9 najlepszych apek na Google Cardboard. Co ciekawego oferują tanie gogle VR?

Dzięki tanim i prostym w obsłudze goglom wirtualna rzeczywistość stała się dostępna dla każdego. Od czego zacząć przygodę z VR? Poznajcie najciekawsze aplikacje, napisane zmyślą o Google Cardboard i ich niezliczonym klonach.

War of Words

Aplikacja, prezentująca jeden wiersz? Tak! Nawet, jeśli nie lubicie poezji, koniecznie wypróbujcie „War of Words”. Minimalistyczna w formie apka, raczy nas poezją w najlepszym wydaniu — zawieszony gdzieś pod niebem wiersz jest pretekstem do pokazania bezsensownego okrucieństwa wojny, śledzonego przez nas początkowo z perspektywy lecącego pocisku, a później oczu człowieka, który go przed ułamkiem sekundy wystrzelił. Małe arcydzieło! Czekam na więcej.
Pobierz z Google Play

Shadowgun VR

Kilka dni temu narzekałem na jakość treści, dostępnych dla tanich gogli VR. Shadowgun VR to chlubny wyjątek, a zarazem fascynujący pokaz technologii, łączący wysoką jakość grafiki z pełnym trójwymiarem i obsługą kontrolera Bluetooth. To jeden z tytułów, który rozpoczynając przygodę z Cardboardem po prostu trzeba zobaczyć. Niestety, jest jak dobry aperitif, po którym poproszono nas o opuszczenie stołu: rozbudza oczekiwania, ale nie oferuje niczego więcej.
Pobierz z Google Play

Chair in a Room

Lubicie serię „Piła”? Zanim zaczęła zjadać własny ogon, potrafiła całkiem skutecznie zatrzymać przed ekranem. I właśnie do jej klimatu nawiązuje gra Chair in a Room, w której znajdziemy się na środku pokoju, w mdłym świetle rozładowującej się latarki szukając jakiejś wskazówki czy podpowiedzi. VR sprawia, że łatwo jest nas nastraszyć. W przypadku Chair in a Room twórcy nie poszli jednak na łatwiznę i zaoferowali coś, co warto zobaczyć przynajmniej raz.
Pobierz z Google Play

Cmoar Roller Coaster VR

Gdy w kontekście VR słyszę słowo rollercoaster, mam ochotę sięgnąć po rewolwer. Nic dziwnego – w Sieci pełno jest produkcji tego typu, zabierających nas w liniową podróż przez mniej lub bardziej atrakcyjną okolicę, w czasie której, przynajmniej w teorii, mamy się rozglądać wokół i zachwycać. Na szczęście są chlubne wyjątki, do których należy Cmoar Roller Coaster VR – chyba najbardziej efektowna aplikacja tego typu, jaką obecnie możemy zobaczyć na Google Cardboard. Tylko czy aby na pewno warto wydać na nią ponad 18 złotych?
Pobierz z Google Play

Titans of Space

Dawno, dawno temu fascynowała mnie gra Frontier. Ten genialny, kosmiczny sandbox rzucał nas gdzieś w przestrzeń i dawał wolną rękę – można było wypełniać różne misje, wydobywać surowce, napadać na inne statki, handlować, albo po prostu polatać sobie po stacjach kosmicznych i różnych planetach, obserwując z oddali jak (przypominam, to gra z 1992 roku!) na każdej z nich przebiega cykl dobowy. Titans of Space w przyjemny sposób nawiązuje do tamtej wolności, zapraszając nas na wycieczkę po Kosmosie. Wirtualna rzeczywistość jest po prostu idealna dla takich aplikacji!
Pobierz z Google Play

Jack White: THIRD-D

Wszystkie moje narzekania na treści 3D, które przeczytaliście wcześniej i przeczytacie poniżej, nie dotyczą Jack White: THIRD-D. Jak dla mnie to nie nudne i banalne gry, ale właśnie takie perełki sprawiają, że 3D w kartonowym wydaniu naprawdę ma sens. Za – dosłownie – grosze możemy doświadczyć muzyki, jak jeszcze nigdy wcześniej. I choć jakość dźwięku nie rzuca na kolana, to ogólne wrażenie jest po prostu niesamowite. Życzę fanom innych wykonawców i zespołów, by już niebawem również mogli doświadczyć czegoś takiego.
Pobierz z Google Play

Insidious VR

Produkowane taśmowo horrory na Cardboard są zazwyczaj śmiertelnie nudne. Ot, schematyczny mrok, trochę niepokojących dźwięków i coś wyskakującego na nas z za pleców. W takim towarzystwie Insidious VR lśni jak najprawdziwszy brylant. Reklamująca trzecią część filmowej serii „Naznaczony” produkcja pozwala nam wziąć udział w krótkim seansie spirytystycznym. Warto go zobaczyć!
Pobierz z Google Play

VR Air Race virtual attraction

Tym razem coś utrzymanego w kreskówkowych klimatach. Niech was jednak nie zmyli rysunkowa oprawa — z VR Air Race virtual attraction wsiądziecie na karuzelę, za stery zabawkowego samolotu. Banał i nuda? Nic z tych rzeczy – wirtualna rzeczywistość pokazuje tu swoją moc i sprawia, że wasz błędnik poczuje się jak Andrzej Gołota podczas pojedynku z Mike’em Tysonem!
Pobierz z Google Play

Cmoar AR RPG

To już drugi w zestawieniu tytuł polskiej firmy Cmoar, ale jego brak byłby tu karygodnym niedopatrzeniem. Dlaczego? Nieukończony na razie tytuł, wykorzystujący gogle Cardboard i rzeczywistość rozszerzoną zapowiada się ekscytująco. I choć widoczne na filmie demo jest dość stare i brakuje nowych wieści na temat postępu prac, to właśnie ta produkcja jest dla mnie najbardziej interesująca. Gra bitewna w takim wydaniu? Proszę, jak najszybciej weźcie moje pieniądze!
Pobierz z Google Play

Co sądzicie o tym zestawieniu? Po przetestowaniu tego, co można znaleźć w Google Play ponawiam swoją opinię: wirtualna rzeczywistość jest wspaniała, ale w tanim wydaniu treści, które ją wykorzystują są – w najlepszym przypadku – takie sobie. Każdy z tych tytułów warto zobaczyć, każdy oferuje warte przeżycia emocje czy pokazuje coś ciekawego, ale chyba żaden z nich nie zasługuje na to, by do niego wracać, zgodnie z zasadą 3xZ: zobaczyć, zachwycić się, zapomnieć.

Trochę dem, trochę prostych, by nie rzec prostackich gier (Rail shootery? Litości!), kilka aplikacji. A przecież to, co widzicie powyżej, to ziarna odsiane od plew. Jasne, że według subiektywnego klucza, czyli mojego gustu, z którym nie wszyscy muszą się zgadzać, ale problem VR widać tu jak na dłoni: jest technologia, ale brakuje treści, które w sensowny sposób wykorzystywałyby jej możliwości.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wirtualna rzeczywistość:

Czym różni się robienie gry w VR od "zwyczajnej" gry? Spytaliśmy twórców legendarnego Crysisa Zmiana płci, łapanie dziewczyny za kolano, oglądanie narodzin syna. 10 nietypowych zastosowań gogli VR TYLKO U NAS: ViReMED - słynna polska chirurg wchodzi do branży VR Polskie gogle Da Vinci VR: nie czekajmy na doskonałą VR. Bierzmy ją teraz VR przed Oculusem: Amiga 3000 - wirtualna rzeczywistość, jakiej nie znacie Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla grających. Razer czarnym koniem VR? HTC Vive przenosi do VR również nasze dłonie. Coś upadło? Schyl się i podnieś! Gear VR - wirtualna rzeczywistość według Samsunga [kompendium wiedzy] Gogle VR i technologia AR – zdigitalizowany powrót do normalności? Historia wirtualnej rzeczywistości. Skąd wzięły się gogle VR? HoloLens to jedyne gogle VR, na które czekam Ludzie mylą VR z rzeczywistością, ale nie chcą się do tego przyznać W grach na VR najbardziej podoba mi się to, że nie są fotorealistyczne 10 najlepszych gogli VR: Oculus Rift, HTC Vive, Gear VR i inne The Walking Dead w VR! StarVR: nowe gogle, które mogą zmienić wszystko Oculus Rift i Samsung Gear VR to najokrutniejsza tortura, jaką wymyślił człowiek Filmy i teledyski dla gogli VR: tak nie powinny wyglądać. Czekam na rewolucyjne projekty Drift: świetny pomysł na wykorzystanie VR. Shooter z perspektywy lecącego pocisku! Haptyczna rękawica Hands Omni: VR realna jak nigdy wcześniej! Poczujesz w dłoni wirtualne obiekty Wirtualna rzeczywistość naprawdę odmieni nasze życie. Dzięki VR obejrzał narodziny syna Valve jednak zapowie swoje gogle VR. Monopol pecetowego giganta coraz większy OSVR - Razer też wchodzi na rynek wirtualnej rzeczywistości. Otwarta platforma dla wszystkich chętnych!