Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat

Jazda rowerem po polskich ulicach bywa niekiedy sportem ekstremalnym. Okazuje się jednak, że to właśnie w naszym kraju powstało rozwiązanie, którego mogą pozazdrościć rowerzyści z całego świata.

  1. Jak wygląda ścieżka rowerowa przyszłości?
  2. Kto zaprojektował świecącą ścieżkę rowerową?
  3. Jak długo trzeba naświetlać nawierzchnię, aby świeciła w nocy?

Jak udoskonalić drogę?

Jak będą wyglądały drogi przyszłości? Projektanci i wizjonerzy z całego świata przedstawiają co jakiś czas różne propozycje, dzięki którym zarówno kierowcy samochodów, jak piesi i rowerzyści, mają przemieszczać się sprawniej i bezpieczniej.

Przykładem takiej innowacji jest choćby zaprojektowana przez Studio Roosegaarde, holenderska droga ze świecącymi znakami poziomymi. Jej oznaczenia świecą w nocy, a w przyszłości – dzięki zastosowaniu substancji zmieniających swoje właściwości pod wpływem temperatury – droga ma samodzielnie ostrzegać podróżujących np. przed możliwym oblodzeniem.

Okazuje się, że równie ciekawe pomysły są realizowane również w Polsce i – co ciekawe – mają w pierwszej kolejności ułatwić życie nie kierowcom samochodów, ale pieszym i cyklistom.

Polska ścieżka rowerowa

Media na całym świecie z uznaniem opisują eksperymentalny odcinek ścieżki rowerowej, otwarty niedawno w Polsce. Pod Lidzbarkiem Warmińskim powstała niezwykła droga dla rowerów. Co w niej wyjątkowego?

Sekretem jest pokrywająca ją, fosforyzująca substancja, która po naświetleniu przez promienie słoneczne świeci w nocy, dzięki czemu trasa rowerowa jest po zmroku doskonale widoczna i bezpieczna, a to wszystko bez potrzeby stosowania zewnętrznego, dodatkowego oświetlenia.

Opracowana przez firmę TPA z Pruszkowa nawierzchnia w dzień wyróżnia się przyjemnym dla oka, niebieskim kolorem, a w nocy może świecić nawet do 10 godzin. Już 20–30 minut ekspozycji na światło słoneczne wystarczy, by rozświetlać mrok przez 6–8 godzin, a twórcy nowatorskiej nawierzchni oceniają, że zachowa ona swoje właściwości nawet przez 20 lat.

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić