Jak skutecznie chłodzić podzespoły komputera? Wydajne odprowadzanie ciepła jest sporym wyzwaniem, bo efektywne układy chłodzące zajmują wiele miejsca i mogą hałasować. Nietypowe rozwiązanie problemu zaprezentowała marka Inno3D.

bETfIiHp

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Projektanci, odpowiadający za GTX-a 1080, oferowanego przez markę Inno3D, wzięli sobie to powiedzenie do serca. Proponowana przez Inno3D, topowa karta graficzna oferuje wiele, a inżynierowie dołożyli starań, by w parze z mocą szło skuteczne odprowadzanie ciepła.

W modelu iChill GeForce GTX 1080 Ti Black zamiast standardowego zegara (1480 MHz) znajduje się rdzeń o taktowaniu 1607 MHz. W przypadku wzrostu zapotrzebowania na wydajność karta przechodzi w tryb Boost, który dla „czarnego” modelu GeForce’a oznacza przyspieszenie do 1721 MHz.

Inno3D iChill GeForce GTX 1080Ti
Inno3D iChill GeForce GTX 1080Ti

Powietrze i woda – chłodzenie hybrydowe

Atutem karty jest także fabrycznie zamontowane chłodzenie hybrydowe. Składa się na nie 80-milimetrowy wentylator, zapewniający wydajne chłodzenie powietrzem, a także pompa z radiatorem, odpowiedzialna za przepływ cieczy chłodzącej do dodatkowego radiatora ze 120-milimetrowym wentylatorem. Producent podkreśla skuteczność takiego rozwiązania:

bETfIiHr
Taki układ chłodzenia powoduje obniżenie temperatury z typowych dla GTX 1080 Ti 85 stopni, do około 60 stopni.
Inno3D iChill GeForce GTX 1080Ti
Inno3D iChill GeForce GTX 1080Ti

Jedna z wydajniejszych kart na rynku

Ciekawym dodatkiem jest także kolorowe podświetlenie, zmieniające barwę w zależności od obciążenia karty. Przy najniższym obciążeniu logo producenta świeci na niebiesko, zmieniając następnie barwę na zieloną i – przy najwyższym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową – czerwoną.

Tak wydajna i zaawansowana karta graficzna nie należy do tanich – zapłacimy za nią około 4600 zł. W komplecie – poza samą kartą wraz z układem chłodzenia – znajduje się również podkładka pod mysz i licencja na benchmarki 3D Mark oraz VR Mark.

Komentarze (2)
bETfIiIn