5 serwisów z wyjątkowymi tapetami

5 serwisów z wyjątkowymi tapetami05.01.2010 16:00
tapety
tapety
Paweł Cebula

Jednym z bardzo istotnych elementów w trakcie dostosowywania wyglądu systemu operacyjnego do naszych potrzeb jest wybór odpowiedniej tapety. Gdzie szukać naprawdę wyjątkowych i pięknych obrazów, które będą gościć na naszych pulpitach i biurkach?

Jednym z bardzo istotnych elementów w trakcie dostosowywania wyglądu systemu operacyjnego do naszych potrzeb jest wybór odpowiedniej tapety. Gdzie szukać naprawdę wyjątkowych i pięknych obrazów, które będą gościć na naszych pulpitach i biurkach?

W sieci funkcjonuje ogromna ilość serwisów, które oferują możliwość pobrania różnych tapet spełniających nie tylko wymagania techniczne (rozdzielczość ekranu), ale także nasze osobiste preferencje. Wybór jest naprawdę duży, a w takiej sytuacji najpoważniejszym problemem staje się odnalezienie tych kilku wyjątkowych i wyróżniających się na tle innych.

Chciałbym zaprezentować Wam moją osobistą listę serwisów, które nie idą na ilość, ale na jakość, a w końcu to jest najważniejsze. Jestem przekonany, że nawet osoby o bardzo wysublimowanym guście znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

397377845540110496

Największą sławę National Geographic zawdzięcza przede wszystkim swoim fotografiom, które prezentują niesamowite widoki, zwierzęta, czy obiekty. Mało kto wie, że na oficjalnej stronie NG znajdziemy specjalną sekcję, która pozwala nam na pobranie fotografii w odpowiedniej rozdzielczości, dzięki czemu możemy bez problemu wykorzystać ją jako tapetę.

Serwis oferuje zdjęcia podzielone na 10 różnych kategorii, w której znajdziemy zaledwie kilkanaście tapet. Sami szybko się przekonacie, że ta niewielka kolekcja i tak jest niesamowita, a największym problemem będzie podjęcie decyzji, która z grafik będzie miała pierwszeństwo w znalezieniu się na naszym pulpicie.

397377845540372640

Zdecydowanie nie jest to typowy serwis, gdzie możemy znaleźć tapetę dla naszego systemu operacyjnego. Mimo to, korzystając z wyszukiwarki możemy wyłowić wyjątkowe i niepowtarzalne zdjęcia, których autorami są osoby wchodzące w skład społeczności Flickr.

Poszukiwania na pewno warto zacząć od sprecyzowania jakiegoś słowa (tag), które będzie jednocześnie stanowić opis zawartości fotografii. Później pozostanie nam tylko przejrzenie kolejnych stron i zdjęć, starannie wybierając coś, co nas zadowoli. Większość zdjęć dostępna jest w dużych rozdzielczościach, co ułatwi dostosowanie ich do naszego ekranu - w razie potrzeby możemy je przyciąć.

Innym sposobem, dzięki któremu możemy trafić na ciekawe tapety, to przyjrzenie się grupom stworzonym na Flickr. Użytkownicy chętnie dzielą się tam swoimi efektami pracy lub też rzeczami, jakie znaleźli w Internecie. Dobre oko i niezły gust dają naprawdę sporą szansę na to, że znajdziemy kilka ładnych grafik.

397377845540700320

Na fali idei web 2.0 powstała ogromna ilość serwisów, których zawartość była tworzona przez samych użytkowników. To oni dzielą się swoimi znaleziskami lub pracą, poddając je jednocześnie pod ocenę reszty społeczności zgromadzonej wokół danego serwisu.

Tak też jest w przypadku SocWall. Użytkownicy zgromadzeni wokół tej strony mają możliwość klasyfikowania, oceniania poszczególnych tapet i tworzenia rankingów. Czynnik ten ma przyczynić się do tego, że osoby odwiedzające serwis będą mogły znacznie łatwiej trafić na grafiki, które wyróżniają się na tle pozostałych.

Zbiory uwzględniają zarówno tapety w standardowym formacie, jak i te przeznaczone dla osób korzystających z dwóch monitorów, czy ekranów szerokokątnych. SocWall ponadto oferuje możliwość ściągania gotowych paczek najlepszych tapet przy użyciu sieci BitTorrent.

397377845541028000

IntarfaceLift w porównaniu do National Geographic oferuje naprawdę pokaźny zbiór tapet - aktualnie znajduje się ich tam nieco ponad 2000 obrazów. Mimo to, zdecydowanie mamy tutaj do czynienia ze staranną selekcją elementów, które później będą dostępne do pobrania dla wszystkich użytkowników.

Zdjęcia wykonane są przez osoby, które albo w jakiś sposób są związane z fotografią, albo też po prostu mają bardzo "dobre oko", co daje naprawdę interesujące efekty. Tapety prezentują przede wszystkim krajobrazy i widoki z najróżniejszych zakątków świata (część zdjęć w opisach zawiera nawet dane współrzędne, dzięki czemu możemy zobaczyć, gdzie dany obiekt się znajduje w rzeczywistości).

W serwisie InterfaceLift znajdziemy również sporą ilość bardzo atrakcyjnych fotografii wykonanych w technice HDR, które wyglądają naprawdę efektownie na pulpicie.

397377845541355680

Tapety tworzone w technice HDR cieszą się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników. Wszystko za sprawą dużej rozpiętości tonów, a także intensywnym i dynamicznym barwom. My nie będziemy jednak wdawać się w zbędne szczegóły związane z tą techniką.

Niewielki, ale naprawdę dobry zbiór interesujących tapet HDR znaleźć można na stronie HDRWalls.com. Strona ta oferuje kilkaset fotografii przypisanych do kilku kategorii, m.in. transport, wnętrza, natura, widoki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)