ZOTAC GeForce GTX 1070 mini: karta graficzna do najnowszych gier dla posiadaczy komputerów ITX
Niewielkie obudowy ciężko pogodzić z najwydajniejszymi kartami graficznymi, które potrafią osiągnąć długości rzędu 30 cm. Tymczasem nowa karta ZOTAC-a udowadnia że kompromis jest możliwy. Co oferuje Pascal w rozmiarze XS?
16.09.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:21
Standard skrócony o 30 %
Najmniejsze obudowy rzadko zapewniają ilość miejsca wystarczającą do zamontowania dużych radiatorów na procesor oraz najszybszych kart graficznych. Dla użytkowników oznacza to zwykle trudną sztukę kompromisu i decydowanie się z konieczności na karty mniej wydajne. ZOTAC jest jedną z niewielu firm, które postanowiły sprostać temu wyzwaniu.
GeForce GTX 1070 to obecnie jedno z trzech najpotężniejszych GPU na rynku, a długość jego wersji niereferencyjnych zwykle wynosi 28 - 32 cm (przy wysokości ok. 15 cm). W swoim najnowszym produkcie ZOTAC zmniejszył ten wymiar do zaledwie 21 cm (wysokość 12.2 cm) i to przy zachowaniu dwuwentylatorowego chłodzenia opartego na dwóch rurkach cieplnych o dużej średnicy.
Osiągi zbliżone do wersji referencyjnej
Producencki model karty do dokładnie ZT-P10700G-10M. Dysponuje ona 1920 rdzeniami CUDA oraz 8 GB pamięci GDDR5 256-bit. Taktowanie rdzenia nieznacznie podniesiono: 1518 MHz natywnie i 1708 MHz w trybie boost. Pamięć dysponuje standardowym zegarem 8 GHz.
Pobór mocy wynosi 150 W, a dostarcza ją pojedyncza, 8-pinowa wtyczka. Na komplet wyjść video składają się trzy złącza mini DisplayPort, a także pojedyncze HDMI 2.0 oraz DVI-DL. Nie zabrakło wsparcia dla obsługi kilku monitorów – karta poradzi sobie nawet z czterema równocześnie.
Takie inicjatywy przywracają swobodę wyboru
Nowość od ZOTACA prezentuje się świetnie, a jej zastosowania ciężko nazwać niszą. Obudów i komputerów małogabarytowych jeszcze nigdy nie było tak dużo, a zainteresowanie konfiguracjami do gier nieustannie rośnie. Niższe i krótsze karty, jeszcze kilka lat temu zarezerwowane do niewielkiego zakresu komputerów, dziś są poszukiwane znacznie częściej.
Sceptycy mogą powątpiewać w skuteczność chłodzenia o tak niewielu heatpipe’ach, jednak dzięki ich dużej średnicy i sporym wentylatorom, temperatury powinny utrzymać się na w pełni akceptowalnym poziomie. Jedyną niewiadomą pozostaje jeszcze kultura pracy pod pełnym obciążeniem – a tę zweryfikują dopiero testy. Cena GTX 1070 mini wynosi obecnie ok. 400 dol.