Netflix pożera coraz więcej ruchu internetowego w USA. BitTorrent już się nie liczy

W Polsce legalne VoD wciąż jeszcze nie jest czymś, co kochają masy, a tymczasem za oceanem rewolucja trwa. Użytkownicy Netfliksa generują już ponad 36% ruchu przy ściąganiu danych - więcej niż pół roku temu!

"Daredevil"

"Daredevil" (Netflix)

Co pół roku pojawiają się badania robione przez Sandvine dotyczące ruchu w Sieci w USA. O poprzednim pisaliśmy tutaj, dowodząc, że VoD to przyszłość, również w Polsce. Oczywiście nic u nas się od tego czasu nie zmieniło — ot, przymknięto kolejnych złodziei, oferujących klientom treści, do których nie mieli praw, w zamian zaczęły wyrastać kolejne takie serwisy. Legalne VoD to wciąż u nas nisza.

Tymczasem w USA Netflix jest odpowiedzialny za coraz więcej ruchu w Internecie. Z najnowszego badania Sandvine wynika, że użytkownicy popularnego serwisu z serialami i filmami online generują już 36,48% ruchu w Sieci przy ściąganiu danych i 6% przy wysyłaniu.

To oznacza, że Netfliksowi ciągle rośnie. Daleko w tyle jest YouTube (15,56%), a BitTorrent praktycznie się nie liczy (2,76%). Podobnie jak zwykłe strony internetowe (6%). Wzrosty zaczyna notować HBO (HBO GO i HBO Now odpowiadają razem za 4,1% ruchu), ale na razie to jeszcze nie jest konkurencja dla Netfliksa.

Oczywiście takie sukcesy serwisu streamingowego nie biorą się tylko stąd, że ma coraz więcej oryginalnych produkcji — jak w kwietniu "Daredevil", a za kilka dni "Sense8" Wachowskich. Netflix to przede wszystkim gigantyczna biblioteka filmów oraz seriali, tworzonych przez tradycyjną telewizję i pokazywanych w Sieci z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

To opóźnienie nie ma jednak znaczenia. Nie da się oglądać wszystkiego na bieżąco, więc Amerykanie nauczyli się oglądać seriale, z którymi są do tyłu, w formie maratonów. Słowo "netflix" stało się już czasownikiem, oznaczającym oglądanie czegoś na Netfliksie.

W Polsce wciąż możemy na takie dziwy patrzeć tylko z daleka. Z zapowiadanego wejścia Netfliksa w 2015 roku do naszego kraju na razie nic nie wyszło. O ile "House of Cards" da się u nas obejrzeć legalnie, "Daredevil" pozostaje rozrywką, do której wciąż nie mamy prawa. Jakbyśmy kompletnie się nie liczyli.

Zobacz również: Czy e-sport to sport

A to przecież bzdura. Szalona popularność nielegalnych serwisów VoD to najlepszy dowód na to, że chcemy oglądać seriale w Sieci. Nie tylko zresztą seriale, Polacy nie różnią się od reszty świata i tak samo uwielbiają wideo w Internecie. Z wielokrotnie przytaczanego raportu Cisco wynika, że globalnie treści wideo już teraz odpowiadają za 66% ruchu w Sieci, a w 2018 roku będzie to 79%.

W USA lwią część tego ruchu pożera Netflix. W Polsce ten kawałek tortu na razie należy do piratów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Najlepsze książki science fiction. Niezbędnik nie tylko dla wielbicieli gatunku 10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Pudełko od pizzy może być projektorem! Wystarczy smartfon i... pizza! Wirtualna rzeczywistość na prawdziwym torze. To mogłyby być świetne wyścigi Wierzbicka, Szwed, Bohosiewicz w polskiej wersji Until Dawn. Wolę “gwiazdeczki z telenoweli” niż oklepane nazwiska! 100 dni bez strachu. Jeśli się czegoś boisz, załóż wideobloga Zwycięstwo Andrzeja Dudy to wielka wygrana Internetu? Kiepski żart! Artysta sprzedaje cudze zdjęcia z Instagrama. Zarabia nawet 100 tys. dolarów na jednym! Film dnia. Rekord Guinnessa pobity! 300 metrów na latającej desce! Polacy robią grę o katastrofie rosyjskiego okrętu. Rosjanie na to: zróbmy grę o Katyniu! 18-letnia modelka z zespołem Downa wypromowała się na Facebooku i Instagramie Na kogo tak naprawdę głosują gracze? Dopasowujemy gry do politycznych poglądów! Czy PO może wygrać wybory Wiedźminem? Wygląda na to, że nie bardzo Spotify udostępnia wideo i nowe usługi. To VOD, na które czekamy! Kolejny awans Gadżetomanii w Megapanelu. Dziękujemy! Film dnia. Dzięki wirtualnej rzeczywistości można przenieść się do obrazu Van Gogha! Dla nich stare gry i sprzęty to muzyczna inspiracja. Zespoły, które zachwycą fanów technologii Nowe logo Zatoki Piratów to środkowy palec pokazany przemysłowi filmowemu