5 świetnych strategicznych gier na iPhone’a

5 świetnych strategicznych gier na iPhone’a

Strategie na iPhone'a
Strategie na iPhone'a
Blomedia poleca
13.05.2010 09:30, aktualizacja: 15.01.2022 14:31

Gry strategiczne cieszą się dużą popularnością nad Wisłą. Kochamy je od samego początku, od kiedy pierwsze gry oparte na przesuwaniu żetonów po mapie zdominowały 8-bitowce. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzisiaj możesz w kieszeni spodni zmieścić całą Drugą Wojnę Światową. My wybraliśmy dla Was pięć pozycji w które warto zagrać na iPhonie.

Gry strategiczne cieszą się dużą popularnością nad Wisłą. Kochamy je od samego początku, od kiedy pierwsze gry oparte na przesuwaniu żetonów po mapie zdominowały 8-bitowce. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzisiaj możesz w kieszeni spodni zmieścić całą Drugą Wojnę Światową. My wybraliśmy dla Was pięć pozycji w które warto zagrać na iPhonie.

Sklep Apple’a obfituje w wiele ciekawych gier strategicznych, praktycznie każdy gatunek strategii jest w nim obecny: RTS’y, strategie ekonomiczne, turowe, trójwymiarowe, planszówki, do wyboru do koloru. Poniżej, znajdziecie naszym zdaniem pięć najlepszych przedstawicieli tego szlachetnego gatunku. Kolejność jest przypadkowa. W przypadku tych gier nie pokusilibyśmy się o wybór tej najlepszej.

Command & Conquer: Red Alert

Electronic Arts dobrze wie, że w App Store na znanych tytułach można nieźle zarobić. Stąd też w sklepie Apple’a pojawiła się konwersja Red Alerta. Command & Conquer to jedna z najlepszych serii strategii czasu rzeczywistego. Ideowo i graficznie, najbliżej jej do części trzeciej znanej z komputerów. Nie inaczej jest na iPhonie. Budujemy bazę, szkolimy jednostki i atakujemy pozycje wroga. Wszystko w pełnym 3D, okraszone niecodziennym dotykowym sterowaniem. Do dwunastu misji w głównej kampanii, gracze mogą dokupić mapy do trybu wieloosobowego oraz rozszerzenie Empire of the Rising Sun. Dla wielbicieli RTS’ów pozycja obowiązkowa.

Cena: 5,49 euro

Civilization Revolution

Civilization Revolution to kolejna odsłona bardzo popularnej strategii turowej. Wersja Revolution zadebiutowała już wcześniej na takich konsolach jak : Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii oraz DS. Wersja na iPhone’a jest bardzo podobna do tej z kieszonkowej konsolki Nintendo. Główny nacisk położony został na ukazanie rozwoju poszczególnych cywilizacji na przekroju następujących po sobie stuleci. Cywilizacja to bardzo rozbudowana gra, nie da się jej opisać w kilku słowach. Generalnie jednak gracz musi eksplorować mapę, zakładać nowe miasta i rozwijać swoją cywilizację. Tylko od Was zależy czy wybierzecie drogę ekonomiczną czy też militarną. Dzieło powstało pod nadzorem samego Sida Mayera i niechaj to będzie ostateczną rekomendacją dla Was.

Cena: 5,49 euro

Anno - The Harbor

Produkcja Ubioftu to kolejna odsłona popularnej serii strategii ekonomicznych. Chociaż w przypadku wersji na iPhone’a nie mamy do czynienia z tak rozbudowaną rozgrywką jak ta którą poznaliśmy na PC. Nie mniej jednak zabawa w rozbudowę XV wiecznego morskiego portu jest całkiem wciągająca. Gra jest dość dobrze rozbudowana. Do dyspozycji gracza oddano dwa tryby gry: Story (36 misji) oraz Endless (do upadłego) w których można odblokować 16 osiągnięć. Odpowiedni balans pomiędzy wydatkami a rozwojem jest konieczny do osiągnięcia tytułu sprytnego kupca.

Cena: 3,99 euro

The Settlers

Gameloft po raz kolejny udowadnia, że iPhone to bardzo dobra platform do gier. Jak bowiem inaczej nazwać sytuacje w której Settlersi pojawiają się na urządzeniu apple’a? Tak jak to w poprzednich wersjach bywało. Zaczynamy od wybudowania domku leśnika (sadzi drzewa) oraz drwala który owe drzewa ścina. Potem budujemy tartak, który drzewa przerabia na deski. Wspomniane drewno posłuży nam do zbudowania domku rybaka, myśliwego oraz kamieniarza. Mając te surowce możemy rozpocząć wydobycie w kopalniach węgla, rudy żelaza i złota naturalnie. Od tego już tylko krok do zbrojowni, baraków i coraz to większych budowli. Osada się rozrasta, mamy rzeźnika który ubija owieczki, są farmy, młyn oraz piekarz. W końcu budujemy ogromny statek i podbijamy sąsiednią wyspę. Pamiętając oczywiście o tym, aby najpierw wyposażyć nasze wojsko w najlepszą broń i zbroję. Lecą minuty, potem godziny. Ta gra jest diabelsko wciągająca. Ciężko jest się oderwać.

Cena: 3,99 euro

Age of Conquest: Europe

Age of Conquest: Europe przeznaczony jest stricte dla miłośników hardcorowych strategii. Nie jest to RTS lub ekonomiczna handlówka, a czysta strategia, opierającą się na statystykach i odrobinie szczęścia. Jeśli zagrywaliście się w Europa Universalis, to z pewnością pokochacie również Aevum Obscurum (pierwotna nazwa gry) na iPhone’a. Cała rozgrywka opiera się na bitwach, które zależą od liczby żołnierzy w naszej armii. Nie mamy wpływu na wynik potyczki. Wszystko odbywa się na zasadzie przeliczenia matematycznego z drobną ingerencją współczynnika losowego. Zasadniczo więc gameplay sprowadza się do produkcji jak największej ilości wojska i atakowaniu kolejnych prowincji. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Age of Conquest nie jest dla każdego. To typowa, siermiężna strategia dla zapaleńców. Nie ma pięknej grafiki, ani wciągającej fabuły. Jest za to czysty fun, płynący ze strategicznego myślenia.

Cena: 3,99 euro

Celowo w naszym zestawieniu pominąłem gry których główną areną działań jest II Wojna Światowa. Być może jeden z kolejnych naszych artykułów poświecony będzie tego typu grom właśnie. Mam nadzieje, że dzisiejszy wpis wprowadził Was w świat strategii na iPhonie. Warto samemu przeszukać App Store. Czai się tam naprawdę dużo fajnych tytułów.  Jeśli znacie jakieś inne tytuły godne polecenia, nie omieszkajcie poinformować nas o tym w komentarzu pod wpisem. Do przeczytania w kolejnej odsłonie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)