienione miasta pokryte zostały zdjęciami w znacznej części. Ewidentnie widać, że nie trzeba mieć gigantycznego zaplecza jak Google, aby zrobić coś sprawnie i dobrze.Do poruszania się między Krakowem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem wykorzystane zostały Mapy Google, które stanowią podstawę obrazowania zasięgu \Norc. Funkcjonalność usługi Google została jednak ograniczona do niezbędnego minimum.
  • Zumi(http://zumi.pl)photo position=\inside\88825/photoTen serwis większość z Was kojarzy zapewne jako lokalizator, który umożliwia odnalezienie różnych ulic, miejsc, instytucji, czy firm. Skojarzenie jak najbardziej poprawne, ale Zumi zasługuje na uwagę także z wielu innych powodów. Przede wszystkim - doskonałej jakości zdjęć satelitarnych i tych wykonywanych przy użyciu samolotów. W efekcie, na terenie największych miast możliwe jest odróżnienie np. marek samochodów.photo position=\inside\88826/photoKolejna sprawa to funkcja \Ulica 360*, która jest niczym innym, jak odpowiednikiem \Street View. Ilość ulic, które zostały uwzględnione w trakcie procesu robienia zdjęć jest nieco mniejsza niż w przypadku Norc, ale jest ona stale rozbudowywana. Ciężko przyczepić się do jakości zdjęć, w niektórych wypadkach są one jednak *lepiej \sklejone* niż ma to miejsce w Norc.Zumi to absolutny lider pod względem jakości. Tak naprawdę to nie ma on godnego konkurenta pod warunkiem, że użytkownik porusza się wyłącznie po mapach dotyczących Polski.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)