Colorful iGame GTX 1080 Ti: karta graficzna z wbudowanym wyświetlaczem LED

Oświetlenie RGB na nikim nie robi już wrażenia, pora więc na godnego następcę. Jego stworzenia podjął się chiński Colorful, który umieścił na swojej karcie kolorowy wyświetlacz. Absurd czy całkiem przydatna funkcja?

  1. Ile slotów ma zająć w obudowie nowa karta?
  2. Jakie informacje wyświetli na wbudowanym ekranie?
  3. Czy to pierwsza próba zastosowania podobnej innowacji?
  4. Czy sprzedaż obejmie rynki inne niż azjatycki?

Wyświetlacz tuż nad wentylatorami

Poszukiwania kolejnej znaczącej innowacji w konstrukcji niereferencyjnych kart graficznych wciąż trwają. Sporego postępu na tej płaszczyźnie dokonała niedawno marka EVGA: reagując na awarie swoich produktów stworzyła niezwykle zaawansowany układ chłodzenia. Różnymi kolorami diod LED informuje on użytkowników o aktualnych temperaturach podzespołów.

Jeszcze dalej posunął się chiński Colorful, zapowiadając swoją odsłonę GeForce’a GTX 1080 Ti. W górnej części obudowy układu chłodzenia ma on dysponować wbudowanym, kolorowym wyświetlaczem LED. Znajdą się na nim informacje o bieżącej temperaturze rdzenia, taktowaniu czy obciążeniu. Wartości liczbowe uzupełnia ponadto czytelny diagram kołowy.

Referencyjny GeForce GTX 1080 Ti

Rozbudowany układ chłodzenia

Karta ma mieć solidną, 3-slotową konstrukcję zasilaną dwiema 8-pinowymi wtyczkami i wspartą sporych rozmiarów backplatem. Za chłodzenie odpowiedzialne są trzy wentylatory, a design całej konstrukcji dość wymownie wskazuje na producenta, a więc prezentuje się agresywnie i ekstrawagancko.

Specyfikacja karty pozostaje nieznana, ale analizując pierwszy render trudno wątpić że producent oprze się pokusie znacznego jej przetaktowania. Zwłaszcza że potencjał OC układu GP102 podkreślała także Nvidia, a trudno o większą zachętę dla autorów niereferencyjnych rozwiązań. Można więc oczekiwać nie tylko intrygującego wyglądu, ale i ogromnej wydajności.

Produkt na rynek lokalny

Pomysł takiej integracji wyświetlacza nie jest nowy, choć wcześniej doczekał się realizacji wyłącznie w formie czarno-białych ekraników o skromnych możliwościach. Jego użyteczność w nowej odsłonie może przynieść nowy potencjał diagnostyczny i większy komfort podczas manualnego podkręcania karty. Wśród entuzjastów może więc stać się naprawdę popularna.

Dotyczy to niestety wyłącznie rynku w Chinach, do którego niezmiennie ograniczona jest dystrybucja produktów marki Colorful. Podobnie będzie z iGame GTX 1080 Ti, choć niewykluczone że z pomysłowego rozwiązania skorzystają także producenci o większym zasięgu. Rynkową premierę oryginalnej karty wyznaczono na przyszły miesiąc.

Źródło: videocardz.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Komputery stacjonarne:

NZXT Noctis 450 ROG: pojemna obudowa dla graczy ze wsparciem Asus ROG Aura Innowacyjne układy chłodzenia ICX w kartach graficznych GeForce od EVGA In Win X-Frame 2.0: oryginalna obudowa benchtable na 30. urodziny In Win Składamy komputer do gier AD 2016. Budżet: 5000 zł Raspberry Pi 2 B, czyli Malina kontratakuje: najtańszy komputer z Windowsem 10 Vensmile K8: elastyczna klawiatura z wbudowanym komputerem PC Komputerowy ćpun - wywiad z nałogowym graczem. Gry jak dopalacze? Pluskwa milenijna i inne katastrofy. Dlaczego komputery nie potrafią mierzyć czasu? OneBoard PRO+: był komputer w myszce, czas na pecet w klawiaturze. Z Androidem! Dark Souls II: właściciele słabszych komputerów kupią grę taniej. Płaćmy za to, z czego korzystamy! TechFlash - postapokaliptyczny komputer, Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich i siła mikrobotów MSI VR One: niezwykle wydajny komputer do VR w formie lekkiego plecaka